19/03/2024
Europa League | Πέμπτη 19 Μαΐου 2022 - 01:00

Ευρωκουπάτη η Άιντραχτ μετά από 42 χρόνια!

Πιο ψύχραιμη η ομάδα της Φρανκφούρτης, κέρδισε τη Ρέιντζερς με 5-4 στα πέναλτι (1-1 καν. διάρκεια και παράταση) και κατέκτησε το Γιουρόπα Λιγκ * Ήρωας ο Τραπ * Έκλεισαν θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ οι νικητές

Στιγμές 1980 ζουν στην Άιντραχτ… Η ομάδα της Φρανκφούρτης ήταν η νικήτρια στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (18/5) στη Σεβίλλη, καθώς λύγισε με 5-4 στα πέναλτι τη Ρέιντζερς μετά από το 1-1 σε 120 λεπτά.

Έτσι, οι «αετοί», πανηγύρισαν τον δεύτερο ευρωπαϊκό τους τίτλο καθώς είχε προηγηθεί η κατάκτηση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ πριν από 42 χρόνια.

Παράλληλα, για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα έχουν την ευκαιρία να αγωνιστιούν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν και έτσι η Γερμανία θα έχει πενταπλή εκπροσώπηση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» ήταν συγκλονιστική και είχε ήρωα τον Τραπ. Η Ρέιντζερς προηγήθηκε στο 57’ με τον Αρίμπο, οι «αετοί» να ισοφάρισαν στο 69’ με τον Μπορέ ενώ στο 118’ ο Γερμανός γκολκίπερ με απίθανη επέμβαση κράτησε το σκορ στο 1-1. Έτσι όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου και εκεί έδειξε την κλάση του καθώς αποκρούοντας την εκτέλεση του Ράμσεϊ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα… σημεία χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν δίχτυα. Στο 20’ απείλησαν με το πλασέ του Κνάουφ που απέκρουσε ο ΜακΓκρέγκορ, ενώ έξι λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά της Ρέιντζερς να γίνει επικίνδυνη όταν ο Αρίμπο πλάσαρε με φάλτσα αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω. Στο 30’ ο Κόστιτς θα μπορούσε να είχε σκοράρει για το 1-0 αλλά το βολέ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στην ομάδα του Τζιοβάνι Φαν Μπρόκχορστ και καταγράφηκε στο 36’, με τον Λούντστραμ να σηκώνεται για την κεφαλιά και τον Τραπ να αποκρούει.

Στο δεύτερο μέρος, το σύνολο του Όλιβερ Γκλάσνερ μπήκε πιο δυνατά και είχε δύο καλά σουτ με Τούτα στο 48’ και Λίντστρεμ στο 49’. Η Ρέιντζερς απάντησε στο 54’, με τον Κεντ να σουτάρει άουτ ενώ στο 57’ ευτύχησε να προηγηθεί με πλασέ του Αρίμπο που εκμεταλλεύτηκε διπλό λάθος από Σο και Τούτα. Οι «αετοί» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 67’, όταν ο Καμάντα αστόχησε από θέση τετ α τετ. Ό,τι δεν κατάφερε ο Ιάπωνας μεσοεπιθετικός, το πέτυχε στο 69’ ο Μπορέ ο οποίος με προβολή έγραψε το 1-1. Το τελευταίο εικοσάλεπτο δεν είχε κάτι το αξιόλογο να παρουσιάσει, με εξαίρεση ένα φάουλ του Κόστιτς που εξουδετέρωσε ο ΜακΓκρέγκορ.

Οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν πολύ στην παράταση, είχαν όμως τις καλές τους στιγμές. Στο 107’ και στο 114’ τα σουτ των Χρούστιτς και Γιάκιτς πέρασαν λίγο άουτ ενώ στο 118’ ο Τραπ σταμάτησε με εκπληκτικό τρόπο εξ επαφής τον Κεντ, με το σουτ του Ντέιβις στη συνέχεια της φάσης να είναι άστοχο.

Πλέον, ο τροπαιούχος θα κρινόταν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η γερμανική ομάδα αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη, Οι παίκτες της ευστόχησαν σε όλα τις εκτελέσεις και σε συνδυασμό με το «στοπ» του Τραπ στο χτύπημα του Ράμσεϊ πήρε τη νίκη.

Διαιτητής ήταν ο Βίντσιτς (Σλοβενία), με βοηθούς τους Κλάντσνικ (Σλοβενία) και Κόβατσιτς (Σλοβενία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Φαν Μπούκελ (Ολλανδία) και AVAR οι Πραπρότνικ (Σλοβενία), Ερνάντεθ (Ισπανία) και Παλομάρ (Ισπανία). Τέταρτος ήταν ο Γιοβάνοβιτς (Σερβία).

Κίτρινες: 62’ Αρίμπο, 73’ Ράιτ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Τούτα (59’ Χασέμπε), Τουρέ, Εντικά (100’ Λεντς), Κνάουφ, Κόστιτς, Σο (106’ Χρούστιτς), Ρόντε (90’ Γιάκιτς), Λίντστρεμ (70’ Χάουγκε), Καμάντα, Μπορέ.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ): ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνίερ, Γκόλντσον, Μπάσεϊ, Μπάρισιτς (117’ Ρουφ), Τζακ (74’ Ντέιβις), Λούντστραμ, Κεντ, Καμάρα (91’ Άρφιλντ), Ράιτ (74’ Σακάλα, 117’ Ράμσεϊ), Αρίμπο (101’ Σαντς).