26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 24 Ιουνίου 2020 - 23:34

Πάτησε τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός στο β’ ημίχρονο και πήγε πανάξια στον τελικό

Μετά από ένα κακό α’ ημίχρονο στα μέτρα των Θεσσαλονικέων οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν… καμικάζι και με 2-0 μέσα στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» πήραν την πρόκριση ανατρέποντας την ήττα με 3-2 στην Τούμπα

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Το ποδοσφαιρικό αφεντικό είναι στον Πειραιά! Σπαθάτα ξανά στον τελικό για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας… Ο λόγος για τον Ολυμπιακό και την πανάξια πρόκριση του επί του ΠΑΟΚ το βράδυ της Τετάρτης 24 Ιουνίου 2020 στο άδειο «Καραϊσκάκης», έπειτα το 2-0 στη ρεβάνς της ήττας με 3-2 στην Τούμπα προ της διακοπής ελέω κορωνοϊού.

Μια νίκη καθαρή, που ξεκαθάρισε οριστικά την αγωνιστική ανωτερότητα των «ερυθρολεύκων» σε όλα τα επίπεδα επί των Θεσσαλονικέων…

Οι Πειραιώτες, οι οποίοι μετά από ένα μέτριο έως κακό (για τα δικά τους επίπεδα) πρώτο 45λεπτο, έγιναν… καμικάζι στο β’ ημίχρονο και… πάτησαν τους «ασπρόμαυρους».

Διάστημα, κατά το οποίο επιτεύχθηκαν και τα δύο τέρματα του Ολυμπιακού σε ένα ματς, που ήταν η μέρα με τη νύχτα στο δεύτερο μισό του.

Εκεί, που οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς έδειξαν την αποφασιστικότητα τους, έκλεισαν από την αρχή στο μισό γήπεδο τον ΠΑΟΚ και κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα του πρώτου ημιτελικού.

Έτσι ο Ολυμπιακός μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος καλείται απέναντι στην ΑΕΚ που πήρε το άλλο εισιτήριο επί του Άρη να κάνει επιστροφή στο θρόνο με νταμπλ, κι ενώ παραμένει ακόμα μέσα -και-στο ευρωπαϊκό όνειρο… Την Ένωση που αντιμετώπισε το 2016 στον τελευταίο του τελικό, όπου τον είχε νικήσει με 2-1.

Είχε τον έλεγχο ο ΠΑΟΚ στο α’ ημίχρονο, αλλά μετά κατέρρευσε

Το ματς είχε δύο όψεις… Μια κακή, με πολλά λάθη στο α’ ημίχρονο και μια υπέροχη στο δεύτερο μισό. Κι αυτό όχι γιατί απλά ανέβασε στροφές ο Ολυμπιακός, αλλά γιατί γενικά η αναμέτρηση ήταν ποιοτικά ανώτερη μετά το 46’.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ πέτυχε το σκοπό του, μπλόκαρε τον Ολυμπιακό και με καλή αμυντική τακτική δεν τον άφησε να κάνει παιχνίδι έχοντας απλά μια ανούσια κατοχή μπάλας.

Ο ακίνδυνος επιθετικά Ολυμπιακός κοντραρίστηκε και από την ανοσία του Κάιπερς στο σκληρό παιχνίδι των παικτών του ΠΑΟΚ που μάλιστα εκνεύρισε τους «ερυθρόλευκους».

Τα πάντα άλλαξαν όμως, με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου… Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος, πίεσε ψηλά και σε συνδυασμό με τις σωστές αλλαγές του Μαρτίνς πήρε τα ηνία του ματς. Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε σε υποχώρηση και το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Έτσι και έγινε!

Στο 65’ ο Μασούρας με κεφαλιά έκανε το 1-0 και στο 85’ ο Καμαρά με παλικαρίσια προσπάθεια και υπέροχο τελείωμα διαμόρφωσε το 2-0. Και να σημειώσουμε ότι δεν υπάρχει καμία παρέμβαση του τέταρτου ρέφερι Παπαπέτρου ως προς τις διαμαρτυρίες των Θεσσαλονικέων ότι στο ξεκίνημα της φάσης και καλά δεν είχε δοθεί το okγια να μπει στον αγωνιστικό χώρο ο Φορτούνης μετά από μικροτραυματισμό του).

Πριν το δεύτερο γκολ και οι δύο ομάδες έχασαν μοναδικές χαμένες ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Ο μεν ΠΑΟΚ με τον Βαρέλα στο 82’ που έπιασε κεφαλιά εξ επαφής αλλά ο Σα είπε «όχι» και στην αντεπίθεση ο Ελ Αραμπί να κάνει… τσαφ μόνος του μπροστά από τον Πασχαλάκη!

Τέλος ο ΠΑΟΚ δικαίως τελείωσε το ματς με δέκα, από δεύτερη κίτρινη του Ελ Καντουρί στο 90’+3.

Κορυφαίος από τον Ολυμπιακό ο Καμαρά, μεγάλες βοήθειες έδωσε η είσοδος του Φορτούνη, ενώ θετικότατος ήταν και ο Ραντζέλοβιτς, που επίσης ήρθε από τον πάγκο.

Για τους ηττημένους ποδοσφαιρικό θράσος έδειξε ο Τζόλης και ξεχώρισε, αλλά αντικαταστάθηκε, ενώ προσπάθησε από τη στιγμή που χρησιμοποιήθηκε να ξυπνήσει τους Θεσσαλονικείς ο Σβιντέρσκι.

Εκνευριστικός στο Κάιπερς στο α’ ημίχρονο, λειτούργησε μεροληπτικά υπέρ τις κλοτσιάς των παικτών του ΠΑΟΚ, αλλά στο β’ ημίχρονο δεν έπεσε στο σοβαρό λάθος, παρά τις δύο - τρεις βουτιές των φιλοξενούμενων για να… κλέψουν πέναλτι.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (42′ Φορτούνης), Καμαρά, Μασούρας (80′ Καφού), Λοβέρα (46′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (88′ Χασάν).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (73′ Μπίσεσβαρ), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι (73′ Στοχ), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Τζόλης (62′ Ροντρίγκο), Λημνιός (62′ Λάμπρου), Άκπομ (62′ Σβιντέρσκι).