25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 4 Ιουλίου 2020 - 21:16

Ο Λουίς Φερνάντεθ ήταν όλα τα λεφτά για τον Αστέρα Τρίπολης!

Με χατ τρικ του 26χρονου άσου και ακόμη ένα γκολ από τον Σίτο, οι Αρκάδες επιβλήθηκαν με 4-0 του Βόλου

Έκανε πάρτι... Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε το Σάββατο (4/7) ο Αστέρας Τρίπολης ο οποίος υποδέχθηκε στο «Θ. Κολοκοτρώνης» τον Βόλο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, και τον «σκόρπισε» με 4-0.

Οι Αρκάδες έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και με απόλυτο πρωταγωνιστή των Λουίς Φερνάντεθ, που σημείωσε χατ τρικ (το άλλο γκολ ο Σίτο), κατέκτησαν το τρίποντο. Έτσι, έφτασαν τους 39 βαθμούς και ανέβηκαν στην έβδομη θέση και στο +2 από τον όγδοο Ατρόμητο που έχει ένα ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου, στην αντίπερα όχθη, παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, απείλησε ελάχιστα και ουσιαστικά το μόνο αποτέλεσμα που της άξιζε ήταν η ήττα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 2' ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με σουτ του Λουίς Φερνάντεθ έπειτα από ασίστ του Κώτσιρα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και στο 10' έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Γέντρισεκ. Και αφού δεν κατάφεραν να σκοράρουν, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Ο Σίτο κέρδισε πέναλτι από τον Καραγκιόζη, με τον Λουίς Φερνάντεθ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά και να γράφει το 2-0.

Ένα επίπεδο πάνω και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν οι γηπεδούχοι και στο 51' τριπλασίασαν τα τέρματά τους με ωραίο σουτ του Σίτο. Ακολούθησε ένα καλό φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ στο 55', που έβγαλε ο Καραγκιόζης, για να φτάσουμε στο 67' όταν ο 26χρονος άσος εκμεταλλεύτηκε την πάσα πάρε - βάλε του Μπόρχα Φερνάντεθ και δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με την τελευταία καλή φάση να ανήκει στον Βόλο με τη βολίδα του Μαξ να φεύγει άουτ.

Αδιαμφισβήτητα ο Λουίς Φερνάντεθ ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ στους διακριθέντες συγκαταλέγονται και οι Μπόρχα Φερνάντεθ, Κώτσιρας και Μουνάφο.

Στον αντίποδα, ο μοναδικός που διεσώθη από το ναυάγιο των «κυανέρυθρων» της Μαγνησίας ήταν ο Μαξ.

Διαιτητής ήταν ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Δημητριάδη (Καστοριάς) και Χατζηνάκο (Δράμας). Υπεύθνος VAR ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) και AVAR ο Βρέσκας (Πιερίας). Τέταρτος ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

Κίτρινες: 25' Αλί Μπάμπα, 40' Πασαλίδης, 45+3' Κρέσπι, 56' Μουνάφο - 35' Μουνίθ, 43' Ζοάο, 77' Γκουαροτσένα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Tσιφτσής, Κώτσιρας, Τασουλής, Αντζουλάς, Πασαλίδης (86' Χριστόπουλος), Μουνάφο (60' Μπελόκ), Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο (60' Τζίμας), Αλί Μπάμπα (46' Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (77' Αλάγκμπε), Κρέσπι.

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Καραγκιόζης, Λύρατζης, Φεράρι, Μήτογλου, Διαμαντής, Τσοκάνης, Μαξ, Ζοάο (55' Κορέλας), Γκουαροτσένα (85' Μπαλογιάννης), Μουνίθ (64' Μπάλλας), Γέντρισεκ (55' Κυζιρίδης).