26/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014 - 20:00

Στον τελικό ο Απόλλων Πατρών

Οι Αχαιοί κέρδισαν στο Ζηρίνειο τη Νέα Κηφισιά με 75-73 και ύστερα από 17 χρόνια θα διεκδικήσουν και πάλι το Κύπελλο Ελλάδας

Μεγάλες στιγμές ζουν στον Απόλλωνα Πατρών, καθώς το Σάββατο (20/12) η ομάδα του Νίκου Βετούλα κέρδισε στο Ζηρίνειο τη Νέα Κηφισιά με 75-73 και έγινε η πρώτη φετινή φιναλίστ του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία των Αχαιών που θα βρεθούν στον τελικό της διοργάνωσης και πρώτη μετά από 17 ολόκληρα χρόνια, καθώς το 1997 είχαν ηττηθεί στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 80-78 από τον Ολυμπιακό.

Ο πρώτος ημιτελικός, λοιπόν, ήταν πραγματικό ντέρμπι σε ολόκληρη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και να προηγούνται με 34-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Απόλλων πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με τον Τορλίν Φιτζπάτρικ να δίνει πολλές λύσεις επιθετικά μπήκε μπροστά στο σκορ με +6 (50-56).

Στην τελευταία περίοδο οι Πατρινοί φάνηκε να «κλειδώνουν» την πρόκριση, όταν και ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους δύο λεπτά πριν το φινάλε (63-71), αλλά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν.

Έτσι, στα 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα η Νέα Κηφισιά μείωσε σε 73-75, ενώ 12 δεύτερα προτού ακουστεί η κόρνα της λήξης ο Ελ Αμίν έκανε λάθος και η μπάλα πήγε στα χέρια των γηπεδούχων.

Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση ο Τσαλδάρης αστόχησε και οι Πατρινοί ξέσπασαν σε πανηγύρια, περιμένοντας, πλέον, να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα είναι ο νικητής του ζευγαριού μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκου ή Ολυμπιακού, ύστερα και απ' όσα προέκυψαν την Παρασκευή (19/12) σχετικά με την ένσταση των Πειραιωτών.

Ο Φιτζπάτρικ με 25 πόντους και 6 τρίποντα ήταν μακράν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, με τον Ντούβνιακ με 17 πόντους να είναι ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 34-30, 50-56, 73-75

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Καυκής, Γιούιν, Λιακόπουλος 10, Τσαλδάρης 5 (1), Πεσάκοβιτς, Ντούβνιακ 17 (2), Ντέιβις 10 (2), Ψαθάς 2, Μελισσαράτος 13, Μπάρλος 16 (2), Κακιούζης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Σκορδίλης 8 (1), Αργυρόπουλος 10 (2), Γκάλογουεϊ 8, Γεωργαλλής 2, Πεν 11, Φιτζπάτρικ 25 (6), Αντωνάκης, Ελ Αμίν 9 (1), Μολφέτας 2.