02/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014 - 16:52

Κόντος και Χαβίτο οι «εμπρηστές» (video)

Με πρωταγωνιστές τους δύο παίκτες η Κέρκυρα «καθάρισε» σε 7 λεπτά την Καλαμαριά και με τη νίκη της με 3-0 έβαλε… φωτιά στο 2ο όμιλο * Όλες οι ομάδες στο κόλπο της πρόκρισης

Για 75 λεπτά η Καλαμαριά κρατούσε το μηδέν στην άμυνά της και ήταν πολύ κοντά σε μία ακόμα έκπληξη, που θα πολλαπλασίαζε τις ελπίδες πρόκρισης στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Κέρκυρα, όμως, χρειάστηκε μόλις 7 λεπτά για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 και με το τρίποντο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β’ φάσης του θεσμού έβαλε φωτιά στον όμιλο.

Για να γίνει αυτό χρειάστηκε ο Μιχάλης Γρηγορίου να αλλάξει την κακή μέχρι εκείνο το σημείο εικόνα της ομάδας του ρίχνοντας στο ματς τους Χαβίτο και Γκόμεζ. Ο Γάλλος άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα στο 77’ και ο Ισπανός με δύο τέρματα στο 78’ και το 84’ έβαλε στο κόλπο της πρόκρισης τους «Φαίακες».

Μεγάλος πρωταγωνιστής, ωστόσο, ήταν ο Αλέξανδρος Κόντος, ο οποίος με εξαιρετική ενέργεια κέρδισε το πέναλτι και στη συνέχεια μοίρασε τις δύο ασίστ διαδραματίζοντας το σημαντικότερο ρόλο στη νίκη της ομάδας του.

Πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα προπορεύεται με τέσσερις βαθμούς στο 2ο όμιλο, η Κέρκυρα με την Καλαμαριά ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με τρεις και ο ΠΑΟΚ έμεινε τελευταίος με έναν. Γίνεται κατανοητό πως θα… σπάσουν καρδιές την τελευταία αγωνιστική με τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να υποδέχεται την Καλαμαριά και τους «Φαίακες» να φιλοξενούν τους Θεσσαλονικείς.

Κακό παιχνίδι, η Καλαμαριά τη μοναδική ευκαιρία

Οι μόλις τρεις τελικές προσπάθειες των δύο ομάδων, εκ των οποίων καμία δεν είχε κατεύθυνση στην εστία, καταδεικνύουν με τον καλύτερο τρόπο την κακή ποιότητα του α’ μέρους. Αν και «καιγόταν» για το τρίποντο, η Κέρκυρα παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές και είχε σαφέστατο πρόβλημα συνοχής. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων (57% η κατοχή), ωστόσο δεν δημιούργησε τον παραμικρό κίνδυνο στην εστία του Παπαδόπουλου. Δύο άστοχα σουτ του Ρόχας (στο 11’ και το 14’) και κάποιες ημιτελείς προσπάθειες από τις πτέρυγες με Κανακούδη και Κόντο ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι.

Από την άλλη πλευρά, η Καλαμαριά, που επίσης είχε νέα πρόσωπα στην 11άδα της, είχε αμυντικούς προσανατολισμούς, χωρίς όμως να είναι κλεισμένη στην περιοχή της. Έκλεισε πολύ σωστά τους διαδρόμους και από τη στιγμή που δεν ένιωθε απειλή από τους φλύαρους παίκτες του Γρηγορίου επεδίωξε να γίνει απειλητική μέσω αντεπιθέσεων. Στο ενεργητικό της μάλιστα καταγράφηκε η μοναδική και μεγαλύτερη ευκαιρία του 45λεπτου. Ο Ευσταθίου συνδυάστηκε πολύ ωραία με τον Γκέσιο μέσα στην περιοχή, αλλά, παρότι βρέθηκε σε εξαιρετική πλεονεκτική θέση στο ύψος της μικρής περιοχής, σούταρε με το κακό του πόδι, το αριστερό, σημαδεύοντας άουτ στο 31’.

Ο Κόντος έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του

Βλέποντας τα ζόρια, ο Μιχάλης Γρηγορίου αναγκάστηκε να ρίξει στο β’ 45λεπτο βασικούς παίκτες για να αλλάξει την εικόνα της Κέρκυρας, η οποία, αν έμενε στην ισοπαλία, θα βρισκόταν πολύ κοντά στον αποκλεισμό. Η Καλαμαριά δεν είχε λόγο να αλλάξει την τακτική της και με την ίδια σφιχτή άμυνα κρατούσε με σχετική άνεση το μηδέν. Η είσοδος αρχικά του Χαβίτο και στη συνέχεια του Γκόμεζ έδωσε στους γηπεδούχους μία επιθετική ώθηση, ωστόσο δεν ήταν αρκετή για να αλλάξουν τα δεδομένα. Ο Ισπανός ωστόσο έδειξε πως μπορεί να κάνει τη διαφορά και από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν οι πρώτες καλές στιγμές της Κέρκυρας στο παιχνίδι. Τόσο όμως στο 65’ όσο και στο 68’ οι Ρόχας και Σάντσες αντίστοιχα δεν κατάφεραν να τελειώσουν με επιτυχία τις φάσεις.

Η καθοριστική φάση της αναμέτρησης καταγράφθηκε στο 75’. Ο Αλέξανδρος Κόντος με εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μπερτέν και κέρδισε το πέναλτι. Παρά την καλή προσπάθεια του Παπαδόπουλου, ο Γκόμεζ ευστόχησε και από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ στο 77’. Προτού προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμού ξεκίνησαν νέοι, καθώς ο Κόντος έβγαλε τετ α τετ τον Χαβίτο και ο Ισπανός ένα λεπτό αργότερα πλάσαρε άψογα για να δώσει… αέρα δύο τερμάτων στους «Φαίακες», που ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη. Ο Κόντος όμως είχε πάρει τα… πάνω του και με νέα ασίστ τρύπησε εκ νέου την αντίπαλη άμυνα, για να διαμορφώσει ο Χαβίτο στο 84’ το τελικό 3-0 σε φάση-καρμπόν με αυτή του δεύτερου τέρματος.

Διαιτητής ήταν ο Μήτσιος (Ηπείρου) με βοηθούς τους Μπαλτά (Αχαΐας) και Μαγιάννη (Άρτας).

Κίτρινες: 69’ Π. Παπαδόπουλος, 75’ Μπερτέν.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Kουτζαβασίλης, Βλάχος, Παρασκευαΐδης, Ρόχας, Καρντόσο (57’ Ανδρεόπουλος), Κρητικός, Κόντος, Μπόρχα, Ντιμιτρόφσκι, Κανακούδης (61’ Γκόμεζ), Γεωργακόπουλος (46’ Χαβίτο).

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ (Θωμάς Γράφας): Π. Παπαδόπουλος, Παπαστεργιανός, Κουρούπης, Βαγγελόπουλος, Μπερτέν, Ακασού, Μπιτσακος (29’ λ.τρ. Ολίσε), Ευσταθίου (58’ Β. Παπαδόπουλος), Τσούτσης (62’ Γαλανόπουλος), Γκέσιος, Νατσιόπουλος.