19/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020 - 17:58

«Καθάρισε» με Μπαράλες ο Αστέρας Τρίπολης

Οι Αρκάδες νίκησαν με 1-0 τον ΟΦΗ * Με 10 από το 77' οι Ηρακλειώτες

Ο Μπαράλες τα... έκανε όλα! Την δεύτερη σερί νίκη στη Σούπερ Λίγκα 1 πήρε την Κυριακή (25/10) ο Αστέρας Τρίπολης, επικρατώντας με 1-0 της ΟΦΗ στο Θ.Κολοκοτρώνης για την 6η αγωνιστική.

H ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα και έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού ΟΦΗ, χάρη στο πέναλτι του Μπαράλες και έφτασε έτσι τους 10 βαθμούς ανεβαίνοντας στην 3η θέση μαζί σε 5 αγώνες. Από την άλλη μεριά οι Κρητικοί που έμειναν με 10 παίκτες από το 77' έμειναν στους 6 βαθμούς, καθώς δεν κατάφερα να κάνουν κάτι αξιόλογο στο ματς.

Ο Αστέρας ήταν πιο δραστήριος στο ξεκίνημα του ματς και απείλησε μόλις στο 4’, με τον Ριέρα να παίρνει μία κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βάτερμαν μπλόκαρε σταθερά. Τρία λεπτά μετά, ο Μπόρχα Φερνάντεθ πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι μπλόκαρε σταθερά ο Βάτερμαν. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Κρητικούς σημειώθηκε στο 9’, με τον Ναμπί να σουτάρει έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στον Σουάρεθ και κατέληξε κόρνερ. Στο 12’, ο Σαρδινέρο μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το σουρ, αλλά ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε ενστικτωδώς την μπάλα. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου απείλησε για ακόμη μία φορά στο 24’, με τον Ναμπί να σουτάρει έξω από την περιοχή με το αριστερό, αλλά ο γκολκίπερ των Αρκάδων μπλόκαρε σταθερά. Αυτές ήταν μάλιστα και οι πιο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η πιο καθοριστική στιγμή ήταν στο 36', όταν και τραυματίστηκε στο γόνατο ο Ναμπί.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ίδιο καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ένα σκληρό παιχνίδι με αρκετά βίαια μαρκαρίσματα. Ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος στο πρώτο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 49’, ο Ουές έκανε ένα δυνατό έξω από την περιοχή και ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά υπήρξαν αρκετές μονομαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, χωρίς να σημειωθεί κάποια καλή στιγμή. Στο 68’, ο Λουίς Φερνάντεθ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει και μπάλα κατέληξε μετά την παρέμβαση του Βάντερμαν.

Eκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 70’, όταν ο Σελίμοβιτς γκρέμισε τον Μπαράλες μέσα στην περιοχή και μάλιστα δέχτηκε κίτρινη. Ο Αργεντινός στο 71’ ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0. Μάλιστα επτά λεπτά αργότερα, ο Μπαράλες έπεσε μετά από σπρώξιμο επίσης του Σελίμοβιτς με τον παίκτη του ΟΦΗ να δέχεται την δεύτερη κίτρινη. Στο 87', ο Παπαδόπουλος πρόλαβε το τετ α τετ του Γκαργκαλατζίδη, ενώ το σουτ του Γρίβα στην εξέλιξη της φάσης πέρασε άουτ. Μέχρι το 90'+4' οι Αρκάδες διατήρησαν το 1-0 και πήραν την δεύτερη σερί νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος του συνδέσμου Μακεδονίας, με βοηθούς τον Μωυσιάδη του συνδέσμου Ηπείρου και Βασιλόπουλο του συνδέσμου Έβρου . Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Κοτσάνης του συνδέσμου Δράμας.

Κίτρινες: Σαρδινέρο 21', Σακόρ 53', Κοροβέσης 57', Σελίμοβιτς 71', Μπαράλες 76', Ιγκλέσιας 82', Τιλίκα 90', Μουνάφο 90+1'
Κόκκινη: Σελίμοβιτς 77'

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Μπ. Φερνάντεθ (53’ Μουνάφο), Βαλιέντε (69’ Ιγκλέσιας), Σίτο (69’ Ρετζίς), Ριέρα (53’ Λ. Φερνάντεθ), Τιλίκα (90’ Γκόμες), Μπαράλες

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης (66’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Σακόρ, Στάρτζεον, Σαρδινέρο (84’ Γκαργκαλατζίδης), Ναμπί (38’ Μπαλογιάννης), Γιάννου (66’ Γρίβας)