26/04/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015 - 21:58

Ίδρωσε, αλλά κέρδισε στο Ζηρίνειο

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά λύγισε με 66-72 την αξιόμαχη Κηφισιά * Πρωταγωνιστής ο Μπατίστα με 24 πόντους

Η Κηφισιά έχει αποδείξει πως μπορεί να αποτελέσει… σκληρό καρύδι για κάθε αντίπαλο και το ίδιο έκανε κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβαλε υψηλό εμπόδιο, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός επικράτησε το βράδυ της Δευτέρας (26/1) με 66-72 για τη 14η αγωνιστική της Α1.

Έτσι, σημείωσε τη 12η νίκη του και έμεινε στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Αντίθετα, η Κηφισιά έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να τερματίσει στην τετράδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Μπατίστα, ο οποίος φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με συνολικά 24 πόντους και ήταν το… πρώτο βιολί.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και πολύ γρήγορα πήρε ένα προβάδισμα δέκα πόντων, το οποίο όμως φρόντισαν… να μαζέψουν οι γηπεδούχοι με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Σάιλας.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα του β’ δεκάλεπτου με τον Παναθηναϊκό να παίρνει σκορ από την περιφέρεια και να ξαναστέλνει την διαφορά στο +10. Ο Μαυροειδής όμως έδωσε λύσεις και η Κηφισιά μείωσε για να κλείσει το ημίχρονο στο -4 για την ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Το ματς παρέμενε αμφίρροπο καθώς οι πεισματάρηδες γηπεδούχοι δεν επέτρεπαν στον Παναθηναϊκό να επιβάλλει τον ρυθμό του. Με τρίποντα του Λιακόπουλου μάλιστα η Κηφισιά ισοφάρισε και έφερε το ματς στα ίσια.

Ο Μπατίστα όμως ήταν σε εξαιρετική βραδιά και πήρε την ομάδα στις πλάτες του. Παίρνοντας πολλές βοήθειες από τον Διαμαντίδη ο σέντερ από την Ουρουγουάη κρατούσε τους «πράσινους» μπροστά, στέλνοντας μάλιστα τη διαφορά στο +12 στις αρχές του τελευταία δεκάλεπτου.

Με Σάιλας και Μαυροειδή όμως η Κηφισιά ροκάνισε τη διαφορά μέχρι και το -3. Ο Μπατίστα όμως ήταν ασταμάτητος και με διαδοχικούς πόντους στο τέλος ήταν αυτός που υπέγραψε την δύσκολη νίκη του Παναθηναϊκού με 66-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-34, 49-54, 66-72

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν, Σάιλας 23 (2), Λιακόπουλος 19 (3), Πόποβιτς 2, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 12, Ψαθάς 2, Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 3 (1), Βασιλόπουλος 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντόυσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 5 (1), Φώτσης 10 (2), Νέλσον 6, Παππάς 6 (2), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 24, Μπλουμς 3 (1).