26/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2020 - 22:44

Με σούπερ Νέντοβιτς και φοβερή άμυνα +14 τη Φενερ ο ΠΑΟ

Οι «πράσινοι» νίκησαν με 82-68 τους Τούρκους * Δεν σταμάτησε να βάζει τρίποντα ο Σέρβος γκαρντ

Γι' αυτό ήρθε στο «τριφύλλι»! Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του σε τέσσερις αγώνες στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας το βράδυ της Πέμπτης (22/10) με 82-68 της Φενέρμπαχτσε, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να βάζει φαρδιά πλατιά την σφραγίδα του στο ματς του ΟΑΚΑ.

Ο 29χρονος γκαρντ πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση και με 28 πόντους (7/12 τρίποντα) και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα κι έπαιξε και για τον απόντα Παπαπέτρου. Επίσης πολύ καλή η παρουσία και των Σάικς (11 πόντους) και Σαντ-Ρος, ο οποίος έβγαλε εκτός ρυθμού τον Ντε Κολό.

Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά καλοί αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να μπλόκαρουν του Τούρκους και βασιζόμενοι στον επιθετικό οίστρο του Νεμάνια Νέντοβιτς, πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (37-30).

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο και ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να υποπέσει σε αρκετά λάθη και με τον Ντουβερίογλου να κάνει μεγάλη ζημιά στους ψηλούς των γηπεδούχων, ισοφάρισαν σε 43-43 (24’).

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με τον Σάικς να παίρνει μπρος, ανέκτησαν τη διαφορά τους (54-45 στο 27’). Με 5 σερί πόντους του Πιέρ, η Φενέρ μείωσε εκ νέου (54-50 στο 28’), ωστόσο το «τριφύλλι» μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +6 (62-56).

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα προσωπικό σόου του Νέντοβιτς πήρε στην πλάτη του τους «πράσινους» πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ και μοιράζοντας σωστά το παιχνίδι. Η Τουρκική ομάδα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ με τις ενέργεις των Έντι και Ουλανόβας, φτάνοντας την διαφορά στο -6 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (72-66). Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ήταν εξαιρετικοί αμυντικά και έφτασαν στο τελικό 82-68.

Τα δεκάλεπτα
: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου (0/3 σουτ), Μπεντίλ 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2/8 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ουλανόβας 6.