02/05/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015 - 23:59

Κάποιοι πρέπει να φύγουν από το Λιμάνι (video)

Απογοητευτικός και με άμυνα παιδική χαρά, ο Ολυμπιακός χάρισε την πρόκριση με 2-2 στην Ντνιεπρ * Τον «σκότωσε» το γκολ του Φεντέτσκι στο 21’ και η αποβολή του Μιλιβόγεβιτς στο 51’ * Αποδοκιμασίες από τον κόσμο

«Αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό». Με αυτό το σύνθημα απάντησαν οι φίλαθλοι στην κάκιστη εμφάνιση των «ερυθρόλευκων» το βράδυ της Πέμπτης (27/2) στο Καραϊσκάκη.

Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα, που έχει μεγάλη ευθύνη για την εικόνα των Πειραιωτών, απογοήτευσε και με το ισόπαλο 2-2 η Ντνιεπρ σφράγισε το εισιτήριο για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ουσιαστικά, το ματς τελείωσε στο 21’, όταν ο Φεντέτσκι ισοφάρισε το γκολ του Μήτρογλου από το 14’, ενώ η «ταφόπλακα» μπήκε στο 51’, όταν ο Μιλιβόγεβιτς αποβλήθηκε με αψυχολόγητο μαρκάρισμα.

Μεγάλη πληγή για τους πρωταθλητές Ελλάδας η άμυνά τους, που δεν αρμόζει σε ομάδα με υψηλούς ευρωπαϊκούς στόχους. Πραγματική... τρικυμία, με τον Κονοπλιάνκα να κάνει ό,τι θέλει και τον Ρομπέρτο να πραγματοποιεί πολλές σωτήριες επεμβάσεις γλιτώνοντας βαρύτερο σκορ.

Ο Ισπανός, ο Ντομίνγκεζ με τον Κασάμι και ο Ελαμπντελαουί τα έδωσαν όλα, όντας οι μόνοι που πάλεψαν το ψυχολογικό... άδειασμα από την αρνητική εξέλιξη του αγώνα. Οι υπόλοιποι κατέρρευσαν και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Ήταν από αρνητικοί έως και αδιάφοροι, με αποτέλεσμα να αποδοκιμαστούν από τον κόσμο του Ολυμπιακού τόσο στο ημίχρονο όσο και πολύ περισσότερο στο τελευταίο σφύριγμα.

Ο Φεντέτσκι ισοφάρισε, ο Ολυμπιακός… άδειασε

Πλήρως απογοητευμένο βρήκε τον Ολυμπιακό το τελευταίο σφύριγμα του α’ ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα, αλλά μετά την ισοφάριση της Ντνιεπρ «άδειασαν» εντελώς. Με Ντουρμάζ και Αφελάι στις πτέρυγες και Ντομίνγκεζ πίσω από τον Μήτρογλου σε σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο τέταρτο και βρήκαν το γρήγορο γκολ που έψαχναν. Αυτό ήταν αποτέλεσμα της πολλής ενέργειας που έβγαλαν σε αυτό το διάστημα πιέζοντας ψηλά τους Ουκρανούς, που δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν.

Ο Ντομίνγκεζ στο 10’ έδωσε… πάρε-βάλε στον Μήτρογλου, αλλά ο Μπόικο πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Το μήνυμα όμως ο Έλληνας φορ το είχε στείλει και στο 14’ σήκωσε στο… πόδι το Καραϊσκάκη. Ο Μιλιβόγεβιτς του πέρασε εξαιρετική κάθετη και ο Μήτρογλου με άψογο πλασέ-τελείωμα άνοιξε το σκορ. Για 2-3 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» με την αύρα του γκολ έδειξαν διάθεση να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο ταχύτητα, αλλά οι Ουκρανοί τούς προσγείωσαν.

Σιγά σιγά πάγωσαν το ρυθμό του αγώνα και στο 22’ πέτυχαν καίριο πλήγμα στην ψυχολογία του Ολυμπιακού. Με την άμυνα απούσα και τους Σιόβα - Σαντάνα εκτός θέσης, ο Φεντέτσκι νίκησε με δεύτερη κεφαλιά τον Ρομπέρτο, που αρχικά είχε κάνει σωτήρια απόκρουση, και η Ντνιεπρ ισοφάρισε παγώνοντας τόσο τον κόσμο όσο και τους παίκτες του Περέιρα. Οι Ουκρανοί έφεραν το ματς στα μέτρα τους και με καταρρακωμένη ψυχολογία οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ την ίδια ώρα ήταν πολύ ευάλωτοι στα μετόπισθεν.

Η άνεση με την οποία οι παίκτες του Μάρκεβιτς έφταναν στην περιοχή του Ρομπέρτο παρουσίαζε και το μέγεθος του προβλήματος. Ο Κονοπλιάνκα έκανε ό,τι ήθελε από αριστερά και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες (στο 34’ ο Ρομπέρτο είπε όχι σε τετ α τετ), ενώ στο 39’ απώλεσαν μία ακόμα καλή στιγμή, από αμυντική αδράνεια πάλι. Μοναδική έκλαμψη του Ολυμπιακού ήταν μία επικίνδυνη κεφαλιά του Σαντάνα στο 36’ και στο ημίχρονο έκαναν την εμφάνισή τους χλιαρές αποδοκιμασίες.

Αποβολή Μιλιβόγεβιτς και ταφόπλακα

Κι αν τα πράγματα στο α’ μέρος στράβωσαν, στο β’ ημίχρονο έγιναν ακόμα χειρότερα. Την εξέλιξη δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο πιο απαισιόδοξος φίλαθλος και η πρόκριση κλείδωσε οριστικά και αμετάκλητα υπέρ των Ουκρανών στο 51’. Με ένα αψυχολόγητο μαρκάρισμα από πίσω ο Μιλιβόγεβιτς έδωσε τη δυνατότητα στον Ολλανδό να τον αποβάλει αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Το φορτίο πλέον ήταν αβάσταχτο και οι παίκτες του Περέιρα ουσιαστικά κατέρρευσαν.

Ο Πορτογάλος έριξε στο ματς Φορτούνη και Ντοσεβί θέλοντας να δώσει φρέσκα πόδια, αλλά ούτε αυτοί ήταν σε θέση να βοηθήσουν. Χωρίς υπερβολές η τετράδα Ρομπέρτο, Ντομίνγκεζ, Κασάμι και Ελαμπντελαουί ήταν οι μόνοι που πάλευαν. Των υπόλοιπων τα πόδια... είχαν κοπεί. Οι Ουκρανοί ήλεγχαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και οι κινήσεις των «ερυθρολεύκων» ήταν σπασμωδικές, με την έλλειψη καθαρού μυαλού να είμαι εμφανέστατη.

Στο τελευταίο 20λεπτο και ενώ ψυχολογικά αποθέματα δεν υπάρχουν, η Ντνιεπρ δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα. Ο Ρομπέρτο όμως είπε όχι τόσο στον Κάλινιτς στο 73’ όσο και στον Κονοπλιάνκα, που έκανε ό,τι ήθελε, στο 79’. Στο 83’ σημειώθηκε η πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο β’ μέρος, αλλά ο Μήτρογλου τη σπατάλησε και στο 89’ ο Ντομίνγκεζ κέρδισε πέναλτι. Ο Αργεντινός ευστόχησε και τουλάχιστον οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να πάρουν μια νίκη για το γόητρό τους.

Τα αμυντικά τους κενά ωστόσο ήταν τεράστια και στο 92’ ο Κάλινιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-2 σκοράροντας σε κενή εστία και ενώ είχε ντριμπλάρει και τον Ρομπέρτο. Η απογοητευτική εικόνα του Ολυμπιακού είχε απάντηση με το τελευταίο σφύριγμα του ΜακΚέλι και οι φίλαθλοι αποδοκίμασαν τους παίκτες επαναφέροντας από το παρελθόν το σύνθημα «αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό».

Διαιτητής ήταν ο Ολλανδός Ντάνι Μακέλιε. Βοηθοί του οι Λάνγκαμπ και Ντικς, ενώ επιπρόσθετοι οι Μπλομ και Γόχεμ. Τέταρτος ο Στέγστρα, όλοι τους Ολλανδοί.

Κίτρινες: 33’ Ντουρμάζ, 52’ Αφελάι, 54’ Ελαμπντελαουί - 43 Κανκάβα, 50’ Φέντορτσουκ, 55’ Ματέους.

Κόκκινη: 51’ Μιλιβόγεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Μαζουακού, Σαντάνα, Μιλιβόγεβιτς, Αφελάι (62’ Φορτούνης), Ντουρμάζ (62’ Ντοσεβί), Ντομίνγκεζ, Κασάμι, Μήτρογλου.

ΝΤΝΙΕΠΡ (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Εγκίντιο, Ντάγκλας, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Τσεμπεριάτσκο, Φέντορτσουκ (84’ Μπέζους), Ροτάν, Κονοπλιάνκα, Ζοζούλια (62’ Κάλινιτς), Ματέους (77’ Γκάμα).