28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 4 Ιουλίου 2020 - 23:42

Σε ελεύθερη πτώση ο ΠΑΟΚ, γκέλα και στο Ηράκλειο!

Στο 2-2 το ματς των «ασπρόμαυρων» με τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» * Από μία αποβολή για κάθε ομάδα, δοκάρι είχαν οι Ηρακλειώτες

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι το βράδυ του Σαββάτου (4/7) ΟΦΗ και ΠΑΟΚ μοιράστηκαν βαθμούς στο τελικό 2-2 στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Γεντί Κουλέ» για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ.

Ένα ματς που τα είχε όλα. Τέσσερα τέρματα, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται, τον ΟΦΗ να φτάνει σε ανατροπή, αλλά όχι και σε νίκη καθώς ο «Δικέφαλος του Βορρά» ισοφάρισε σε 2-2, αλλά δεν πήρε τους τρεις βαθμούς και αν την Κυριακή (5/7) η ΑΕΚ κερδίσει τον Άρη τότε θα βρεθεί στο -2 από την «Ένωση» στη μάχη για τη δεύτερη θέση.

Και όχι μόνο τέσσερα γκολ, αλλά και δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, ενώ ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτή τη στιγμή η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση και έχασε άλλους δύο βαθμούς έχοντας πλέον 60, προσωρινά είναι δεύτερος, ενώ το σύνολο του Γιώργου Σίμου σε συνέχεια των καλών εμφανίσεων έφτασε τους 36 πόντους και με λίγη προσοχή θα χε πάρει και τους τρεις βαθμούς.

Καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο με τη μπίλια να κάθεται τελικά στο «Χ», παρότι όπως είπαμε ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ήταν στο 4’ όταν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ των Κρητικών οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, όταν ο Λημνιός ο οποίος από τα δεξιά απέφυγε τον Γιαννούλη και με συρτή σέντρα βρήκε τον Μπίσεσβαρ με τον Ολλανδό με κοντινό πλασέ να κάνει το 0-1.

Παρότι πίσω στο σκορ, οι του ΟΦΗ ανέβασαν στροφές και στο 9’ απείλησαν με τον Νέιρα όμως ο Πασχαλάκης δήλωσε παρών, όπως έγινε και στο 13’ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βαζ και την κεφαλιά του Κουτρουμπή που έβγαλε σε νέο κόρνερ ο πορτιέρο του «Δικεφάλου του Βορρά».

Η πίεση στα καρέ του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο 16’ από ωραία προσπάθεια του Νέιρα που πέρασε την κάθετη στον Βαζ εκείνος έκανε το σουτ για να σταματήσει η μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Όμως δύο λεπτά μετά η μπάλα πήγε εκεί που ήθελαν οι γηπεδούχοι, στα δίχτυα. Ο Νέιρα ήταν ο σκόρερ του 1-1 για τον ΟΦΗ με ωραία προσπάθεια και σουτ στη δεξιά γωνία του Πασχαλάκη.

Στο 28’ ο Κουτρουμπής είδε κίτρινη κάρτα με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να φωνάζουν για κόκκινη σε μία ομολογουμένως δύσκολη φάση που ακόμα και ο Κουμπαράκης δυσκολεύτηκε στο VARμε την αρχική του απόφαση να μην αλλάζει.

Δύο λεπτά πριν τα 45’ ο ΟΦΗ έφτασε στο 2-1 με ένα πολύ ωραίο γκολ με έξι πάσες. Από την άμυνα το τέρμα και τη συνεργασία Γιαννούλη, Κουτρουμπή, Στάικου, Μπράουν που άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο τελευταίος βρήκε τον Φιγκεϊρέδο που με πλασε στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα στους Κρητικούς.

Στα επτά λεπτά του εξτρά χρόνου ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στις δύο προσπάθειες του Λημνιού με τον Γουάλι να δηλώνει παρών. Αρχικά στο 45+3’ μπλοκάροντας σταθερά τη μπάλα στο σουτ του επιθετικού των «ασπρόμαυρων», ενώ στο 45+5’ απέκρουσε εντσικτωδώς το κοντινό πλασέ του Έλληνα φορ.

Αποφασισμένοι για την ανατροπή μπήκαν οι Θεσσαλονικείς στο δεύτερο 45λεπτο απείλησαν με την ισοφάριση στο 49’ αλλά η κεφαλιά του Βαρέλα μετά την εκτέλεση φάουλ του Στοχ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γουάλι, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Γιαννούλη τρία λεπτά αργότερα.

Στο 59’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με τον Κουτρουμπή να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται κάτι που έφερε και τον ΠΑΟΚ στο να ανεβάσει και άλλο στροφές. Έτσι απείλησε με τους Άκπομ στο 66’ με την προσπάθειά του Άγγλου να περνά άουτ, ενώ ο Γουάλι στο 72’ μπλόκαρε τη μπάλα στο σουτ του Τζόλη.

Τελικά στο 76’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μιχαηλίδης δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γουάλι στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό του παραθυράκι για το 2-2 σε ένα πραγματικά πολύ ωραίο τέρμα.

Έξι λεπτά μετά ο προκλητικός για τα σκληρά μαρκαρίσματα Εσίτι είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και δικαίως αποβλήθηκε καθώς το είχε παρακάνει με το αντιαθλητικό παιχνίδι του.

Το ματς έγινε ροντέο στα τελευταία λεπτά με τον ΠΑΟΚ να χάνει ευκαιρίες για το 2-3, ενώ ο παθητικός στο δεύτερο 45λεπτο ΟΦΗ θα μπορούσε να… κλέψει το παιχνίδι, αλλά ο Πασχαλάκης έσωσε τον ΠΑΟΚ.

Αρχικά στο 88’ από σέντρα του Μάτος και δυνατή κεφαλιά του Άκπομ η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γουάλι. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Νέιρα που έκανε ωραία προσποίηση βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη ο οποίος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

Μάλιστα ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ θα μπορούσε να γίνει ήρωας για την ομάδα του καθώς στην τελευταία φάση της αναμέτρησης στο 90+8’ προωθήθηκε και μετά από εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη έπιασε την κεφαλιά, αλλά όχι όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Γουάλι.

Κορυφαίοι για τον ΟΦΗ οι Νέιρα, Βαζ, Μεγιάδο, ενώ για τον ΠΑΟΚ οι Λημνιός, Μιχαηλίδης και Μαουρίσιο.

Κίτρινες: 28’ Κουτρουμπής, 45+7’ Νέιρα, 55’ Στάικος, 75’ Κοροβέσης, 82’ Γιαννούλης, 90+1’ Γουάλι - 39’ Ροντρίγκο, 50’ Εσίτι, 79’ Άκπομ

Κόκκινες: 59’ Κουτρουμπής - 82’ Εσίτι

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης), Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας), Τζιότζιος (Θράκης), 4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μπράουν, Κοροβέσης, Μαρινάκης (89’ Νάστος), Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Στάικος (78’ Σακόρ), Μεγιάδο, Βαζ (60’ Βίκτορ), Νέιρα, Φιγκεϊρέντο (89’ Μάνος).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46’ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκανσον, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (46’ Εσίτι), Λημνιός (63’ Άκπομ), Στοχ (60’ Τζόλης), Μπίσεσβαρ (63’ Λέο Μάτος), Σφιντέρσκι.