08/05/2024
Champions League | Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2020 - 01:03

Βίλας Μπόας: «Εγώ είμαι ο υπεύθυνος για την ήττα...» (video)

Κάλυψε τους παίκτες του ο τεχνικός της Μαρσέιγ * Δείτε όσα είπε μέσα από την κάμερα του a-sports.gr

Tην ήττα στα τελευταία λεπτά γνώρισε η Μαρσέιγ από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον Αντρέ Βίλας Μπόας να αναλαμβάνει την ευθύνη.

Στη συνέντευξη Τύπου ο Πορτογάλος προπονητής δήλωσε: «Νομίζω πως είχαμε κακοτυχία στο τέλος. Ο Βαλμπουενά πήρε τη μπάλα και έβγαλε το γκολ. Ήταν ισορροπημένο ματς με 10 φάσεις για κάθε ομάδα. Δυσκολευτήκαμε στο πρέσινγκ, αλλά οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Δυστυχώς ο Ολυμπιακός έβαλε πρώτος γκολ έστω και προς το τέλος και νίκησε. Όποιος έβαζε πρώτος γκολ θα έπαιρνε το ματς και έτσι έγινε.

Πιστεύω πως ειδικά στο α' μέρος βρήκαμε ανοιχτούς χώρους. Μας πρόλαβε η κούραση. Η επίθεσή μας δεν είχε μία εικόνα όπως τη θέλαμε και για αυτό κάναμε αλλαγές. Δεν ψάχνω δικαιολογίες ή να ρίξω κάπου τις ευθύνες.

Εγώ πάντα προστατεύω την ομάδα. Εάν δεν είναι ικανοί οι παίκτες, η ευθύνη είναι δική μου. Θα δούμε τι θα γίνει με τη Σίτι, μία πολύ δυνατή ευκαιρία. Σήμερα όλοι πίστευαν ότι το ματς θα έληγε 0-0. Εγώ είμαι ο υπεύθυνος. Ήταν ένα ισορροπημένο ματς με λίγες ευκαιρίες».

Ενώ για το πόσο θα στοιχίσει στην ομάδα του αυτή η ήττα, ανέφερε: «Ο Ολυμπιακός έπαιζε εντός έδρας που είναι βασικό. Και η Πόρτο είναι στους μηδέν βαθμούς. Ακόμα είναι νωρίς. Θέλαμε τουλάχιστον τον έναν βαθμό, αλλά δεν τα καταφέραμε».