26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2020 - 19:14

Το πισωγύρισμα του Κάναντι και το ραβδάκι του Μάντζιου...

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε 2-0 και με παίκτη παραπάνω, αλλά ο Άρης κατάφερε να αποσπάσει σπουδαία ισοπαλία (2-2) μέσα στο Περιστέρι

Ο ένας έκανε «χαρακίρι» και ο άλλος το πίστεψε και πήρε σημαντικό αποτέλεσμα... Ατρόμητος και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 το βράδυ του Σαββάτου (5/12) στο Περιστέρι για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, σε ένα Χ που ισοδυναμεί ουσιαστικά με νίκη για τους Θεσσαλονικείς, αφού από το 35' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο και παρά το εις βάρος τους 2-0 έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν.

Οι γηπεδούχοι είχαν όλες τις συνθήκες υπέρ τους για να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο, ωστόσο η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι έκατσε στο υπέρ της προβάδισμα των δύο τερμάτων, οπισθοχώρησε και το πλήρωσε ακριβά, μετρώντας 14 βαθμούς στην 5η θέση και τρεις σερί ισοπαλίες.

Χαρίσης και Μουνίθ οι καλύτεροι των «κυανόλευκων», με τον Σάσα να κάνει μεγάλο παιχνίδι για την ομάδα του Άκη Μάντζιου κι ενώ ο 51χρονος προπονητής είχε έμπνευση, καθώς Σίλβα, Κάτσε και Μαντσίνι ήρθαν από τον πάγκο και βοήθησαν τα μέγιστα για την ανατροπή.

Ο Άρης που ήταν... πολύ σκληρός για να πεθάνει και για την ώρα με 23 βαθμούς είναι μόνος στην κορυφή.

Κυρίαρχος με 10...

Το α' ημίχρονο ήταν κλειστό με πολλές μάχες στο κέντρο και με τους δύο αντιπάλους να προσπαθούν ουσιαστικά να εξουδετερώσουν ο ένας τον άλλον.

Στο 35', όμως, απέκτησε ενδιαφέρον ο αγώνας ύστερα από τη σωστή αποβολή του Ρόουζ, που έκανε χέρι εντός περιοχής, πήγε στα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα δεν λάθεψε ο Μανούσος με το πέναλτι για το 1-0.

Για τους Περιστεριώτες τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, όταν στο 51' ο πολύ δραστήριος Μουνίθ με ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ έγραψε το 2-0, αλλά από εκεί και πέρα ο Άρης κυριάρχησε.

Πήγε σε διαχείριση προβαδίσματος ο Ατρόμητος, ο Μάντζιος αιφνιδίασε τον Κάναντι με τις αλλαγές των Κάτσε και Σίλβα, όπως φάνηκε και από τη συνεργασία των δύο με σκόρερ τον πρώτο στο 61', με τους «κίτρινους» να ψάχνουν και την ισοφάριση.

Και τα κατάφεραν στο 81' με τον Σάσα ύστερα από την ασίστ του Μαντσίνι, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό αποτέλεσμα, αφού στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι δεν είχαν απάντηση να δώσουν, αδυνατώντας να εκμεταλλευθούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μαυρουδή και τον Παπαδάκη, αμφότεροι του Συνδέσμου Ηρακλείου. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας και βοηθός ο Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 40' Γκαλβάο, 50' Τομάσεβιτς, 78' Χαρίσης, 89' Ρισβάνης - 30' Ρόουζ.

Kόκκινες: 35' Ρόουζ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Ρισβάνης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Νάτσος, Χαρίσης (86' Σάλομον), Τομάσεβιτς (72' Κιβρακίδης), Ενσικουλού (86' Μάτιτς), Μουνίθ (72' λ. τρ. Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (72' Κωτσόπουλος).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Γκάνεα (59' Κάτσε), Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Γκαρσία (59' Σαντέ Σίλβα), Γκάμα (42' Mπεναλουάν), Μπερτόγλιο (76' Λόπεθ), Μάνος (76' Μαντσίνι).