27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020 - 20:01

Έβγαλε αντίδραση ο Ατρόμητος στο «Γεντί Κουλέ»

Οι Περιστεριώτες βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 με ανατροπή από τον ΟΦΗ, αλλά δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν στο 93', παίρνοντας βαθμό σε άλλη μία δύσκολη έδρα (2-2)

Πάλεψε για να πάρει τον πόντο και δικαιώθηκε... Ο Ατρόμητος έφυγε με το ισόπαλο 2-2 από το «Γεντί Κουλέ» την Κυριακή (27/9) κόντρα στον ΟΦΗ και απέφυγε την ήττα σε ένα δεύτερο σερί δύσκολο ματς μακριά από την έδρα του, αφού είχε προηγηθεί και το Χ της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό για 60 λεπτά, αλλά όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ έβγαλε αντίδραση, πίεσε για την ισοφάριση και στις καθυστερήσεις τα κατάφερε, μετρώντας έτσι 2 βαθμούς στην 8η θέση μετά και την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο Χαρίσης όσο αγωνίστηκε ήταν εξαιρετικός για τους «κυανόλευκους», βοήθησε πολύ ο Νάτσος ερχόμενος από τον πάγκο, με τον Μανούσο να σπαταλά σημαντικές ευκαιρίες, αλλά και να πιστώνεται την ασίστ στον Γούτα στη φάση του 2-2.

Από την πλευρά τους, οι Ηρακλειώτες ήταν εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις τους, για μία ώρα αγώνα ήταν σαφώς ανώτεροι, ωστόσο έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις εν συνεχεία και δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στα τρίποντα μετά το διπλό στη Λαμία, έχοντας 5 πόντους στην 3η θέση.

Ο Σαρντινέρο με δύο γκολ αναστάτωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, ξεχώρισαν και οι Γιαννούλης και Ναμπί.

Το κυνήγησε και ισοφάρισε...

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο α' ημίχρονο ενάντια σε έναν επιθετικά αναιμικό Ατρόμητο, που έδειχνε να έχει ως πρώτο μέλημα το μηδέν παθητικό.

Οι Ηρακλειώτες είχαν δοκάρι με τον Ναμπί στο 41', αλλά οο «κυανόλευκοι» ενάντια στη ροή του αγώνα άνοιξαν το σκορ με τον Μανούσο στο 45'+5, γκολ που μέτρησε με τη συνδρομή του VAR.

Οι παίκτες του Γιώργου Σίμου μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και τόσο στο 49' όσο και στο 56' ο Σαρντινέρο δεν άφησε ανεκμετάλλευτες τις αμυντικές ολιγωρίες των ποδοσφαιριστών του Ατρομήτου, για να διαμορφωθεί το 2-1.

Όμως, οι Περιστεριώτες αφυπνίστηκαν, ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους και κυνήγησαν με πείσμα την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 90'+3 με τον Γούτα κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μουνίθ, δείχνοντας ότι δεν τους πτοούσε τίποτα.

Το σφύριγμα της λήξης σίγουρα αφήνει κερδισμένους τους «κυανόλευκους», που πήραν τον βαθμό σε άλλη μία δύσκολη έδρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχαριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς και τον Γεωργακόπουλο του Συνδέσμου Πειραιά. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας και βοηθός ο Καλαμπόκης του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Κίτρινες: 62' Μεγιάδο, 65' Βούρος, 71' Ουές - 27' Τομάσεβιτς, 40' Ραμπέγιο, 54' Γκάλο, 90'+6 Ρισβάνης.

Kόκκινες: 90'+2 Μουνίθ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Bάτερμαν, Σελίμοβιτς, Βούρος, Γιαννούλης, Ουές, Στάικος (79' Μίγγος), Μεγιάδο, Κοροβέσης (90'+4 Γιάννου), Νέιρα, Ναμπί (88' Στάρτζεον), Σαρντινέρο (79' Γκαργκαλατζίδης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γούτας, Στρούγγης (46' Ρισβάνης), Γκάλο, Κιβρακίδης, Χαρίσης (65' Μουνίθ), Σάλομον, Τομάσεβιτς (42' Νάτσος), Γιακουμάκης (46' Ούμπιντες), Ραμπέγιο (79' Ενσικουλού), Μανούσος.