26/04/2024
Αγγλία | Τρίτη 7 Ιουλίου 2020 - 22:17

Έτοιμη για να είναι και πάλι στο Τσάμπιονς Λιγκ η Τσέλσι

Πήρε το διπλό με 3-2 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας * Ανάσα για τη Γουότφορντ

Άλλο ένα βήμα για να παίξει στο Τσάμπιονς Λιγκ και τη νέα σεζόν έκανε την Τρίτη (7/7) η Τσέλσι, επικρατώντας εκτός έδρας της Κρίσταλ Πάλας με 3-2 για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ μόλις στο 6' και το 0-2 ήρθε από τον Πούλισικ στο 27', για να μειώσει επτά λεπτά αργότερα ο Ζαχά.

Ο Άμπραχαμ στο 71' φάνηκε να «κλειδώνει» το τρίποντο για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν δεύτερο τέρμα με τον Μπεντέκε, χωρίς τελικά να αλλάξει κάτι μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Έτσι, οι «μπλε» ανέβηκαν στην 3η θέση με 60 βαθμούς, την ίδια στιγμή που η Γουότφορντ κέρδισε με 2-1 τη Νόριτς και πήρε μεγάλη ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Έχουν 31 βαθμούς στη 17η θέση οι «σφήκες» και είναι στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τα «καναρίνια» να αποχαιρετούν ουσιαστικά την κατηγορία και να ετοιμάζονται για την επιστροφή στην Τσάμπιονσιπ.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Tρίτη (7/7)

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 2-3 (34' Zαχά, 72' Μπεντέκε - 6' Ζιρού, 27' Πούλισικ, 71' Άμπραχαμ)

Γουότφορντ - Νόριτς 2-1 (10' Ντόουσον, 55' Γουέλμπεκ - 4' Μπουέντια)