26/04/2024
Άλλα αθλήματα | Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015 - 00:37

Θρίαμβος για Οζιέ και Volkswagen

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ο Γάλλος πρωταθλητής στο Μόντε Κάρλο * Τερμάτισαν οι Παυλίδης και Δριβάκος

Ο Σεμπαστιάν Οζιέ ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου αγώνα στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα WRC, που διεξήχθη στο Μόντε Κάρλο.

Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος ο Γάλλος πρωταθλητής απέδειξε με το… καλημέρα πως αποτελεί το μεγάλο φαβορί, έστω και αν αρχικά ήταν εντυπωσιακή η μάχη του με τον Σεμπαστιάν Λεμπ , που όμως δεν ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος.

Ο Οζιέ οδήγησε με σύνεση και την Κυριακή (25/1) με αποτέλεσμα να διατηρήσει εύκολα την πρωτοπορία του και να ανέβει εύκολα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Μόντε Κάρλο.

Την ολική επικράτηση της ομάδας της Volkswagen ολοκλήρωσαν οι Γιάρι-Μάτι Λάτβαλα και Αντρέας Μίκελσεν που ήταν σταθεροί καθ’ όλη τη διάρκεια του 4ημέρου και σημείωσαν αμφότεροι το καλύτερο τους αποτέλεσμα στον πιο απρόβλεπτο γύρο του πρωταθλήματος.

Ακριβώς το αντίθετο συνέβη με την ομάδα της Citroen. Μετά τις εξόδους που είχαν οι Σεμπαστιάν Λεμπ και Κρις Μίκι τελικά κατάφεραν να τερματίσουν στην βαθμολογούμενη 10αδα, ενώ πήραν επιπλέον βαθμούς εξαιτίας της επικράτησής τους στο power stage .

Στην γενική κατάταξη, ο Μαντς Όστμπεργκ ο οδηγός με DS3 WRC που τερμάτισε ψηλότερα, πίσω από τους οδηγούς της Volkswagen, χωρίς όμως να προσφέρει βαθμούς στην ομάδα του αφού δεν είχε δηλωθεί.

Θετικός είναι ο απολογισμός και για την Hyundai. Αν και οι χρόνοι των Τιερί Νεβίλ και Ντάνι Σόρντο δεν ήταν ανταγωνιστικοί το αποτέλεσμα τους δικαίωσε. Η 5η θέση του Bέλγου και η 6η του Ισπανού φέρανε την κορεάτικη ομάδα στη 2η θέση του πρωταθλήματος.

Σε ό,τι αφορά τους δύο Έλληνες -εκτός του Ιορδάνη Σερδερίδη που εγκατέλειψε-, αμφότεροι τερμάτισαν. Ο στόχος για τους Παυλίδη- Χάριμαν (Citroen DS3 R3T) και Δριβάκου- Μπαντέ (Honda Civic) επετεύχθη και έστειλαν αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον.

Η συνέχεια του παγκόσμιου πρωταθλήματος θα δοθεί στις αρχές Φεβρουαρίου στη χιονισμένη Σουηδία.