29/03/2024
Champions League | Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2020 - 23:54

Έχασε, αλλά ελπίζει ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» ηττήθηκαν στη Ρωσία με 2-1 από την Κράσνονταρ, αξίζοντας το Χ * Αστόχησε σε πέναλτι ο Πέλκας, δοκάρι είχε ο Ελ Καντουρί

Θα μπορούσε να είχε πάρει καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά έχει και λόγους να αισιοδοξεί... Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Κράσνονταρ το βράδυ της Τρίτης (22/9) επί ρωσικού εδάφους, ωστόσο μόνο από χαμένος από χέρι δεν είναι αναφορικά με την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ασπρόμαυροι» άξιζαν το Χ στο πρώτο ματς των πλέι οφ, είχαν χαμένο πέναλτι με τον Πέλκα, είχαν και δοκάρι με τον Ελ Καντουρί και ουσιαστικά πλήρωσαν μερικές αδράνειες στα μετόπισθεν, με τους γηπεδούχους να διαθέτουν επιθετικές αρετές και να βρίσκουν τον τρόπο να σκοράρουν δύο φορές.

Σε καμία περίπτωση, πάντως, δεν αποτελούν φόβητρο, έχουν χτυπητές αδυναμίες ανασταλτικά κι εκεί θα πρέπει να στοχεύσουν οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα στη ρεβάνς της 30ής Σεπτεμβρίου στην Τούμπα.

Ο Ελ Καντουρί ήταν ο κορυφαίος των Θεσσαλονικέων, σταθεροί ως συνήθως Βαρέλα και Κρέσπο, θετικός κυρίως στο α' ημίχρονο ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τους Βιλένα, Κλάεσον και Καμπελά να ξεχωρίζουν για τους νικητές, ενώ βέβαια σημαντική ήταν και η επέμβαση του Σαφόνοφ στο πέναλτι.

Δεν έγινε το 1-2, έγινε το 2-1...

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε την ευκαιρία να προηγηθεί νωρίς στο σκορ, αλλά ο Πέλκας δεν τα κατάφερε στο 7' από την άσπρη βούλα, ωστόσο η ελληνική ομάδα δεν έπεσε ψυχολογικά, έβρισκε πολλούς χώρους στην ιδιαίτερα προβληματική άμυνα της Κράσνονταρ, με τον Πέλκα στο 32' να εξιλεώνεται ανοίγοντας το σκορ με ωραίο κοντινό πλασέ μετά από προσπάθεια του Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Οι Ρώσοι, όμως, απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν στο 39' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κλάεσον, για να προκύψει ένα πιο κλειστό β' ημίχρονο και με τους γηπεδούχους να σουλουπώνονται κάπως αμυντικά.

Εντέλει, όλα ήταν θέμα αποτελεσματικότητας, καθώς στο 68' ο Ελ Καντουρί σημάδεψε το δοκάρι και αφού δεν έγινε το 1-2, δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 2-1 με σκόρερ τον Καμπελά και ύστερα από καλή συνεργασία των Πετρόφ και Μπεργκ.

Ο Φερέιρα μάλλον άργησε να κάνει τις αλλαγές του, Μπίσεσβαρ και Σβιντέρσκι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό όσο αγωνίστηκαν (έπρεπε να μπει νωρίτερα τουλάχιστον ο δεύτερος ως κλασικός φορ απέναντι σε άμυνα που δεν πατούσε καλά), για να πάρει έτσι η Κράσνονταρ μικρό προβάδισμα πρόκρισης και με το εκτός έδρας γκολ του ΠΑΟΚ να τον κρατά για τα καλά στο κόλπο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γάλλος Τουρπέν με βοηθούςτους συμπατριώτες του Ντανός και Ακέτ. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Γάλλος Βιλί και βοηθός ο συμπατριώτης του Πινιάρ.

Κίτρινες: 6' Κάιο, 55' Κλάεσον, 90'+1 Όλσον - 8' Σβαμπ, 76' Κρέσπο, 88' Μπεργκ, 90'+1 Ίνγκασον.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (Moυράντ Μουσάγεφ): Σαφόνοφ, Πετρόφ, Ραμίρες, Κάιο, Σορόκιν, Όλσον, Βιλένα, Καμπελά (81' Ούτκιν), Βάντερσον (86' Σουλεϊμάνοφ), Κλάεσον, Μπεργκ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Bαρέλα, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Γιαννούλης, Πέλκας (79' Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Tζόλης (84' Σβιντέρσκι).