29/01/2022
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 28 Οκτωβρίου 2021 - 19:17

Aπό την άσπρη βούλα η Νίκη Βόλου στους «16»

Οι «κυανόλευκοι» πήραν το θεσσαλικό ντέρμπι στα Τρίκαλα με 1-0 και συνεχίζουν στο Κύπελλο * Με 10 τελείωσαν οι γηπεδούχοι

Έγινε δυνατή μάχη και τελικά χαμογέλασε η Νίκη Βόλου... Η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη ήταν την Πέμπτη (28/10) η νικήτρια στο θεσσαλικό ντέρμπι με τα Τρίκαλα για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, παίρνοντας το διπλό με 1-0 και την πρόκριση για τη φάση των «16».

Το παιχνίδι κρίθηκε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροχάνο στο 73', παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο που έδειχνε από νωρίς ότι οι λεπτομέρειες θα διαμόρφωναν την τελική του έκβαση και αυτό και συνέβη εντέλει.

Ο Μιράντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, βοήθησε πολύ ο Λούκας Γκαρσία ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ σταθερός στις επεμβάσεις του ήταν ο Μπάγιτς, με τους Πέλκα και Ελευθεριάδη να είναι οι πιο δραστήριοι για την ομάδα του Τίμου Καβακά, ενώ θετικός ήταν στα γκολπόστ ο Σεντουριόν.

Πρόκριση με πέναλτι...

Το α' ημίχρονο ήταν κλειστό, με τους δύο αντιπάλους να προσέχουν πολύ τις άμυνές τους και ήταν ελάχιστες οι αξιοσημείωτες στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Πέλκας στο 33' είχε μια καλή κεφαλιά που ήταν για λίγο άστοχη στη σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου 45λέπτου, για να ακολουθήσει ένα πολύ πιο ενδιαφέρον β' ημίχρονο και με τη Νίκη να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή της.

Υπήρξαν σπουδαίες ευκαιρίες γι' αμφότερες τις ομάδες και τελικά ο Ροχάνο ευστοχώντας από την άσπρη βούλα έμελε να πετύχει το μοναδικό γκολ, με τον Μιράντα να κερδίζει το πέναλτι από το μαρκάρισμα του Ευθυμίου.

Ο ΑΟΤ, κατόπιν, βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση για την ισοφάριση και, παρά την αποβολή του Παρέδες στο 86' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, πάλεψε μέχρι το τέλος για το 1-1, αν και η αλήθεια είναι ότι ο Μπάγιτς δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Έτσι, οι «κυανόλευκοι» περιμένουν πια την κλήρωση για να μάθουν τον αντίπαλό τους στους «16».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βρέσκας του Συνδέσμου Πιερίας με βοηθούς τον Βογιατζή του Συνδέσμου Καρδίτσας και τον Τσολακίδη του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 27' Παρέδες, 42' Κουσκουνάς, 71' Ελευθεριάδης - 83' Ροχάνο, 87' Τζοβάρας, 90'+1 Ανδρέου.

Κόκκινες: 86' Παρέδες.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τίμος Καβακάς): Σεντουριόν, Xειρίτραντας, Σανδραβέλης, Ντιαλόσι, Παρέδες, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ευθυμίου (82' Νιάρος), Ελευθεριάδης (79' Νίζιτς), Πέλκας, Κουσκουνάς.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης (61' Τζοβάρας), Τσουκαλάς, Μιράντα (90'+3 Αλιατίδης), Κάσσος (90'+3 Μπόσιο), Βλαχομήτρος (46' Λούκας Γκαρσία), Ροχάνο (85' Τζιώρας).