26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020 - 20:25

Εύστοχος και τυχερός ο ΟΦΗ στη Λαμία

Οι Ηρακλειώτες πήραν την εκτός έδρας νίκη με 2-1

Ήταν αποτελεσματικός, τον βοήθησε και η τύχη και χαμογέλασε στο «Αθανάσιος Διάκος»... Ο ΟΦΗ έφυγε νικητής την Κυριακή (20/9) από την έδρα της Λαμίας με 2-1, παίρνοντας το πρώτο του φετινό τρίποντο στη Σούπερ Λίγκα 1 και αφήνοντας πίσω τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Δεν μπορεί να πει κανείς ότι έδειξε σημαντικά σημάδια βελτίωσης η ομάδα του Γιώργου Σίμου, ωστόσο είχε την ουσία και έφτιαξε κάπως την ψυχολογία της, με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να είναι αλήθεια ότι πάλεψαν, όμως είναι φανερό ότι έχουν αρκετές αδυναμίες από τη μέση και μπροστά.

Βέβαια, μπορούν να τα βάζουν και με τον εαυτό τους οι Φθιώτες, καθώς ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα από αυτογκόλ του Βύντρα, που μπερδεύτηκε με τον Επασί στο 35' και σε μια φάση που δεν επιτρέπεται για ποδοσφαιριστές με τόσο μεγάλη εμπειρία.

Οι «ασπρόμαυροι», λοιπόν, ήταν και τυχεροί, με τον Σελίμοβιτς να είναι κυρίαρχος στα μετόπισθεν -έστω κι αν στα τελευταία λεπτά υπέπεσε σε πέναλτι-ενώ ο Μεγιάδο βοήθησε αρκετά στο κέντρο ερχόμενος από τον πάγκο.

Για την ομάδα του Γιώργου Πετράκη, που μέτρησε δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, ο Ρόμανιτς ήταν πολύ κεφάτος, αλλά δεν είχε συμπαραστάτες.

Με τύχη και με ουσία...

Το α' ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και αρκετά μέτριο, με τους «κυανόλευκους» να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι, τους Κρητικούς μετά το 10' να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, αλλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο να καταγράφεται.

Ωστόσο, στο 35' τα έκαναν... μαντάρα ο Επασί με τον Βύντρα σε μια εντελώς ανύποπτη φάση και ο ΟΦΗ από το πουθενά πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Η Λαμία ξεκίνησε και στο β' ημίχρονο με μεγαλύτερη επιθετικότητα, ο Βιγιάλμπα στο 55' σπατάλησε σημαντική ευκαιρία, αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί οι γηπεδούχοι.

Αντίθετα, οι Ηρακλειώτες ήταν άκρως αποτελεσματικοί, με τον Σαρντινέρο στο 72' να «κλειδώνει» ουσιαστικά το τρίποντο με ωραία κεφαλιά.

Οι παίκτες του Πετράκη δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν στο 90'+4 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόμανιτς, παράβαση που ήταν ξεκάθαρη και κακώς ο διαιτητής Βρέσκας όχι απλά χρειάστηκε τη συνδρομή του VAR, αλλά έκανε και... τρία λεπτά για να την τσεκάρει ο ίδιος στο βίντεο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βρέσκας του Συνδέσμου Πιερίας με βοηθούς τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Φωτόπουλο του Συνδέσμου Αθηνών. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας και βοηθός ο Σπυρόπουλος του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 53' Σκόνδρας, 85' Μπεχαράνο - 71' Νέιρα.

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Eπασί, Σκόνδρας (66' Προβυδάκης), Σαραμαντάς, Βύντρα, Αντέτζο, Νιάσε (76' Παλαναντισβίλι), Μπεχαράνο, Βασιλόγιαννης (76' Κωστίκας), Βιγιάλμπα (64' Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Καραμάνος (46' Χατζηστραβός).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Σελίμοβιτς, Διαμαντής (61' Σολίς), Γιαννούλης, Ουές, Στάικος (61' Σαρντινέρο), Σακόρ (61' Μεγιάδο), Κοροβέσης, Νέιρα, Ναμπί (90'+8 Βούρος), Γκαργκαλατζίδης (77' Γρίβας).