29/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 8 Μαρτίου 2015 - 19:52

Συνεχίζεται η… Αναγέννηση του «Γηραιού»! (video)

Ο Ηρακλής επικράτησε με 2-0 της ομάδας της Καρδίτσας και… προελαύνει σταθερά στο 2ο όμιλο της Β' Εθνικής * Και τα δύο γκολ ο Λουκίνας

Το δρόμο για την επιστροφή του στα… μεγάλα σαλόνια με τον καλύτερο τρόπο στρώνει ο Ηρακλής.

Λίγα 24ωρα μετά την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σε βάρος του Πανιωνίου, ο «Γηραιός» επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στο Καυταντζόγλειο στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής την Κυριακή (8/3) και έφτασε τους 51 βαθμούς, 10 περισσότερους από τη δεύτερη Λαμία και 15 από τον τρίτο Ολυμπιακό Βόλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι και, αν και δυσκολεύτηκαν να νικήσουν τον Κουτσόπουλο στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν 6 τελικές προσπάθειες έναντι καμίας της αντιπάλου τους, «χτύπησαν» δις με τον Λουκίνα στην επανάληψη, φτάνοντας σε άλλο ένα τρίποντο.

Αντίθετα, η Αναγέννηση Καρδίτσας συνεχίζει να αντιμετωπίζει προβλήματα, καθώς πλέον βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας.

Παρά την κούραση μετά τον επαναληπτικό Κυπέλλου με τον Πανιώνιο που κρίθηκε στα πέναλτι, ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και απέκτησε από νωρίς την κατοχή της μπάλας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους, αλλά σταδιακά μετά το 20λεπτο οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου αύξησαν την πίεσή τους, απειλώντας κυρίως με τον Τσιλιανίδη.

Πάντως, η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε από τα πόδια του Λουκίνα, που στο 37ο λεπτό πέρασε… όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον Κουτσόπουλο, με τον γκολκίπερ της ομάδας της Καρδίτσας, όμως, να του λέει «όχι», κρατώντας το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όμως, ο Λουκίνας δεν λάθεψε ξανά και πριν καλά καλά συμπληρωθούν δύο λεπτά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασίστ του Ρουγκάλα.

Ο δημιουργός παραλίγο να γίνει… μοιραίος λίγο αργότερα, αλλά ο Χουάντερσον διόρθωσε το λάθος του συμπαίκτη του έγκαιρα. Μια καλή εκτέλεση φάουλ του Παπαργυρίου δεν βρήκε στόχο και στο 56’ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον Ηρακλή, ξανά από τον Λουκίνα.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας είχε άλλες δύο τελικές στη συνέχεια, ενώ σκόραρε με τον Βουτσιά στο 82’, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο παίκτης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Οι τρεις τελικές των φιλοξενουμένων, όμως, δεν ήταν αρκετές να εξισορροπήσουν τις 15 του «Γηραιού», που θα μπορούσε να έχει πετύχει και άλλο γκολ, με το 2-0, πάντως, να του είναι αρκετό!

Διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Συμεωνίδης (Πιερίας), με βοηθούς τους Χρήστο Παπαδημητρίου (Λάρισας) και Αϊχάν Χούσκογλου (Θράκης), ενώ τέταρτος ήταν ο Αγησίλαος Μπουμαρσόπουλος (Λάρισας).

Κίτρινες: Μπαρτολίνι (53’), Βαλεριάνος (84’) - Φωτιάς (51’), Μαυρίας (79’).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπαρτολίνι (58’ Ζιαμπάρης), Ρουγκάλας, Μπουκουβάλας, Βαλεριάνος, Πουρτουλίδης (88’ Καρασαλίδης), Ιντζόγλου, Τσιλιανίδης (76’ Σιατραβάνης), Πασάς, Ρομάνο, Λουκίνας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Φωτιάς, Σάββας, Γκουγκούδης, Παπαργυρίου, Κουλίδης, Μπιτέλης (77’ Σκόνδρας), Γεωργακόπουλος (46’ Μαυρίας), Βουτσιάς, Πέεφ, Τζέκος (63’ Παναγιωτόπουλος).