27/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014 - 19:49

Mεγάλο διπλό του ΠΑΟΚ στη Δράμα

Νίκη με 68-64 επί του ΚΑΟΔ στο «Δημήτρης Κραχτίδης» έπειτα από 15 χρόνια!

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στη Δράμα μετά την εκτός έδρας επικράτησή του με 68-64 επί του ΚΑΟΔ, ενώ εκκρεμεί και το αποτέλεσμα του αγώνα με τον Άρη της 2ης αγωνιστικής, που, ως γνωστόν, διεκόπη.

Ο ΠΑΟΚ είχε 15 χρόνια να περάσει νικηφόρα από τη Δράμα και το κατάφερε φέτος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη, που πέτυχε 16 πόντους, αλλά και την άνοδο της απόδοσης του Κάρτερ στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά στη συνέχεια με ένα σερί 11-0 ο ΚΑΟΔ έκανε το 18-11 για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο 18-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λάνγκφορντ ανέβασε στροφές και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (22-22) με το σκορ να εναλλάσσεται μέχρι το ημίχρονο, που έληξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με ένα καλάθι διαφορά (33-35).

Πόντο πόντο πήγαινε η διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο, να βρίσκεται πάντα μπροστά, αλλά ένα σερί 9-4 έφερε τον ΚΑΟΔ προηγούμενο με 55-51. Τότε ένα σερί 10-0 του ΠΑΟΚ άφησε πίσω τους Δραμινούς και ο ΠΑΟΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο με 57-63.

Ο ΚΑΟΔ «ροκάνισε» και πάλι τη διαφορά και 22,4 πριν από τη λήξη του αγώνα, το σκορ έγινε 64-66, όμως η ψυχραιμία του ΠΑΟΚ χάρισε τελικά στους Θεσσαλονικείς το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ το υπέρ τους 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-35, 45-47, 64-68

KAOΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Βασόγιεβιτς 3, Τζόνσον 2, Γεωργάκης 4, Άτκινς 8, Όντομ 8, Σπυριδωνίδης, Μίσελ 6, Ζάρας 18 (2), Λο 7(1), Χρυσικόπουλος 4.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7, Λιάππης, Χαραλαμπίδης 16 (2), Κάρτερ 18 (1), Κακαρούδης 6, Τσόχλας 14 (2), Δέδας 1, Μαργαρίτης 2, Βον 4, Σαλούστρος.