04/05/2024
Europa League | Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014 - 19:55

Ούτε τώρα… (video)

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός στο πρώτο 45λεπτο και προηγήθηκε, αλλά… έχυσε την καρδάρα με το γάλα στο β’ μέρος, όταν δέχθηκε δύο γκολ σε έξι λεπτά και ηττήθηκε 2-1 από την Ντιναμό στη Μόσχα

Άξιος της μοίρας του. Στα σκουπίδια την καλή εμφάνιση του α’ μέρους πέταξε στην παγωμένη Μόσχα ο Παναθηναϊκός, που ηττήθηκε 2-1 από την Ντιναμό για την 5η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Ρώσοι έκαναν το 5 στα 5 εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση και οι «πράσινοι» έμειναν στον ένα βαθμό τελευταίοι.

Ο σωστός τακτικά Παναθηναϊκός του α’ ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με τον Μπεργκ στο 14’ και ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Θα μπορούσε μάλιστα να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά ο Μπαϊράμι δεν τα κατάφερε χάνοντας σπουδαία ευκαιρία μετά από κάθετη του εξαιρετικού Σουηδού.

Στο β’ μέρος, όμως, η ομάδα του Αναστασίου παρουσιάστηκε με χαμηλότερο βαθμό συγκέντρωσης και πλήρωσε δύο λάθη της άμυνάς της. Στο 55’ ο Βανκέρ έκανε… βόλτα στην περιοχή και με τη βοήθεια της τύχης ισοφάρισε και στο 61’ ο Ιόνοφ μετά από παιδικό λάθος του Μέντες έγραψε το τελικό 2-1.

Ο Παναθηναϊκός, που ουσιαστικά έβγαλε μόνος του τα μάτια του, ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να βγάλει τη μεγάλη φάση, και οι γηπεδούχοι, που συνολικά είχαν δύο δοκάρια, θα μπορούσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Την εγκλώβισε και χτύπησε με Μπεργκ

Καλό ημίχρονο πραγματοποίησε στο πρώτο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός. Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν και δέχθηκαν πίεση, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί και σωστοί τακτικά, με τον Μπεργκ να δείχνει για μία ακόμα φορά την αξία του και να αλλάζει την εικόνα του αγώνα. Οι Ρώσοι μπήκαν φορτσάτοι και ο Κουράνι έκανε ό,τι ήθελε τους Σίλντενφελντ και Τριανταφυλλόπουλο.

Ο Γερμανός στο 4’ σημάδεψε άουτ και ένα λεπτό αργότερα το κάθετο δοκάρι του Κοτσόλη στη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο α’ μέρος. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο ήταν πιο αποτελεσματικός. Συγκεκριμένα, ο Μπεργκ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Νάνο και με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 14’ δίνοντας αέρα ψυχολογίας στην ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα μέτρα του, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους. Οι Μπούρμπος και Νάνο έκαναν καλή δουλειά σε Ιόνοφ και Ζιρκόφ, το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνήλθε και εγκλώβισε τον Κουράνι και οι Λαγός, Δώνης, Μέντες ήλεγχαν τη μεσαία γραμμή. Η Ντιναμό έπαθε… ασφυξία και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου απείλησε μόνο μία φορά, στο 34’ όταν ο Κοτσόλης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Βανκέρ.

Στην κόντρα, μάλιστα, οι παίκτες του Αναστασίου δημιουργούσαν κινδύνους με τους Πέτριτς και (ειδικά) τον Μπεργκ να κάνουν ωραίες κινήσεις. Αδύναμος κρίκος ήταν ο Μπαϊράμι, που «χάλασε» κάθε καλή επίθεση του Παναθηναϊκού. Στο 43’, μάλιστα, απώλεσε κλασική ευκαιρία όταν μετά από πανέξυπνη κάθετη του Μπεργκ αστόχησε από θέση τετ α τετ.

Έχασε τη συγκέντρωσή του και το πλήρωσε

Στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός κατάφερε μέσα σε έξι λεπτά να γκρεμίσει ό,τι με κόπο έχτισε στο πρώτο 45λεπτο. Αν και ξεκίνησε καλύτερα και απείλησε στο 53’ με τον Πέτριτς δείχνοντας να ελέγχει το ματς, δύο κακές αμυντικές αντιδράσεις τον έριξαν στο καναβάτσο. Η αρχή του κακού έγινε στο 55’ όταν ο Βανκέρ μπήκε πολύ εύκολα στην περιοχή και, αφού ελίχθηκε ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς, σούταρε για να κοντράρει η μπάλα, να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα με τη βοήθεια του δοκαριού. Τυχερό γκολ, αλλά οι αμυντικοί θα μπορούσαν να έχουν πολύ καλύτερη αντίδραση.

Το γκολ αποσυντόνισε τους παίκτες του Αναστασίου και το δεύτερο λάθος δεν άργησε να γίνει. Ο Μέντες ρίσκαρε και έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή και ο Ιόνοφ δεν είχε πρόβλημα να κάνει την ανατροπή γράφοντας το 2-1 με εύστοχο πλασέ.

Οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και βγήκαν εκ νέου στην επίθεση. Άλλωστε, η άμυνα της Ντιναμό είχε προβλήματα και μπορούσαν να της κάνουν τη ζημιά. Είχαν δύο μικροευκαιρίες, αλλά το ματς πλέον είχε ανοίξει και οι Ρώσοι έβρισκαν χώρους στην αντεπίθεση και δημιουργούσαν μεγάλα προβλήματα.

Θα μπορούσαν εύκολα να έχουν σημειώσει και άλλο τέρμα. Στο 73’ όμως στάθηκαν άτυχοι, καθώς σημάδεψαν για δεύτερη φορά το δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Βαλμπουενά, ενώ στο 80’ ο Κουράνι αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Ο Αναστασίου προσπάθησε να τονώσει την επιθετική λειτουργία με Κλωναρίδη και Πράνιτς, αλλά οι παίκτες του προσπαθούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με ανορθόδοξο τρόπο και μοιραία δεν τα κατάφεραν. Οι Ρώσοι δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το τρίποντο και να κάνουν το 5 στα 5 εξασφαλίζοντας την πρωτιά.

Διαιτητής είναι ο Εϊτάν Σεμεούλοβιτς από το Ισραήλ. Βοηθοί του οι συμπατριώτες του Ντάνι Κρασίκοβ, Νίσαν Ντάβιντι, Έλι Χακμόν και Ζιβ Άντλερ. Τέταρτος διαιτητής ο Όρεν Μπόρνεχταϊν, ενώ παρατηρητής ο Κροάτης Μίροσλαβ Βίτκοβιτς.

Κίτρινες: 32’ Ντάγκλας – 44’ Μπούρμπος, 48’ Μπεργκ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Γκαμπούλοφ, Μπούτνερ, Σάμπα, Ντάγκλας, Ρότενμπεργκ, Βανκέρ, Ιόνοφ (81’ Τζούτζακ), Βαλμπουενά, Ζιρκόφ (72’ Γιουσούποφ), Κουράνι (88’ Προυντνίκοφ), Νομπόα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Μπούρμπος, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Δώνης, Μέντες (86’ Πράνιτς), Λαγός, Μπαϊράμι, Πέτριτς, Μπεργκ (78’ Κλωναρίδης).