25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2015 - 21:28

Χωρίς οίκτο (video)

Εξαιρετική εμφάνιση στο β’ μέρος για τον Ατρόμητο, που δεν χαρίστηκε στον απογοητευτικό ΠΑΟΚ και τον διέσυρε με το εντυπωσιακό 4-0 στο Περιστέρι * Αποβλήθηκε στο 42’ ο Αθανασιάδης

ΠΑΟΚ σε ελεύθερη πτώση και θρίαμβος για Ατρόμητο. Ονειρεμένο ντεμπούτο έκανε ο Νίκος Νιόπλιας, που το βράδυ της Κυριακής (15/2) καθοδήγησε την ομάδα του σε μια σπουδαία νίκη με 4-0 επί του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλονικείς έχουν πάρει την κάτω βόλτα για τα καλά και δεν μπορούν να βάλουν φρένο. Παρότι ήταν καλύτεροι στο α’ μέρος, πλήρωσαν την αστοχία τους και βρέθηκαν σε τρία λεπτά να κυνηγούν το σκορ έχοντας παράλληλα αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Αθανασιάδη στο 42’.

Η τακτική του Αναστασιάδη στο β’ μέρος ήταν τραγική και ο «Δικέφαλος του Βορρά» παραδόθηκε άνευ όρων σε μία ακόμα βαριά ήττα. Ο Ατρόμητος τον τιμώρησε με ταχύτατες αντεπιθέσεις και εξέθεσε την ανύπαρκτη αμυντική λειτουργία του. Ο Δημούτσος έβαλε τις βάσεις της νίκης στο 39' και οι Ούμπιντες, Κατσουράνης, Ναπολεόνι πάτησαν το… φάντασμα του ΠΑΟΚ, που είχε πραγματικά καταρρεύσει στο δεύτερο 45λεπτο.

Έτσι, η ομάδα του Περιστερίου έκανε ένα… restart και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πεντάδας, ενώ οι «ασπρόμαυροι» μετρούν τις πληγές τους και είναι αναγκασμένοι να συνεχίσουν μία προσπάθεια έχοντας χάσει παντελώς τον προσανατολισμό τους.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ, αποτελεσματικός ο Ατρόμητος

Το κακό του… φεγγάρι πλήρωσε ο ΠΑΟΚ στο α’ μέρος, κατά το οποίο ήταν καλύτερος με διπλάσιες τελικές, αλλά με κάποιο τρόπο βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ έχοντας και παίκτη λιγότερο. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και σπατάλησαν τρεις ευκαιρίες για να προηγηθούν. Πρωταγωνιστής και στις τρεις φάσεις, αλλά και μοιραίος ήταν ο Περέιρα, ο οποίος δύο φορές δεν σημάδεψε σωστά και στο 8’ είδε τον Γκορμπούνοφ να αποκρούει ενστικτωδώς το βολέ του από τα τρία μέτρα. Η ομάδα του Αναστασιάδη διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την εδαφική υπεροχή έχοντας μεταφέρει όλο το ενδιαφέρον του αγώνα στο μισό γήπεδο προς την περιοχή των γηπεδούχων. Υστερούσε όμως στην τελική πάσα με τις σέντρες του Ρατς κατά κύριο λόγο να μην έχουν αποτέλεσμα και να εξουδετερώνονται.

Μετά τα μισά του 45λεπτου ο Ατρόμητος πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο και περιόρισε την επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενουμένων, που είχαν πάντως κάποιες καλές στιγμές με Σαλπιγγίδη (34’) και Αθανασιάδη (36’). Με τους Πίτου Γκαρσία και Ούμπιντες όμως καλά κλεισμένους οι παίκτες του Νιόπλια δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και ο Ιτάνζ περνούσε ένα ήσυχο απόγευμα. Ο Καμερουνέζος χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά στο 36’ μπλοκάροντας εύκολα ένα αδύναμο σουτ του Δημούτσου. Μέσα σε τρία λεπτά όμως ήρθαν τα πάνω κάτω και ο Ατρόμητος έριξε τον ΠΑΟΚ στο καναβάτσο. Η ομάδα του Περιστερίου εκμεταλλεύτηκε στο 39’ την αμυντική αδράνεια των αντιπάλων και μετά από εξαιρετική σέντρα του Κιβρακίδη ο Δημούτσος με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 42’ μάλιστα ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Αθανασιάδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σωστή η δεύτερη κάρτα, λάθος η πρώτη) και οι γηπεδούχοι αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με διπλό αβαντάζ.

Τον… ξεγύμνωσε και τον πάτησε

Ο Ατρόμητος δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο και με την έναρξη του β’ μέρους έδειξε διάθεση να καθαρίσει το τρίποντο όσο το δυνατόν ταχύτερα. Και τα κατάφερε. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Μαρσελίνιο, ο Ούμπιντες βγήκε σε θέση τετ α τετ και με άψογο πλασέ νίκησε τον Ιτάνζ διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του στο 51'. Με προβάδισμα δύο τερμάτων και αριθμητικό πλεονέκτημα ήταν πλέον εύκολη η διαχείριση του αγώνα για τους Περιστεριώτες, που οπισθοχώρησαν και έδωσαν χώρο περιμένοντας τον ΠΑΟΚ. Με καλή κυκλοφορία οι Θεσσαλονικείς δημιουργούσαν κινδύνους, αλλά με κακή ψυχολογία δεν ήταν αποτελεσματικοί. Στο 54’ ο Γκορμπούνοφ απόκρουσε καλή εκτέλεση φάουλ του Ρατς και ένα λεπτό αργότερα χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Ρώσο να σταματάει τελευταία στιγμή τον Περέιρα. Μοναδικό θετικό στοιχείο για τους φιλοξενούμενους η επιστροφή του Τζιόλη μετά από δύο μήνες.

Η τακτική του ΠΑΟΚ ωστόσο επέφερε μεγάλο ρίσκο και η τιμωρία ήταν σκληρή. Ο Αναστασιάδης ανέβαζε πολλούς παίκτες πάνω από τη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα στα μετόπισθεν να μένει εκτεθειμένη η ομάδα του. Κι ο Ατρόμητος στις αντεπιθέσεις ήταν φωτιά. Ο Ναπολεόνι στο 69’ σημάδεψε το δοκάρι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 72’ ο Κατσουράνης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 έχοντας πάρει την απόκρουση του Ιτάνζ σε σουτ του Κούρου. Το μαρτύριο για τους Θεσσαλονικείς όμως δεν είχε τέλος και στο 77’ ο Ναπολεόνι έδωσε διαστάσεις θριάμβου εκτελώντας τον Ιτάνζ για το 4-0. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δίχως υπερβολή βασανιστικά για τους «άδειους» παίκτες του ΠΑΟΚ που απλώς περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα περιφερόμενοι στο γήπεδο. Οι φίλαθλοι μάλιστα που τον ακολούθησαν στο Περιστέρι δεν άντεχαν να βλέπουν και αποχώρησαν πολλά λεπτά πριν το τέλος. Ο Ατρόμητος από την άλλη φάνηκε να κάνει… fair play περιοριζόμενος σε μία απλή κυκλοφορία της μπάλας δίχως να επιτίθεται, αλλά επιβραβεύτηκε για την εξαιρετική του εμφάνιση γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους του.

Διαιτητής ήταν ο Αρετόπουλος (Τρικάλων) με βοηθούς τους Σωτηρόπουλο (Αχαΐας) και Βερρή (Λέσβου).

Κίτρινες: 12’ Κατσουράνης, 25’ Κούρος – 31’ Αθανασιάδης.

Κόκκινη: 42’ Αθανασιάδης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Πίτου Γκαρσία, Κατσουράνης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Κούρος, Δημούτσος (65’ Μπρίτο), Ούμπιντες, Ναπολεόνι (79’ Παπάζογλου), Μαρσελίνιο (65’ Αγκουαζί).

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ιτάνζ, Σκόνδρας (73’ Κωνσταντινίδης), Βίτορ, Κόστα, Ρατς, Νομπόα, Κάτσε, Περέιρα (86’ Γκολάσα), Σαλπιγγίδης (56’ Τζιόλης), Μακ, Αθανασιάδης.