26/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020 - 23:51

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι ο Παναθηναϊκός...

Τρίτη σερί ήττα στην Ευρωλίγκα για τους «πράσινους», που έχασαν με 95-83 από τη Βαλένθια

Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε καλή άμυνα στο «Λα Φοντέτα» και παρά την επιθετική προσπάθεια και την καλή εμφάνιση ορισμένων παικτών, ηττήθηκε δίκαια με 95-83 από την Βαλένθια το βράδυ της Τρίτης (17/11) για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το Τριφύλλι, ενώ ήταν κοντά για τρία δεκάλεπτα, είχε ανεξήγητη κατάρρευση στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Τα πολλά λάθη και η κάκιστη περιφερειακή άμυνα της ομάδας, οδήγησαν τη Βαλένθια σε εύκολα καλάθια και δυστυχώς για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα έφεραν νέα ήττα και στο σύνολο πέμπτη στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άαρον Γουάιτ μπαίνει «καυτός» στο παιχνίδι απέναντι στην Βαλένθια και με δύο γρήγορα τρίποντα έφερε τους «πράσινους» μπροστά με 4-6. Οι δύο ομάδες είχαν μεγάλα ποσοστά ευστοχίας, με τους Φόστερ και Σαντ-Ρος να παραλαμβάνουν την σκυτάλη από τον Αμερικανό φόργουορντ και να φέρνουν το ματς στο 14-14. Το πρόβλημα για τους «πράσινους» ήταν αμυντικό, αφού όσο εύκολα έφταναν στο καλάθι της Βαλένθια, άλλο τόσο και οι παίκτες του Πονσαρνάου έφταναν στο καλάθι του Παναθηναϊκού. Οι Σαν Εμετέριο και Πρέπελιτς είχαν αναλάβει δράση με αποτέλεσμα η Ισπανική ομάδα να είχε μία έλαχιστη κεφαλή στο σκορ, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε και με το παραπάνω τα λάθη της ομάδας του Γιώργου Βόβορα. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε δέκα λάθη εκ των οποίοων τα πιο πολλά ήταν παιδαριώδη. Όμως, ο «Εξάστερος», βρήκε νέο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Ντίνου Μήτογλου, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο και βοήθησε σε τεράστιο βαθμό την ομάδα του. Ενδιάμεσα ο Μακ πέτυχε ένα πολύτιμο τρίποντο, με την Βαλένθια πάντως να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (45-41).

Στην τρίτη περίοδο με ένα μικρό σερί ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγει μπροστά στο σκορ, με την Βαλένθια να αντιδράει και να ξαναπαίρνει ινία φτάνοντας στο +4 (70-66).

Η συνέχεια έμελλε να ήταν διαφορετική στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η μοναδική στιγμή που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε επαφή με το σκορ ήταν στο 31′ ύστερα από τρίποντο του Μπέντιλ για το 71-69. Από εκεί και πέρα, η Βαλένθια κυριάρχησε απόλυτα στα αμέσως επόμενα λεπτά, καθώς έφτασε το σκορ στο 82-70, με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να μοιάζουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Ισπανοί έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 95-83.

Με την ήττα κόντρα στην Βαλένθια, οι «πράσινοι» έφτασαν στις τρεις σερί και στις πέντε σε επτά αγώνες στην φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.