25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020 - 17:58

Γλίτωσε την ήττα στο 94’ ο Παναθηναϊκός

Με γκολ του Μακέντα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 2-2 τον ΟΦΗ μέσα στο «Γεντί Κουλέ» * Έχασε πέναλτι το «τριφύλλι»

Mε τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το «Γεντί Κουλέ» ο Παναθηναϊκός, που αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2 κόντρα στον ΟΦΗ, την Κυριακή (18/10). Οι «πράσινοι» έσωσαν την παρτίδα κυριολεκτικά στο τέλος, αφού ο Μακέντα με buzzer-beater κεφαλιά στο 90’+4 ισοφάρισε και έριξε στο καναβάτσο τους αξιόμαχους Κρητικούς, οι οποίοι είδαν για ακόμη μία φορά να χάνουν την χαρά της νίκης στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα, ήταν κάτι που είχε συμβεί και στο ματς με τον Ατρόμητο στις 29 Σεπτέμβριου, με τον Γούτα τότε να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Η ομάδα του υπηρεσιακού Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έδειξε κάποια σημάδια βελτίωσης, ωστόσο αυτά δεν στάθηκαν ικανά για να φύγει ο Παναθηναϊκός με το «διπλό» από το Ηράκλειο, μιας και έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Βάτερμαν. Ο Ολλανδός γκολκίπερ έσωσε και κράτησε όρθιο τον ΟΦΗ, βγάζοντας τα τετ-α-τετ των Χατζηγιοβάνη και Καρλίτος, αλλά και πέναλτι του Μακέντα. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ενώ οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και στα δύο ημίχρονα. Ο ΟΦΗ ισορρόπησε, πίεσε και βρήκε δύο γκολ από την αμυντική χαλαρότητα των παικτών του «τριφυλλιού».

Πήρε τον βαθμό στο φινάλε

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, με τους «πράσινους» να σφυροκοπούσαν την άμυνα του ΟΦΗ και να είχαν κερδίσει τρία κόρνερ μόλις στα πέντε πρώτα λεπτά από την πίεση που ασκούσαν. Μετά το πρώτο τέταρτο και συγκεκριμένα στο 23’, το «τριφύλλι» είχε την πρώτη του καλή στιγμή, όταν ο Μακέντα έκανε αριστερό σουτ στη κίνηση, αλλά είδε τον Βάτερμαν να αποκρούει σωτήρια τη μπάλα.

Έπειτα, ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ισορροπώντας το ματς, αλλά δίχως να απειλήσει την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου. Ωστόσο, ο υπηρεσιακός τεχνικός του Παναθηναϊκού είδε τον Χατζηγιοβάνη στο 37’ να κάνει ένα φθηνό λάθος στην άμυνα, τον Στάικο να σουτάρει και τον Στάρτζεον να σκοράρει έπειτα από την απόκρουση του Διούδη για το 1-0 των Κρητικών. Γκολ, το οποίο έφερε εκτός συγκέντρωσης τους «πράσινους» έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για να αλλάξει την κατάσταση, κάτι το οποίο φάνηκε και από την γρήγορη ισοφάριση του Καρλίτος, στο 49’. Ο Ισπανός φορ υποδέχτηκε τη μπάλα, γύρισε το σώμα του και πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-1. Μάλιστα, οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να φέρουν τούμπα το ματς μέσα σε μόλις επτά λεπτά, καθώς ο Μακέντα ανατράπηκε από τον Μεγιάδο στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι στο 53’. Ο Ιταλός επιθετικός του «τριφυλλιού» ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Βάτερμαν αποσόβησε το 1-2, πέφτοντας και σώζοντας στην αριστερή του γωνία, στο 54’. Έπειτα, ο ΟΦΗ ισορρόπησε το παιχνίδι και είχε τις ευκαιρίες του για να σκοράρει, με το ματς παράλληλα να παίρνει έναν ξέφρενο ρυθμό.

Ο Βάτερμαν, που έμοιαζε τοίχος για τους «πράσινους», νίκησε σε τετ-α-τετ τον Χατζηγιοβάνη στο 65΄ και κράτησε για ακόμη μία φορά το 1-1 με μία πολύ σημαντική επέμβαση. Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδράνεια του Παναθηναϊκού και πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Μεγιάδο στο 77’, ο οποίος μετά την κεφαλιά-πάσα του Σαρδινέρο σκόραρε με το κεφάλι από κοντά για το 2-1. Στη συνέχεια, ο Παναθηναικός κατασκήνωσε στο μισό του ΟΦΗ, ψάχνοντας με κάθε τρόπο την ισοφάριση, την οποία βρήκε στο 90’+4 με τον Μακέντα, που εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Ουές και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν για το τελικό 2-2.

Με αυτή την ισοπαλία ο ΟΦΗ έφτασε τους έξι βαθμούς σε πέντε αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα 1, ενώ ο Παναθηναϊκός μετά από τέσσερα ματς έφτασε τους δύο βαθμούς, αγνοώντας παράλληλα τη νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας) με βοηθούς τους Δημητριάδη (Μακεδονίας) και Χριστακόγλου (Χαλκιδικής). Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας).

Διαιτητής VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), ενώ AVAR ο Κωσταράς (Αιτ/νιας).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (73’ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Σακόρ, Στάικος (73’ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (80’ Γιάννου), Σαρδινέρο (88’ Βαφέας), Γρίβας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Σάντσες (87’ Πούγγουρας), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (62’ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης (70’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα, Μπουζούκης (88’ Καμπετσής), Καρλίτος.