26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 - 18:33

Τρίποντο από την άσπρη βούλα ο Εργοτέλης

Οι Ηρακλειώτες κέρδισαν με 1-0 την Επισκοπή, που έχασε πολλές ευκαιρίες

Σεφτέ στις νίκες έκανε την Κυριακή (14/11) ο Εργοτέλης στον 2ο όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2, επικρατώντας με 1-0 της Επισκοπής στο Παγκρήτιο για τη 2η αγωνιστική.

Οι Ηρακλειώτες, λοιπόν, άφησαν πίσω την ήττα της πρεμιέρας από τη Ρόδο και με 3 βαθμούς είναι στην 8η θέση, ενώ οι Ρεθυμνιώτες γνώρισαν δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και είναι στο μηδέν.

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα ο Φαράγκ στο 17' έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, σε μια καλή στιγμή για τους «κιτρινόμαυρους», για να ακολουθήσει ένα εκρηκτικό επτάλεπτο των φιλοξενούμενων, που σπατάλησαν σπουδαίες ευκαιρίες για το 0-1.

Στο 21' ο Ντεμέτριους σούταρε από το ύψος του πέναλτι με εξουδετερωμένο τον Τσέλιο, για να διώξουν οι αμυντικοί του Εργοτέλη πάνω στη γραμμή, δύο λεπτά αργότερα ο Πολυχρόνης έκανε το δυνατό σουτ και η μπάλα κόντραρε για να φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 28' ο Πέτρου εκμεταλλεύθηκε λάθος του Κόλα εντός περιοχής και σούταρε, υποχρεώνοντας τον Τσέλιο σε σωτήρια επέμβαση.

Δεν έγινε το 0-1 και, αντίθετα, οι παίκτες του Νίκου Μπαδήμα πανηγύρισαν στο 34' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουατένγκ, παράβαση που καταλογίστηκε για ανατροπή του Μπουτσάκη από τον Μπαρμπόσα, με την Επισκοπή να συνεχίζει να χάνει ευκαιρίες, καθώς στο 41' από τη σέντρα του Ντεμέτριους ο Νταρζίσιο έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό έπιασε ωραίο σουτ ο Νοικοκυράκης και ήταν για λίγο άστοχο.

Στο 44' ο κύκλος των σπουδαίων ευκαιριών ολοκληρώθηκε για την ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς, με τον Μπαρμπόσα να σημαδεύει με κεφαλιά το δεξί δοκάρι ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Ντεμέτριους.

Το β' ημίχρονο είχε πιο χαμηλό ρυθμό, αλλά η Επισκοπή συνέχισε να είναι άστοχη, με τον Τσέλιο στο 70' να εξουδετερώνει την κεφαλιά του Νταρζίσιο και να διώχνει σε κόρνερ μετά τη σέντρα που έβγαλε ο Ανδρικόπουλος, ενώ ούτε στο 84' ο φορ των φιλοξενούμενων βρήκε δίχτυα με άλλη μία κεφαλιά και με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπακογιάννης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Αραβίδη του Συνδέσμου Αθηνών και τον Οικονόμου του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 25' Μπουτσάκης, 72' Μίτσο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρι (68' Κοκκίνης), Ποζατζίδης, Σαρρής, Κόλα (46' Μίτσο), Πέιος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (60' Κόνραντ), Μπουρσέλης, Φαράγκ (46' Κωστανάσιος), Kουατένγκ (78' Ντουμάνης).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος (83' Σουμπασάκης), Καραγιάννης (51' Γεωργούσης, 83' Τσάβος), Μπαρμπόσα, Γκονσάλβες, Πολυχρόνης, Τριντάντε, Νοικοκυράκης, Πέτρου (65' Σκόνδρας), Ντεμέτριους, Νταρζίσιο.