27/04/2024
Champions League | Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2020 - 23:54

Στο τέλος την… κατάπιε ο Θρύλος!

Ονειρεμένο ξεκίνημα στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για τον Ολυμπιακό, 1-0 τη Μαρσέιγ με γκολ στο 90’+1 του Χασάν * Μέγας Βάλμπουενά έπαιξε σαν έφηβος, ματσάρα ο Χολεμπας * Ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Μασούρα * Τεράστια απόκρουση Σα στο 46’

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Το άξιζε και το πήρε το ματς με συγκλονιστικό τρόπο… Σοβαρός, ανέβασε στροφές στο β’ ημίχρονο και στο τέλος την… κατάπιε! Ποιος; Ο Ολυμπιακός φυσικά! Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έκαναν ονειρεμένο ξεκίνημα του Τσάμπιονς Λιγκ 2020-21 στην 20η συμμετοχή τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με γκολ του Χασάν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων επί των δευτεραθλητών Γαλλίας με 1-0 και πήραν το τρίποντο ατόφιο χρυσάφι στην αφετηρία του 3ου ομίλου στο άδειο -ελέω κορωνοϊό- «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της Τετάρτης (21/10).

Μια τεράστια επιτυχία για τον Ευρω-Θρύλο, που γίνεται μεγαλύτερη αν αναλογιστεί κάποιος ότι την τελευταία στιγμή στερήθηκε και τον Καμαρά, έναν από τους πιο δυνατούς τους κρίκους στην ενδεκάδα, καθώς βρέθηκε θετικός στον Covid-19 και μοιραία αποκλείστηκε.

Οι Πειραιώτες πήγαν συντηρητικά το ματς στο πρώτο του μισό, ωστόσο στη συνέχεια και αφού ο Σα έκανε μεγάλη απόκρουση στην αρχή του δευτέρου μέρους το πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν.

Είχαν γκολ που ακυρώθηκε λόγω var, άρχισαν να πιέζουν μετά το 70' τους Γάλλους και στο φινάλε ήρθε το πολυπόθητο γκολ, που ενδεχομένως να αποδειχθεί καθοριστικό στη μάχη για την πρόκριση στους «16».

Εκπληκτική εμφάνιση έκανε κόντρα στην άλλοτε ομάδα του ο αειθαλής Βαλμπουενά, εξαιρετικός και ο Χολέμπας και πολλή δουλειά στα μετόπισθεν ο Μπα, που όλο και ανεβάζει τις μετοχές του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο.

Σταδιακά κυριάρχησε και «χτύπησε» στο φινάλε...

Οι Μασσαλοί μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και πιέζοντας ψηλά δυσκόλεψαν την ανάπτυξη των «ερυθρόλευκων», δίχως πάντως να προβληματίσουν ιδιαίτερα τον Σα.

Ένα πρώτο 45λεπτο που δεν επεφύλασσε σημαντικές συγκινήσεις, με τους παίκτες του Μαρτίνς να είναι προσεκτικοί στο ανασταλτικό κομμάτι και για μία ακόμη φορά σε αναμέτρησή τους στη φετινή σεζόν να μην βάζουν, όμως ούτε και να δέχονται κάποιο τέρμα.

Το β' ημίχρονο έφερε τη σπουδαία ευκαιρία του Μπενεντέτο στο 46', μα από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός σταδιακά κυριάρχησε ενάντια στην ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας.

Όσο κυλούσε ο χρόνος οι πρωταθλητές «φώναζαν» ότι θα κυνηγήσουν μέχρι το τέλος το τρίποντο κι ενώ το VAR στο 52' είχε φέρει την ακύρωση του γκολ του Μασούρα, που ήταν ελάχιστα οφσάιντ.

Ο Βαλμπουενά στο 71' έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ο Μαρτίνς έφερε από τον πάγκο και Φορτούνη και Χασάν, με τον Αιγύπτιο φορ να δίνει το έναυσμα για τους έξαλλους πανηγυρισμούς των συμπαικτών του και του τεχνικού τιμ με την υπέροχη κεφαλιά στο 90'+1, μετά την υποδειγματική σέντρα του Βαλμπουενά.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, έκανε την καλή αρχή, είδε τη Σίτι να κερδίζει την Πόρτο και την Τρίτη (27/10) επί πορτογαλικού εδάφους θα ψάξει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ενάντια στους «δράκους», για να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Iταλός Ορσάτο με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μέλι και Καρμπόνε. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ιταλός Γκουίντα και βοηθός ο συμπατριώτης του Περέτι.

Κίτρινες: 90'+5 Χασάν.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Σεμέδο, Μπα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (78' Φορτούνης), Μασούρας (84' Xασάν), Βαλμπουενά (90'+3 Σισέ), Ελ Αραμπί (90'+3 Βινάγκρε).

ΜΑΡΣΕΪΓ (Αντρέ Βίλας Μπόας): Μανταντά, Σάκαϊ, Αμαβί, Άλβαρο, Τσαλέτα-Τσαρ, Ρονζιέ, Γκουέγ (85' Στρούτμαν), Σανσόν (76' Κιζάνς), Τοβέν (82' Ζερμέν), Παγέτ (76' Ράντονιτς), Μπενεντέτο (77' Λουίς Ενρίκε).