26/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2012 - 16:30

Ταπείνωσε τον Άρη η Νέα Κηφισιά

ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΠΛΗΞΗ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤ * ΕΥΚΟΛΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΚΑΟΔ

Ακόμη ένα μεγάλο όνομα του ελληνικού μπάσκετ έμεινε εκτός συνέχειας στο Κύπελλο. Μετά τον ΠΑΟΚ, που αποκλείστηκε από τα Τρίκαλα στην προηγούμενη αγωνιστική, ήταν η σειρά του Άρη να υποστεί μια ταπεινωτική ήττα και να μείνει εκτός διοργάνωσης.

Οι «κίτρινοι» αντιμετώπισαν εκτός έδρας τη Νέα Κηφισιά και βρέθηκαν από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν απόλυτα το ματς και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούνταν με 42-24. Οι παίκτες του Αλεξανδρή σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν πλησίασαν στο σκορ και τελικά γνώρισαν την ήττα με 81-60, μένοντας εκτός προημιτελικής φάσης. Ο επόμενος αντίπαλος της Νέας Κηφισιάς στη φάση των «8» θα είναι ο Ολυμπιακός.

Τα δεκάλεπτα: 19-5,42-24, 60-42, 81-60.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ: Μοσχοβίτης 4, Κακαριάς 4, Διαμαντόπουλος 5, Καράμπουλας 21, Μενουδάκος 6, Σιούτης 16, Ψαθάς 12, Μουρίκης 2, Πετροδημόπουλος 9, Τζιάλας 2.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 11, Βεζένκοβ 2, Πελεκάνος 15, Δήμας 3, Ασημακόπουλος 11, Καραποστόλου 3, Χαρίσης, Μποχωρίδης 5, Τσακαλέρης 4.

Τρίκαλα - ΚΑΟΔ 65-70

Στη δεύτερη αναμέτρηση που έγινε το Σάββατο (29/9) για το Κύπελλο, ο ΚΑΟΔ δεν έπεσε θύμα έκπληξης και επικράτησε εκτός έδρας των Τρικάλων με 65-70.
Η θεσσαλική ομάδα προκρίθηκε με νίκη επί του ΠΑΟΚ, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει ξανά τα προγνωστικά. Με κορυφαίους τους Κάρτερ και Πάλμερ, που πέτυχαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, οι παίκτες του Καλαφατάκη πήραν άνετα τη νίκη, καθώς από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά δεν έχασαν το προβάδισμα και "σφράγισαν" το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 36-41, 51-57, 65-70.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Τριανταφύλλου 3, Γκιουλέκας 7, Κατσαρές 22, Τσούτσος 6, Κακλαμάνος 3, Αγγελακόπουλος, Πελίγκος, Χαρισμίδης 19, Φούντας 2, Παπαχρήστος 3.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 6, Νόουλς 4, Καλαϊτζίδης 3, Ακεψιμαΐδης, Μπένας, Μισέλ 9, Κάρτερ 11, Κακαρούδης 15, Ντέιλ, Ζάρας 8, Ιωάννου 4, Πάλμερ 10.