27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014 - 16:56

Του έχει πάρει τον αέρα

Αήττητη κόντρα στον ΠΑΣ παραμένει η Καλλονή, που συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της * Στο 0-0 κόλλησαν οι δύο ομάδες στους «Ζωσιμάδες» * Δοκάρι ο Ντάσιος στο 91' * Αποβολή ο Λίλα στο 51'

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες», αν και, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, τόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα όσο και η Καλλονή θα μπορούσαν να έχουν πανηγυρίσει το τρίποντο. Τελικά το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος και η ομάδα της Μυτιλήνης έδειξε πως έχει πάρει τον αέρα των γηπεδούχων, κόντρα στους οποίους μετρά δύο νίκες και μία ισοπαλία στη Σούπερ Λίγκα.

Το α’ μέρος ήταν ισορροπημένο με ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά στο β’ ημίχρονο όλα άλλαξαν με την αποβολή του Λίλα στο 51’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το τετ α τετ του Στεφάνοβιτς στο 81’, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τελικά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Λίγο έλειψε μάλιστα να το πληρώσουν όταν ο Ντάσιος στο 91’ τράνταξε το δοκάρι του Χογκ.

Έτσι, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια μετά το νικηφόρο του πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη και ανέβηκε στους 9 βαθμούς. Από την άλλη, το συγκρότημα του Γιάννη Ματζουράκη ανέβηκε στους 14 βαθμούς δίνοντας συνέχεια στο εντυπωσιακό του ξεκίνημα στο φετινό μαραθώνιο που το διατηρεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Αλληλεξουδετερώθηκαν

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυναμικά στο ματς ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Ο Χογκ στο 2’ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε πλασέ του Τσάβες, ενώ η Καλλονή απάντησε στο 3’ με σουτ του Κεϊτά υπό καλές προϋποθέσεις, που όμως πέρασε άουτ. Μέχρι το 10λεπτο ο ρυθμός ήταν γρήγορος, αλλά στη συνέχεια η επιθετικότητα των δύο ομάδων περιορίστηκε αισθητά. Ο ΠΑΣ ήταν η ομάδα που κυρίως προσπαθούσε να δημιουργήσει με τον Τσάβες να παίρνει πρωτοβουλίες, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν της επέτρεπαν να πλησιάσει την περιοχή. Θα μπορούσε εύκολα να πεις κανείς πως η τακτική των δύο προπονητών αλληλεξουδετέρωσε η μία την άλλη.

Το παιχνίδι αναλώθηκε κυρίως σε μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, εκεί που ο Κεϊτά κυριαρχούσε σταματώντας κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων. Μοναδικός τρόπος για να απειλήσουν οι παίκτες του Πετράκη ήταν μέσω στημένων φάσεων, ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κάποιο από τα συνολικά 7 κόρνερ που κέρδισαν στο α’ μέρος. Η Καλλονή έψαξε τις αντεπιθέσεις, αλλά Λεοζίνιο και Μανούσος δεν τροφοδότησαν κατάλληλα τον απομονωμένο Χουάνμα, με αποτέλεσμα να μην απειλείται ο Βελλίδης. Μία ωραία προσπάθεια του Μανούσου στο 31’ ουσιαστικά δεν ανησύχησε τον έμπειρο τερματοφύλακα και το 0-0 του ημιχρόνου ήταν απόλυτα φυσιολογικό.

Πίεσε με παίκτη παραπάνω η Καλλονή, δοκάρι ο ΠΑΣ στο 91’

Στο β’ μέρος οι ισορροπίες του αγώνα διαφοροποιήθηκαν πολύ γρήγορα, καθώς ο Λίλα αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον ΠΑΣ με δέκα παίκτες στο 51’. Έχοντας πλέον αριθμητικό πλεονέκτημα η Καλλονή άλλαξε τακτική, ανέλαβε την πρωτοβουλία και έβγαλε περισσότερους παίκτες στην επίθεση για να το εκμεταλλευτεί. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε δέκα λεπτά αργότερα όταν ο Μανούσος στο 62’ ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Βελλίδη και στο 72’ ακολούθησε νέα απειλή με σουτ του Στεφάνοβιτς που πέρασε λίγο άουτ. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και μοναδικός που προσπαθούσε να γίνει απειλητικός ήταν ο Τσάβες, που ωστόσο δεν είχε βοήθειες και οι προσπάθειές του ήταν ημιτελείς.

Ο Πετράκης αναγκαστικά θέλησε να τονώσει αμυντικά την ομάδα του με την είσοδο του Ντάσιου, ενώ ο Ματζουράκης επεδίωξε την επιθετική ώθηση ρίχνοντας στη μάχη Πιπίνη και Κύπρου. Η πίεση της Καλλονής αυξανόταν και στο 82’ άγγιξε το γκολ, αλλά ο Βελλίδης σταμάτησε σωτήρια το πλασέ του Στεφάνοβιτς που βρέθηκε τετ α τετ. Οι παίκτες της Καλλονής δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και ο ΠΑΣ παραλίγο να κλέψει το ματς στις καθυστερήσεις. Σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις του στην αντίπαλη εστία ο Τσάβες βρήκε ωραία τον Ντάσιο στις καθυστερήσεις, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Χογκ με αποτέλεσμα το τελικό 0-0 να παραμείνει έως το τέλος.

Διαιτητής ήταν ο Μάνταλος (Καβάλας) με βοηθούς τους Καραβασίλη (Καβάλας) και Βλάσση (Ηρακλείου). Τέταρτος ήταν ο  Βοσκάκης (Ρεθύμνου).

Κίτρινη: 21’ Λίλα.

Κόκκινη: 51’ Λίλα

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπέριος, Ακόστα (78’ Ντάσιος), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Χαρίσης, Τσουκαλάς (85’ Γιάκος), Ίλιτς (54’ Μανιάς), Στρούνα, Τσάβες, Λίλα.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Βάλλιος, Αντέγιο, Μπαρέρα (60’ Στεφάνοβιτς), Κεϊτά, Γιορέντε (80’ Κύπρου), Ναβάρο (74’ Πιπίνης), Λεοζίνιο, Μανούσος, Χουάνμα.