24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 6 Ιουνίου 2020 - 23:33

Γκάμα εσύ σούπερ σταρ…

Με αντεπίθεση διαρκείας ο Άρης ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 με τον ΟΦΗ και με ηγέτη τον Πορτογάλο άσο νίκησε 3-1 κάνοντας ιδανική εκκίνηση στα πλέι οφ

Θα περίμενε κανείς η παραπάνω από τρίμηνη διακοπή λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού να επηρέαζε τον Άρη και τον ΟΦΗ, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη το βράδυ του Σαββάτου (6/6).

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Κλ. Βικελίδης» στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1 με τον Άρη να μπαίνει νικηφόρα στη διαδικασία των αγώνων καθώς επικράτησε με 3-1 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Γκάμα.

Ο Πορτογάλος ήταν ο σκόρερ των δύο από τα τρία τέρματα των νικητών και παραμένει πρώτος στη σχετική λίστα του Άρη, σε ένα ματς που η ομάδα του μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά έφτασε στη νίκη και τους 37 βαθμούς, αφήνοντας τον ΟΦΗ στους 34.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς εκμεταλλευόμενο την ταχύτητα και την ποιότητα του Φετφατζίδη όμως η ομάδα του Σίμου ήταν αυτή που έφτασε πρώτη στο γκολ, χάνοντας μάλιστα και ευκαιρίες για το 0-2.

Αφού δεν το έκανε, ο Άρης πίεσε και ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο με αντεπίθεση διαρκείας και με τον Γκάμα να… πυροβολεί πήρε το προβάδισμα, εδραιώνοντας τη νίκη με το τρίτο γκολ που πέτυχε ο Κόρχουτ.

Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους η δυνατή κεφαλιά του Βέλεθ στο 7’ με τον Γουάλι να απομακρύνει ενστικτωδώς τον κίνδυνο. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και στο 17’ απείλησαν με τον Μάνο, η κεφαλιά του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια, όμως στο 21’ πήραν προβάδισμα με δράστη τον ίδιο παίκτη που με πάσα βρήκε τον Σακόρ ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1.

Το γκολ αυτό «πάγωσε» τους γηπεδούχους και έτσι οι του ΟΦΗ έψαξαν το 0-2 όμως οι Νέιρα (26’) και Μάνος (29’) ήταν άστοχοι. Οι παίκτες του Ένινγκ βγήκαν μπροστά και αφού έχασαν στο 41’ ευκαιρία με τον Λάρσον, έφτασαν ένα λεπτό μετά στην ισοφάριση.

Ο Ρόουζ πήρε τη μπάλα από τον Φετφατζίδη και στην καρδιά της περιοχής πάσαρε στον Μπρούνο Γκάμα ο οποίος στο πρώτο δοκάρι με δυνατό πλασέ στον... ουρανό των διχτύων του Γουάλι έκανε το 1-1.

Τόσο ο Άρης όσο και ο ΟΦΗ δεν μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο με την ίδια όρεξη και έκαναν πολλά λάθη και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη φάση έγινε στο 60’ με το ωραίο σουτ του Μάνου με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Τρία λεπτά νωρίτερα βέβαια, οι «κίτρινοι» είχαν καλή στιγμή, αλλά από στατική φάση με το απευθείας κτύπημα φάουλ του Λάρσον, εκεί που η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γουάλι.

Πάντως οι Θεσσαλονικείς πατούσαν καλύτερα και αφού έχασαν την ευκαιρία να φτάσουν στο 2-1 με το πλασέ του Φετφατζίδη στο 67’, πήραν το προβάδισμα έξι λεπτά αργότερα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα που άφησε «άγαλμα» τον πορτιέρο του ΟΦΗ.

Με το 2-1 είχε μπει το… νερό στο αυλάκι για την ομάδα του Ένινγκ η οποία στο 80’ εδραίωσε τη νίκη της καθώς έφτασε και σε τρίτο γκολ όταν από ωραία επιθετική προσπάθεια ο Λάρσον σέντραρε προς τον Φετφατζίδη ο οποίος βρήκε τον Κόρχουτ και ο τελευταίος με αριστερό σουτ έκανε το τελικό 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο προπονητές έκαναν όλες τις αλλαγές που δικαιούνταν (σ.σ. πέντε), ενώ στις καθυστερήσεις είχαμε και χρήση του VAR για περίπτωση πέναλτι στον Φιγκεϊρέδο, όμως ο Διαμαντόπουλος έδειξε παίζετε…

Φυσικά κορυφαίος των νικητών ο Γκάμα, ενώ ακολούθησαν οι Φετφατζίδης, Σάσα και Δεληζήσης. Από πλευράς ΟΦΗ πάλεψαν περισσότερο οι Μάνος, Νέιρα και Σακόρ.

Κίτρινες: 30’ Ιντέγιε – 52’ Μαρινάκης, 56’ Σεμέδο, 78’ Ναμπί

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής), Ψαρρής (Ζακύνθου), 4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Καρσιώτης (Κορινθίας).

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Σόουζα (89’ Μπακαλιάνης), Βέλεθ, Σάσα (89’ Τόνσο), Φετφατζίδης (83’ Μπα), Λάρσον, Γκάμα (83’ Μαρτίνεζ), Ιντέγιε (63’ Μαντσίνι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Κοροβέσης, Μαρινάκης (85’ Μπράουν), Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μεγιάδο (85’ Ζοάο), Σακόρ (56’ Στάικος), Ναμπί (85’ Νοικοκυράκης), Σεμέδο, Νέιρα, Μάνος (65’ Φιγκεϊρέδο).