26/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2022 - 00:08

Κακός στο δεύτερο μέρος και -19 ο Προμηθέας

Έχασε με 81-62 από την Γκραν Κανάρια για το Εurocup

Άλλη μία ήττα στον 2ο όμιλο του Εurocup γνώρισε ο Προμηθέας, χάνοντας εκτός έδρας με 81-62 από την Γκραν Κανάρια το βράδυ της Τετάρτης (26/1).

Στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου οι Αχαιοί ήταν αρκετά καλοί στα δύο πρώτα δεκάλεπτα (36-38), ωστόσο στην τρίτη περίοδο κόλλησαν» επιθετικά, πέτυχαν μόλις 7 πόντους και οι Ισπανοί με επιμέρους σκορ 24-7 βρέθηκαν να προηγούνται με 15 πόντους στο 30' (60-45).

Χειρότερη ήταν η εικόνα των παικτών του Ηλία Ζούρου στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να προκύψει το τελικό -19 και με το ρεκόρ του Προμηθέα να πηγαίνει στο 2-8 (έχει αγώνα λιγότερο), ενώ ο Ρέι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίζακ): Κρέιμερ 10 (2), Ιλμάνε Ντιοπ 2, Αλμπισί 4, Σαλβό 7, Σλότερ 7 (1), Μπρουσίνο 10 (1), Λόπεθ, Πούστοβι 4, Καλίφα Ντιοπ 11, Μουτάφ 3 (1), Ένις 18 (4), Στέβιτς 5.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 17 (1), Γκραντ 7, Γκάντι 4, Χαντ 15, Αγραβάνης 9, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 8 (2), Άντριτς 2, Μπαζίνας, Τανούλης.