26/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 27 Μαρτίου 2015 - 21:47

Γλίτωσε την «αυτοκτονία» ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην αποδεκατισμένη και αδιάφορη Γαλατασαράι, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 86-84

Τα… εύκολα δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός, αλλά ευτυχώς δεν του στοίχισε. Οι «πράσινοι» κατάφεραν τελικά να φύγουν νικητές από την Κωνσταντινούπολη με 86-84 επί της Γαλατασαράι στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και πλέον πάνε για να τα δώσουν όλα στο ματς της επόμενης αγωνιστικής με την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ για την πρόκριση.

Οι Τούρκοι αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα, ενώ δεν είχαν ελπίδες εν όψει συνέχειας, αλλά παρόλα αυτά δεν παραδόθηκαν αμαχητί.

Αντίθετα, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού στην άμυνα κι έκαναν το ματς ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, έχοντας ως κορυφαίο τον Γιάνγκ που πέτυχε 24 πόντους.

Το «τριφύλλι» ήταν εύστοχο από τα 6,75 στην τελευταία περίοδο κι έχοντας ως πρώτους σκόρερ τους Μπατίστα (14π.), Γκιστ (14π.) και Γιάνκοβιτς (13π.) έφτασε στην αγχώδη νίκη.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς, βασιζόμενοι κυρίως στου ψηλούς τους, με τους 10 πρώτους πόντους τους να έρχονται από τους Γκιστ και Μπατίστα. Είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους, ενώ δύο απανωτά τρίποντα του Διαμαντίδη τους επέστρεψαν να φτάσουν στο νταμπλ σκορ (9-18). Οι φιλοξενούμενοι κρατιόνταν στο ματς κυρίως από τον Γιάνγκ, κλείνοντας, όμως, στο -7 την 1η περίοδο (16-23).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε εξίσου καλά για τον Παναθηναϊκό. Μετά το αρχικό καλάθι του Γιάνκοβιτς, η «Γαλατά» εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αμυντικά λάθη των παικτών του Ιβάνοβιτς, έτρεξε ένα σερί 11-0 (!) και βρέθηκε μπροστά στο σκορ (27-25). Το «τριφύλλι»… ξύπνησε και με ένα 6-0 προσπέρασε ξανά, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τους «πράσινους» στο +2 (38-40).

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παρκέ αποφασισμένος να… τελειώσει το ματς, ξεκινώντας πολύ δυνατά. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκιστ του επέτρεψαν να φτάσει για πρώτη φορά στο +10 (41-41), αλλά στη συνέχεια έκαναν ξανά την εμφάνισή τους τα πολλά λάθη στην άμυνα. Οι Τούρκοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να περάσουν και μπροστά (59-57) με ένα σερί 18-6! Ο Μαυροκεφαλίδης ισοφάρισε πριν το φινάλε του 3ου μέρους, για το 59-59 που έφερε τους «πράσινους» σε… αναμμένα κάρβουνα.

Η Γαλατασαράι συνέχιζε να «χτυπά» το ματς και στην 4η περίοδο, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε με συνεχόμενες «βόμβες» από τα 6,75 να κρατήσει τα ηνία. Ο Γιάνκοβιτς πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα, με τον Μπλουμς να ακολουθεί επίσης με δύο και τον Γκιστ να πετυχαίνει το 5ο συνεχόμενο. Ο Διαμαντίδης πέτυχε κρίσιμους πόντους, αλλά στα τελευταία λεπτά είχαμε… θρίλερ που τελικά κρίθηκε στις βολές υπέρ του Παναθηναϊκού, με τον Κάρτερ να ευστοχεί και στις δύο που κλήθηκε να εκτελέσει στο τέλος για το τελικό 84-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ ('Εργκιν Αταμάν): Κάρτερ 10 (1), Γιανγκ 24, Μίτσοβ 17 (1), Έρτσεγκ 19 (2), Γκονλούμ 2, Πότσιους 7 (1), Αρσλάν 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Μποχωρίδης 5, Γιάνκοβιτς 13 (3), Φώτσης 2, Νέλσον 2, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 14 (3), Μπατίστα 14, Μπλουμς 9 (3), Λαουάλ 2