26/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Δευτέρα 18 Απριλίου 2011 - 01:32

Κέρδισε το Ρουφ και τους "πιτσιρικάδες" του ο Απόλλων

ΝΙΚΗ ΜΕ 1-0 ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΠΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΕΛΑΦΡΑ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ» ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ… ΠΙΣΙΝΑ ΤΗΣ ΡΙΖΟΥΠΟΛΗΣ Διπλό κέρδος είχε ο Απόλλων την Κυριακή (17/4)… Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» όχι μόνο νίκησε τον ΠΑΟ Ρουφ με 1-0, αλλά κέρδισε και κάποιους δικούς της «πιτσιρικάδες», στους οποίους δόθηκε η ευκαιρία να αγωνιστούν. Έτσι, σε μια σεζόν που ο στόχος δεν επετεύχθη, η τελευταία αγωνιστική γεύση (το ματς με την Αγία Παρασκευή οι «κυανόλευκοι» το παίρνουν στα «χαρτιά» με 3-0) της εκ Σμύρνης ιστορικής ομάδας ήταν γλυκιά… Δεν είναι τυχαίο εξάλλου πως οι Απολλωνιστές (περίπου 500) που αψήφησαν την κακοκαιρία και βρέθηκαν στις εξέδρες της Ριζούπολης στο φινάλε της αναμέτρησης ξέσπασαν σε χειροκροτήματα…

Και όλα αυτά σε ένα ματς που, παρά το βαρύ τερέν από την έντονη βροχόπτωση, κατά διαστήματα παίχθηκε -τηρουμένων των αναλογιών και των ειδικών συνθηκών- σε γενικές γραμμές καλή μπάλα.
Σε ό,τι αφορά την εικόνα του 90λεπτου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και στο πρώτο 15λεπτο έδειξαν πως είχαν… άγριες διαθέσεις. Αυτή η ορμή των παικτών του Ρουφ όμως σταδιακά ελαττώθηκε και ο Απόλλων, αφού αρχικά ισορρόπησε, εν συνεχεία κυριάρχησε, έχοντας τις ευκαιρίες για δύο τουλάχιστον ακόμα γκολ!

alt

Παρά ταύτα, το αποτέλεσμα «έγραψε» 1-0 με ένα εξαιρετικής ομορφιάς τέρμα του Αλέξανδρου Σούφλα (σουτ στην κίνηση μετά από εκτέλεση φάουλ του Βέρμπη και αφού η μπάλα πήρε ύψος όταν βρήκε σε σώματα αμυντικών των φιλοξενούμενων) στο 50’. Το δε Ρουφ από την πλευρά του δεν πέταξε ούτε λεπτό λευκή πετσέτα και στο 74’ «άγγιξε» την ισοφάριση με τον Βιδάλη, όταν το σουτ που επιχείρησε προσέκρουσε στο δοκάρι των «κυανόλευκων». Η αλήθεια ωστόσο είναι πως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αδικείται από το φτωχό 1-0, αν αναλογιστούμε πως είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ (οι κλασικότερες στο 13’ με τον Μπούκα, στο 67’ και στο 89’ με τον Σουλελέ και στο 82’ με τον Βέρμπη). Από εκεί και πέρα, αξίζει να σημειωθεί πως σχεδόν όλοι οι «κυανόλευκοι» έπαιξαν με πάθος (βλέπετε, ο νέος κόουτς Στάθης Σταθόπουλος τους έβλεπε από τα δημοσιογραφικά καμαράκια και… σημείωνε).
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία της Ελένης Αντωνίου (Αν. Αττικής), η οποία έδειξε κίτρινες κάρτες στους Κορώνη, Γραμητσάρη, Μιχελή.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κατσούλης, Στρόμπουλος, Μαρίνου (81’ Αλμπάνης), Ρούσσης (56’ Σουλελές), Σούφλας, Τσούκαλος, Βέρμπης, Κατράνας, Κορώνης, Μπούκας, Τσιλιγκίρης (76’ Κρουσταλέλης).
ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Βουτσινάς, Θεοδωρόπουλος, Κοζανίδης, Γραμητσάρης, Κοκολάκης, Βιδάλης, Πέτρου (75’ Χαλιμούρδας), Μπαρμπούδης, Γιαννιτσανάκης, Καπουράνης (58’ Κετσετζόγλου), Μιχελής (67’Καφές).

* Πρώτη ΦΩΤΟ: Ο Αλέξανδρος Σούφλας (ο μοναδικός "κυανόλευκος" ανάμεσα στους "ερυθρόλευκους") μόλις έχει πιάσει το σουτ με το οποίο ο Απόλλων πήρε το τρίποντο

* Δεύτερη ΦΩΤΟ: Ο νεαρός Μιχάλης Κορώνης σε μια από τις πολλές μονομαχίες του