07/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Μαρτίου 2014 - 16:55

«Ζωντανή» η Καρδίτσα, «αυτοκτόνησε» ο Ηρακλής! (video)

Με γκολ του Υφαντή στο 90'+2 η Αναγέννηση νίκησε 2-1 τον «Γηραιό» και τα πάντα παραμένουν ανοιχτά όσον αφορά το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου

Θρίλερ μέχρι τέλους! Αυτή είναι η έκφραση που ταιριάζει γάντι στα όσα παρακολουθήσαμε την Κυριακή (23/3) το μεσημέρι στην αναμέτρηση της Καρδίτσας με τον Ηρακλή αλλά και στα όσα... θα δούμε μέχρι το φινάλε, στην τελευταία αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου.

Η νίκη (2-1) της Αναγέννησης επί του «Γηραιού», λοιπόν, που ήρθε με... χιτσκοκικό φινάλε και γκολ του Υφαντή στις καθυστερήσεις, κρατά ανοιχτό το τέταρτο (και τελευταίο) εισιτήριο που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου και γι' αυτό θα παλέψουν οι δύο σημερινοί μονομάχοι.

Ας τα πάρουμε, όμως, από την αρχή. Κέρκυρα, Νίκη Βόλου είχαν «κλειδώσει» ήδη τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ, ο Αιγινιακός το έκανε με το διπλό στη Ζάκυνθο και απέμενε μια θέση η οποία κρινόταν από την αναμέτρηση των Θεσσαλών με τον Ηρακλή.

Η ομάδα του Γκιγιέρμο Όγιος με την ισοπαλία που κρατούσε στο... ρελαντί, μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν εκείνη που έπαιρνε το τέταρτο εισιτήριο, το γκολ ωστόσο του Υφαντή άλλαξε τα δεδομένα και κρατά «ζωντανή» την Αναγέννηση, η οποία πάντως εξακολουθεί να είναι το αουτσάιντερ στην όλη υπόθεση.

Κι αυτό γιατί στην τελευταία αγωνιστική του δεύτερου ομίλου ο Ηρακλής φιλοξενεί στο Καυταντζόγλειο την αδιάφορη (ουσιαστικά) Ζάκυνθο, την ώρα που η ΑΣΑ πάει να παίξει στον Βόλο με τη Νίκη, έχοντας σαφώς πιο δύσκολη αποστολή.

Βέβαια, μετά την... αυτοκτονία του Ηρακλή στο ματς με την Αναγέννηση, που έχασε ένα ματς το οποίο ήλεγχε απόλυτα, τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε, πόσω μάλλον όταν μιλάμε για ποδόσφαιρο στο οποίο όλα μπορούν να γίνουν.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, μιλάμε για ένα ματς που σε καμία περίπτωση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με την Αναγέννηση Καρδίτσας των χιλίων δύο αγωνιστικών προβλημάτων να μη δείχνει καλή εικόνα, την ώρα που ο Ηρακλής ναι μεν είχε τον έλεγχο, αλλά η υπεροχή του ήταν εντελώς ανούσια...

Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να προηγηθούν στο ματς στο 25' με ωραίο τελείωμα του Τσιλιανίδη, ωστόσο ούτε αυτό το γκολ έδειχνε να δίνει ώθηση στους παίκτες του Όγιος, με τους Καρδιτσιώτες να απαντούν αμέσως με δυνατό μακρινό σουτ του Χατζηρίζου.

Από εκεί και πέρα, το θέαμα ήταν κάκιστο, τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο και, πέρα από κάποιες ψευτοευκαιρίες εκατέρωθεν, δεν είδαμε κάτι αξιόλογο. Αυτό το 1-1 σαφέστατα βόλευε τον Ηρακλή, ο οποίος κάθισε στο αποτέλεσμα αυτό και το πλήρωσε ακριβά, αφού από το πουθενά οι Καρδιτσιώτες έκαναν το 2-1 στο 90'+2 με τον Υφαντή και κρατούν ανοιχτή την τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Κίτρινες: 33' Καραχάλιος - 18' Παπαστεριανός, 32' Κοντοδήμος, 55' Κοντέων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σελίμος (Λακωνίας) με βοηθούς τους Παλαμίδα (Λακωνίας), Δόσκορη (Φθιώτιδας).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Σάββας, Χατζηρίζος, Κουκούλης, Δημόπουλος (83' Κόκκινος), Καραχάλιος, Γεωργακόπουλος, Γήττας (59' Υφαντής), Μπουντούρης (68' Μαυριάς), Μπιτέλης, Γκουγκούδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γκιγιέρμο Όγιος): Κολίτσι, Παπαστεριανός, Κοντέων, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης (87' Κουρδάκης), Ζάχορα, Ονουάτσι (90'+1 Ματσούκας), Σκόρτσα (74' Σιατραβάνης).