27/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 - 21:45

Εύκολα ο Ηρακλής τον ΠΑΟΚ

Ανώτερος ο Γηραιός στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 75-57 του «Δικεφάλου του Βορρά»

Αφεντικό στην πόλη ο Ηρακλής...
Στο Ιβανώφειο το Σάββατο (24/10) και στην πρεμιέρα της Basket League ο Γηραιός παίζοντας καλύτερο μπάσκετ καθ'ολη τη διάρκεια της αναμέτρησης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 75-57.
Οι «κυανόλευκοι» από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ παρουσιάζοντας αρκετά σταθερή απόδοση σε επίθεση και άμυνα. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στην δεύτερη περίοδο όπου πλησίασε στους -5. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση στο τέλος.
Για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πολυτιμότερος ήταν ο Σαγκς με 31 πόντους για να τον ακολουθήσουν οι Καββαδάς και Μουρ με 13. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Λαβ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 13, Μπόουλιν 8 (2), Μουρ 13 (3), Χάνλαν 5 , Τσίλντρες 6 (2), Σαγκς 31 (1), Φίλιος, Βεργίνης 9 (2), Ντάνιελ 2.

ΠΑΟΚ (Κώστας Μέξας): Μπιτς 8 (2), Λαβ 16 (2), Κακλαμανάκης 2, Παπαντωνίου 8 (2), Τέρνερ 7, Χέρντον 2, Γκρίφιν 4, Τσαλμπούρης 5 (1), Καμπερίδης, Μήτρου Λονγκ 5 (1).