26/04/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015 - 20:29

Θρύλος και στην Πάτρα

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού με 56-67 επί του Απόλλωνα * Όπλο των «ερυθρολεύκων» η καλή τους άμυνα

Με δυνατή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 56-67 το βράδυ της Δευτέρας (26/1) τους Πατρινούς διευρύνοντας το αήττητο σερί τους από την αρχή του 2015.

Πλέον η ομάδα του Σφαιρόπουλου έφτασε στις 13 νίκες και στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με την Εφές στην Πόλη, ενώ οι «ασπρόμαυροι» έμειναν στις 6 νίκες (και 8 ήττες).

Ουσιαστικά το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν έμεινε κοντά στο σκορ έχοντας τους Πεν και Σκορδίλη οδηγούς στην επίθεση.

Από το δεύτερο 10λεπτο ωστόσο η άμυνα του Ολυμπιακού έσφιξε και οι Χάντερ, Πρίντεζης έδιναν διαδοχικούς πόντους στο αντίπαλο καλάθι. Όταν μάλιστα μπήκε στο… χορό και ο Λοτζέσκι οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά ασφαλείας.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο β’ ημίχρονο διατηρώντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Σπανούλης και Μάντζαρης ανέλαβαν το σκοράρισμα, ενώ οι Πατρινοί πλέον δυσκολευόντουσαν ιδιαίτερα να βρουν επιθετικές λύσεις.

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και μείωσε στους εννιά (54-63), αλλά το χρονικό περιθώριο ήταν μικρό καθώς απέμεναν δύο λεπτά. Με Πέτγουεϊ και Χάντερ ο Ολυμπιακός επανάφερε την διαφορά στο +10 για να φτάσει τελικά στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 56-67.

Δεκάλεπτα: 13-14, 24-34, 39-51, 56-67.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας).: Σκορδίλης 12 (7 ριμπ.), Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1, Πεν 5, Φιτζπάτρικ 8, Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 21 (8 κερδισμένα φάουλ), Μολφέτας 1, Γεωργαλλής 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4 (8 ριμπ.), Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 10 (7 ασίστ), Ντάρντεν 5, Σλούκας 4, Λοτζέσκι 13, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 6, Κατσίβελης.