08/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 27 Ιουνίου 2020 - 21:21

Πανιώνιος παραμονής!

Ο Ιστορικός κέρδισε δίκαια με 2-1 την Ξάνθη, στον «τελικό» της Νέας Σμύρνης, και πιστοποίησε ότι αξίζει να είναι και τη νέα σεζόν στην κορυφαία κατηγορία * Είχαν δοκάρι οι φιλοξενούμενοι

Πολύ σκληρός για να πεθάνει… Την ξέφρενη πορεία του στα πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1 συνέχισε το Σάββατο (27/6) ο Πανιώνιος, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Ξάνθης.

Στο τέταρτο παιχνίδι τους στο μίνι πρωτάθλημα, οι «κυανέρυθροι» έβγαλαν ως συνήθως πάθος και κατέκτησαν ένα σπουδαίο τρίποντο σε ό,τι έχει να κάνει με την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.

Πλέον, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έπιασε στη βαθμολογία τον Παναιτωλικό με 21 πόντους και ματς περισσότερο και βρίσκεται σε απόσταση βολής από τους Θρακιώτες και συγκεκριμένα στον έναν βαθμό.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκαν με 2-0 και σε γενικές γραμμές δεν κινδύνευσαν εκτός από το τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, μειώνοντας απλά για το τελικό 2-1.

Το πρώτο εικοσάλεπτο κύλησε με καλό ρυθμό, αλλά με λάθη εκατέρωθεν. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πατούν καλύτερα αλλά να μη μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κότνικ. Σιγά - σιγά οι Νεοσμυρνιώτες πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και, αφού προειδοποίησαν στο 26’ με το πλασέ του Κόρμπου που απέκρουσε ο Μπέντο, στο 30’ ευτύχησαν να προηγηθούν. Μετά από ασυνεννοησία Λισγάρα και Μπέντο, ο Μαξίμοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Το γκολ έδωσε… φτερά στους γηπεδούχους που στο 34’ έχασαν ευκαιρία με τον Λυμπεράκη. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, ο 22χρονος άσος σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά οφσάιντ. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Ξάνθη, όταν στο 45+3’ ο Κότνικ είπε «όχι» σε επικίνδυνο σουτ του Ντε Αμορίμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη βγήκε στο γήπεδο με διάθεση να πιέσει. Είχε, μάλιστα, και δύο μεγάλες στιγμές, με τον Κότνικ να αποσοβεί στο 53’ το φάουλ του Μπαριέντος και ένα λεπτό αργότερα την κεφαλιά του Κασάδο. Και αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ… Από κόρνερ του Μαξίμοβιτς στο 66’, ο Ντομίνγκες πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Τσιλούλης τη δεύτερη και σκόραρε για το 2-0 ενώ στο 68’ ο Άρτσε λίγο έλειψε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 αλλά αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση. Μετά το 75’ οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου άρχισαν να ανεβάζουν την πίεσή τους και στο 87’ είχαν δοκάρι με τον Στάρτζεον ενώ στο 90+3’ ο Φοσέ με εύστοχή εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2-1. Στα λεπτά που απέμεναν, οι Θρακιώτες γέμισαν την αντίπαλη περιοχή, απείλησαν εκ νέου με Γκαργκαλατζίδη και Κασάδο αλλά το εις βάρος του σκορ έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ο Μαξίμοβιτς ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ πολύ μεγάλο ματς έκαναν και οι Λυμπεράκης, Παπανικολάου. Από εκεί και πέρα καθοριστικός ήταν και ο Ντομίνγκες που, μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, ανέβηκε στο δεύτερο.

Από πλευράς Ξάνθης, ο Ντε Αμορίμ έκανε τη διαφορά με τους Κασάδο και Μπαριέντος να είναι επίσης θετικοί.

Διαιτητής ήταν ο Κομίνης (Θεσπρωτίας), με βοηθούς τους Μπαλτά (Αχαΐας) και Κόλλια (Ηπείρου). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας) και AVARο Παπαδάκης (Ηρακλείου). Τέταρτος ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης).

Κίτρινες: 45’ Κόρμπος, 67’ Τσιλούλης, 77’ Σταυρόπουλος, 90+1’ Σαραμαντάς - 46’ Καρασαλίδης, 79’ Κασάδο, 85’ Μουλέν, 90+4’ Γκαργκαλατζίδης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Παπαγεωργίου (56’ Παπαγεωργίου), Παπανικολάου, Λυμπεράκης, Μαξίμοβιτς (80’ Ευαγγέλου), Τσιλούλης (88’ Δούμτσιος).

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπέντο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας (55’ Σόσα), Καρασαλίδης, Κασάδο, Τερκί, Καμαρά (46’ Μουλέν), Τζουρίτσκοβιτς (46’ Στάρτζεον), Ντε Αμορίμ, Μπαριέντος (62’ Γκαργκαλατζίδης), Κάστρο (78’ Φοσέ).