28/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023 - 02:14

Έχασε και αρχίζει να ψάχνεται ο Απόλλων Σμύρνης…

Μετά από τρεις ισοπαλίες η «Ελαφρά Ταξιαρχία» γνώρισε την πρώτη της ήττα στη Γ’ Εθνική με 3-1 από την Επισκοπή στην Κρήτη με συνέπεια να απομακρύνεται ολοένα από τις θέσεις παραμονής * Κρέμασε τους «κυανόλευκους» ο Σάλλα, που αποβλήθηκε στο 25’ με δύο κίτρινες μέσα σε δύο λεπτά!

Την πρώτη του ήττα με 3-1 από την Επισκοπή, στη δυσάρεστη κατρακύλα της Γ’ Εθνικής, υπέστη ο Απόλλων Σμύρνης το απόγευμα της Τετάρτης (4/10/2023) στο γήπεδο του Γάλλου στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής στον 4ο Όμιλο…

Αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήρθε να προστεθεί στις τρεις ισοπαλίες, που είχαν προηγηθεί στο πρωτάθλημα με αποτέλεσμα η ιστορική ομάδα να αρχίζει ήδη να ψάχνεται βαθμολογικά, καθώς ολοένα και απομακρύνεται από τις θέσεις παραμονής στην κατηγορία.

Η αναμέτρηση, πάντως, ξεκίνησε ιδανικά για τον Απόλλωνα Σμύρνης, καθώς βρήκε γκολ από τα «αποδυτήρια» με σουτ του Σπαρτιάτη στο 3’, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογή.

Στο 23’ ο Δημητρακούδης ανετράπη από τον Πανουργιά εντός περιοχής και το πέναλτι μετέτρεψε σε τέρμα ο Βαλαβανόπουλος για να φέρει το ματς στα ίσα… Ωστόσο, το καθοριστικό σημείο ήρθε στο 25’ όταν ο Σάλλα, ο οποίος είχε δεχθεί κίτρινη για διαμαρτυρία στη φάση του πέναλτι (που ήταν παράβαση) έκανε «θέατρο» για να κερδίσει φάουλ και αποβλήθηκε με συνέπεια να… κρεμάσει τους «κυανόλευκους», που έμειναν έτσι από νωρίς με δέκα παίκτες.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα φάνηκε αμέσως στην αγωνιστική εικόνα του ματς, αφού ο καλός έως τότε Απόλλωνας σταδιακά υποχώρησε για να καταρρεύσει στις αρχές του β’ ημιχρόνου… Έτσι στο 47’ ο Δωματάς με σουτ έκανε την ανατροπή και έγραψε το 2-1 για την Επισκοπή για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 57’ ο Λίμα με κεφαλιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Επισκοπή στο διάστημα της κυριαρχίας της (όταν δηλαδή απέκτησε τον παίκτη παραπάνω), είχε φάσεις για γκολ τόσο στο τέλος του α’ ημιχρόνου όσο και μετά το 3-1, ενώ λίγο πριν από το 80’ ο προπονητή της ομάδας, Μανώλης Παπαματθαιάκης, φώναξε προς τους ποδοσφαιριστές του να… κατεβάσουν ταχύτητα (οδηγία που ακούστηκε και στις εξέδρες), δείχνοντας σεβασμό στον Απόλλωνα Σμύρνης!

* Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σαμιωτάκης (Ηρακλείου) που δεν είχε λάθος αποφάσεις στις καίριες φάσεις του αγώνα, δηλαδή το πέναλτι και την αποβολή.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Γιαγκιόζης, Χάιδος, Λίμα, Πάτας, Κεφαλάς (83′ Μουτζούρης), Κίτος (68′ Τσιλεδάκης), Δωματάς (74′ Μέτα), Σουρνάκης, Βαλαβανόπουλος, Ντότης (83′ Μεργέμογλου), Δημητρακούδης (68′ Τζωρτζινάκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ρόναλντ Γκόμεζ): Νίκας, Ρέτζος (79′ Ράμμος), Κιρκιλιανίδης (68′ Βλασσόπουλος), Λιάκος, Πανουργιάς, Πατίας, Πριόνας (54′ Ντόβας), Σπαρτιάτης (46′ Πεντρόμο), Κορφιάτης, Πιαστόπουλος (68′ Τσούμπας), Σάλλα.