26/04/2024
Γαλλία | Σάββατο 7 Μαΐου 2022 - 00:34

Μονακό χωρίς σταματημό και έτοιμη για Τσάμπιονς Λιγκ

Εκτός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στη Λιλ για τους Μονεγάσκους

Ούτε κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια Λιλ έκανε στάση το… τρένο της Μονακό καθώς οι Μονεγάσκοι πήραν τη νίκη στην έδρα των «λιλουά» με 2-1 το βράδυ της Παρασκευής (6/5) στην αναμέτρηση με τον οποία άνοιξε η αυλαία της 36ης αγωνιστικής.

Η Μονακό με τη νίκη αυτή που ήταν η 8η συνεχόμενη έφτασε τους 65 βαθμούς και πέρασε στη 2η θέση βαδίζοντας ολοταχώς για το Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν, ενώ στον αντίποδα η Λιλ παρέμεινε στους 51 πόντους και τη 10η θέση.

Η νίκη της Μονακό είχε την… υπογραφή του Τσουαμενί ο οποίος σκόραρε δις, κάνοντας στο 42’ το 0-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η Λιλ έφερε το ματς στα ίσια στο 69’ με τον Γκόμες, όμως 6 λεπτά μετά ο Τσουαμενί με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 1-2.