26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021 - 21:35

Ανάσταση Ατρομήτου επί του λίγου ΠΑΟΚ

Πρώτη νίκη βάλσαμο για τους Περιστεριώτες που πήραν με 2-0 μέσα στο σπίτι τους, τους «ασπρόμαυρους» * Δύο γκολ ο Κουλούρης στην πρώην ομάδα του * Ύπνος Λουτσέσκου

Μπορεί σε ένα μήνα και μερικές ημέρες να έχουμε Χριστούγεννα ωστόσο στο Περιστέρι υπήρξε… ανάσταση.

Αυτή της ομάδας του Ατρόμητου η οποία επιβλήθηκε με 2-0 του ΠΑΟΚ το βράδυ της Κυριακής (21/11) μέσα στο σπίτι της, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στο τρίποντο χάρις σε δύο τέρματα του Ευθύμη Κουλούρη που σκόραρε κατά της πρώην ομάδας του, βρίσκοντας δίχτυα μετά από 2 χρόνια και 51 μέρες, δίνοντας στην ομάδα του το δικαίωμα να γευτεί την πρώτη της φετινή νίκη και να βρεθεί για πρώτη φορά μετά από καιρό εκτός τελευταίας θέσης, ισοβαθμώντας με τον Απόλλωνα στους 6 βαθμούς, αλλά να υπερτερεί λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων.

Από την άλλη ο απογοητευτικός ΠΑΟΚ, μετά το σπουδαίο τρίποντο στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό, έκανε πισωγύρισμα στο Περιστέρι χάνοντας την ευκαιρία με μία νίκη να προσπεράσει την ΑΕΚ, μετά την ήττα της Ένωσης από τον Ολυμπιακό, στη δεύτερη θέση και να παραμείνει στο -4 από τους Πειραιώτες. Έτσι οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν στην τρίτη θέση με 19 πόντους, έναν λιγότερο από τους «κιτρινόμαυρους» και επτά από τους νυν πρωταθλητές.

Πάντως είναι να απορεί κανείς πως μία ομάδα που λέει ότι πάει για το πρωτάθλημα να χάνει από τους ουραγούς της βαθμολογίας, ενώ μετρά ήδη και απώλειες πέντε βαθμών στην Τούμπα έστω και αν αυτές ήταν κόντρα στους αρκετά δυνατούς φέτος ΠΑΣ Γιάννινα και Βόλο.

Πρώτη νίκη λοιπόν για τους Περιστεριώτες στο πρωτάθλημα και βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής, σε ένα παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Κουλούρη και έναν Ατρόμητο καθοδηγούμενο μαεστρικά από τον Γιώργο Κορακάκη που βρέθηκε στον πάγκο λόγω του ότι ο Γιώργος Παράσχος βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό. Ο Κορακάκης πήρε την… ταυτότητα του Λουτσέσκου με τον Ρουμάνο ο οποίος έβλεπε την κακή μέρα ορισμένων παικτών του δεν προχώρησε άμεσα σε αλλαγές, ενώ όταν πήγε να κάνει τις διορθωτικές κινήσεις παίζοντας στο φινάλε με δύο καθαρόαιμους φορ, ήταν αργά…

Βέβαια ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στα δύο ημίχρονα, έχοντας στο πρώτο καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και κατοχή, όμως στη μία και μοναδική φάση δεν σκόραρε κάτι που πέτυχε λίγο πριν την ανάπαυλα ο Ατρόμητος. Στο δεύτερο έχασε ευκαιρίες για το 1-1, όμως το 2-0 των γηπεδούχων με το πέναλτι που ορθά καταλογίστηκε μέσω του VAR, έκανε δύσκολο το έργο των «ασπρόμαυρων» έστω και για το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Μοναδική απειλή των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος, στο 6’ όταν ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Άκπομ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Κρέσπο τη δεύτερη στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Γιαννιώτη. Ο Ατρόμητος ανέβασε απόδοση, πήρε μέτρα και έτσι στο 21’ είχε την πρώτη του ευκαιρία όταν από τη σέντρα του Καστεγιάνο από τα αριστερά, ο Μουνίθ με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 35’ ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

Ήταν φανερό ότι η ομάδα του Γιώργου Κορακάκη είχε ανεβάσει απόδοση και έτσι δικαιώθηκε φτάνοντας στο 45’ στο 1-0 με σκόρερ τον Κουλούρη. Η φάση ξεκίνησε από τον φορ των γηπεδούχων που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κούρτιτς, προχώρησε όσα έπρεπε και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μουνίθ και ο Ισπανός από τα δεξιά βρήκε ξανά τον Έλληνα επιθετικό που από κοντά άνοιξε το σκορ.

Οι Κυπελλούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τη διάθεση να φτάσουν στο 1-1. Έτσι στο 51’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά με τον Στρούγγη να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή και εν συνεχεία η φάση σταμάτησε για φάουλ του Άγγλου επιθετικού. Στο 55’ ο Κούρτιτς με φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη, ενώ έξι λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς με τη μία από κοντά έκανε το σουτ όμως σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ ο Γκαλβάο.

Ο Ατρόμητος με υπομονή στο παιχνίδι του έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 68’ με τον Κουλούρη. Ήταν το 65’ όταν ο έμπειρος επιθετικός δέχτηκε εντός περιοχής αγκωνιά από τον Βαρέλα παρότι ο στόπερ του ΠΑΟΚ είχε κερδίσει την κατοχή της μπάλας. Ο Ευαγγέλου ειδοποιήθηκε από το VAR και αφού είδε τη φάση καταλόγισε το πέναλτι δείχνοντας και την κίτρινη κάρτα στον στόπερ του ΠΑΟΚ. Έτσι ο Κουλούρης στο 68’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-0 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Κάπου εκεί σαν να… ξύπνησε και ο Λουτσέσκου που πέρασε στο ματς τον Σφιντέρσκι και λίγο αργότερα τον Εσίτι κρατώντας πάντως για 81 λεπτά στην αναμέτρηση τον Ελ Καντουρί που ήταν… άφαντος. Στον αντίποδα ο Κορακάκης με τις κατάλληλες κινήσεις φρέσκαρε την ομάδα του δίνοντας ανάσες σε Χαρίση, Κουλούρη, Μουνίθ δείγμα ότι ήξερε τι έπρεπε να κάνει.

Αφού δεν έγινε το 2-1 στο 70’ με την κεφαλιά του Βαρέλα και στο 74’ με το ωραίο σουτ του Άκπομ που πέρασε λίγο άουτ, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι όπως και έγινε, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούρτιτς με ωραίο σουτ από τα αριστερά είδε τον Γιαννιώτη να παραχωρεί κόρνερ.

Σίγουρα ο τίτλος του κορυφαίου των νικητών πηγαίνει στον Κουλούρη, ενώ αρκετά καλοί ήταν και οι Μουνίθ, Χαρίσης, Στρούγγης. Από τους ηττημένους διασώθηκαν μόνο ο Ζίβκοβιτς, και ο Κούρτιτς, παρά το λάθος του από το οποίο ξεκίνησε η φάση του πρώτου γκολ καθώς στη συνέχεια προσπάθησε αλλά χωρίς συμπαραστάσεις...

Κίτρινες: 57’ Κουλούρης, 75’ Ντένιτς, 90+4' Κλωναρίδης - 66’ Βαρέλα

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Θανασιάς (Ηπείρου), 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), VAR: Άντλερ (Ισραήλ), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (84’ Βασιλαντωνόπουλος), Γκαλβάο, Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης (73’ Ντένιτς), Μουνίθ (84’ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης (77’ Κλωναρίδης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Ροντρίγκο (62’ Σίντκλεϊ), Κρέσπο, Βαρέλα, Σβαμπ (62’ Μουργκ), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (73’ Σφιντέρσκι), Ελ Καντουρί (81’ Εσίτι), Άκπομ.