29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020 - 17:57

Τουλάχιστον το… έσωσε ο Άρης

Παρά τον αρχικό αιφνιδιασμό από τον ΠΑΣ Γιάννινα μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» οι «κίτρινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν (2-2)

Από την κόλαση στον παράδεισο επέστρεψε ο Άρης, που κατάφερε να πάρει τον βαθμό (2-2), παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο «Κλεάνθης Βικελίδης», την Κυριακή (27/9). Οι «κίτρινοι» πιάστηκαν στον ύπνο στο πρώτο ημίχρονο από τον «Άγιαξ της Ηπείρου», ωστόσο στο δεύτερο μέρος μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και έσωσαν την παρτίδα, στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο του Άρη.

Γενικότερα, στα πρώτα 45 λεπτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν ήταν καλά στα ανασταλτικά της καθήκοντα, ενώ ο Κουέστα έκανε ένα οδυνηρό λάθος, το οποίο όμως δεν κόστισε, γιατί στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης άλλαξε τελείως πρόσωπο. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, αφού πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση, πήρε τελικά τον βαθμό και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1 μετά από τρεις αγωνιστικές και 7 βαθμούς.

Έβγαλε αντίδραση

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Άρη να προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να απειλήσει τα καρέ του ΠΑΣ. Μάλιστα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μπερτόλιο στο 10’, ωστόσο ο Χουτεσιώτης του είπε «όχι». Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 15’, ο ΠΑΣ κατάφερε με ένα πολύ ωραίο γκολ του Νάουμετς να προηγηθεί με 0-1, με τον Άρη να αιφνιδιάζεται και τον Ουκρανό ποδοσφαιριστή να στέλνει τη μπάλα στο δεξί ''Γ'' της εστίας του Κουέστα.

Παρά την προσπάθεια των παικτών του Άρη να βρουν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης, ήρθε το 0-2 από τον Παντελάκη, στο 22’. Ο Κουέστα έκανε τραγική έξοδο σε κόρνερ της ομάδας του Αργύρη Γιαννίκη, ο Εραμούσπε έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Παντελάκης την έσπρωξε στα δίχτυα με προβολή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε με ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο, όντας αποφασισμένος να αλλάξει την κατάσταση. Μόλις στο 48’ ο Φετφατζίδης με ένα τεχνικό φαλτσαριστό σουτ έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα της Θεσσαλονίκης, μειώνοντας σε 1-2. Έκτοτε, οι «κίτρινοι» πίεσαν δίχως σταματημό τον «Άγιαξ της Ηπείρου», με το παιχνίδι να γίνεται πιο σκληρό ως προς τα μαρκαρίσματα.

Η πίεση της ομάδας του Άκη Μάντζιου έφερε αποτέλεσμα, με τον Ματίγια στο 68’ να φέρνει το ματς στα ίσα με μία τρομερή εκτέλεση φάουλ, στην οποία δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Χουτεσιώτης. Το ματς από εκεί και έπειτα απέκτησε πιο πολύ ρυθμό, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, πολλές επιθέσεις να κόβονται στην τελευταία πάσα και αρκετές κάρτες να βγαίνουν από το τσεπάκι του διαιτητή Ευαγγέλου, χωρίς ωστόσο να καταγράφονται φάσεις.

Έτσι, το σκορ δεν άλλαξε και το 2-2 παρέμεινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον Άρη μετά το Χ με τους Γιαννιώτες να μένει μόνος πρώτος στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών) με βοηθούς τους Μαυρουδή (Ηρακλείου) και Παπαδάκη (Ηρακλείου). Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Γρατσάνης (Τρικάλων).

Διαιτητής VAR ήταν Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ενώ AVAR ο Καρσιώτης (Κορινθίας).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Ντάτκοβιτς (46’ Τζέγκο), Δεληζήσης, Γκανέα, Σάσα (65’ Ντομίνγκεθ), Ματίγια, Γκάμπα, Μπερτόλιο (77’ Μάνος), Φετφατζίδης, Λόπεθ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πέρσμαν, Σιόντης, Καρτάλης (63’ Ντομίνγκεθ), Ναουμέτς (46’ Κάστρο), Παμλίδης (87’ Λιάσος), Λεό (56’ Λόλης), Κρίζμαν.