19/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Μαρτίου 2014 - 17:20

«Κλείδωσε» τα πλέι οφ ο Αιγινιακός

Πέρασε… αέρα από τη Ζάκυνθο με 3-0

Την παρουσία του στα πλέι οφ εξασφάλισε ο Αιγινιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-0 στη Ζάκυνθο της τοπικής ομάδας κι έφτασε τους 48 βαθμούς μένοντας μόνος τρίτος στον Βόρειο Όμιλο.

Ο Κουτσοσπύρος στο 17’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τακουνάκι μετά από σέντρα του Γιαζιτζόγλου, ενώ στο 21’ ο Τόλιος κράτησε το 0-1 αποκρούοντας την κεφαλιά του Σολφερίνο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση, Αποστόλου και Ρούγιοβιτς δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Τόλιο στο 24’ και στο 25’, για να έλθει το 0-2 στο 29’ με πλασέ του Μανζάνο.

Στο 37’ η κεφαλιά του Κουτσοσπύρου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά τη σέντρα του Ζούρκου και το 0-3 δεν έγινε πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, για να ξεκινήσει η επανάληψη με την κεφαλιά του Ρούγιοβιτς στο 51’ να περνά ελάχιστα άουτ για τους γηπεδούχους.

Στο 54’ οι παίκτες της Ζακύνθου ζήτησαν πέναλτι για χέρι αμυντικού του Αιγινιακού, δεν υποδείχθηκε όμως κάποια παράβαση, με το παιχνίδι σταδιακά να χάνει το ρυθμό του.

Εντέλει, ο Αιγινιακός κατάφερε να εδραιώσει τη νίκη του στο 84’, όταν ο Ζούρκος διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 0-3, με τον Τόλιο στο 90’+3 να σταματά το σουτ του Οικονόμου και την ομάδα του Τζιανλούκα Κολονέλο να μην μπορεί να φτάσει στο γκολ της τιμής.

Διαιτητής ήταν ο Μπλάνας του Συνδέσμου Μεσσηνίας.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Τζιανλούκα Κολονέλο): Ξενοδόχοφ, Σολφερίνο (87’ Χατζησάββας), Οικονόμου, Τορεζάνι, Σκαθαρούδης, Αποστόλου (46’ Τσερκετάνι), Ρούγιοβιτς, Μπίρης, Φωτιάς, Πετράκος, Κυριακίδης (80’ Βλαχοκυριάκος).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Σαμαράς, Λιόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Λαζαρίδης (78’ Δεμηρτζόγλου), Φαμπίνιο (51’ Καρλάο), Ζούρκος, Κ. Αχαλινόπουλος (70’ Γεωργίου), Μανζάνο, Κουτσοσπύρος.