26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020 - 21:07

Άξιζε μεγαλύτερη νίκη η ΑΕΚ, στο «κόλπο» ο Άρης…

Η Ένωση ήταν σαφώς ανώτερη από τους Θεσσαλονικείς, αλλά επικράτησε με το «φτωχό» και επικίνδυνο 2-1 στο ΟΑΚΑ, που αφήνει ανοιχτή την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου εν όψει της ρεβάνς * Επεισοδιακός ημιτελικός με καθυστέρηση έναρξης στο β’ ημίχρονο και προσωρινή διακοπή

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Τα είχε όλα ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη…

Η 1η αγωνιστική του ζευγαριού σε… κίτρινο φόντο στο δρόμο προς τον τελικό του θεσμού ήταν άκρως επεισοδιακή παντού!

Χαμός στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ένταση, πάθος και γκολ στο χορτάρι, καθυστέρηση 20 περίπου λεπτών στην έναρξη του δεύτερου 45λεπτου και προσωρινή διακοπή μετά το δεύτερο τέρμα της Ένωσης στο τελικό 2-1 υπέρ των γηπεδούχων στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Τετάρτης (4/3).

Μια «φτωχή» νίκη για την ΑΕΚ επί των Θεσσαλονικέων, που της δίνει ένα πολύ μικρό προβάδισμα και αντιθέτως κρατά ορθάνοιχτες τις… διαφορές των δύο αντιπάλων εν όψει της ρεβάνς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον Απρίλιο και μετά το Πάσχα. Και για να ακριβολογούμε οι φιλοξενούμενοι είναι απόλυτα μέσα στο κόλπο της πρόκρισης με την… καλύτερη δυνατή ήττα, αν αναλογιστούμε ότι αγωνίστηκαν και με δέκα παίκτες από το 50’ της αναμέτρησης!

Βέβαια, είναι αλήθεια ότι η ΑΕΚ είναι σαφώς ανώτερη και καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς (και ειδικά μέχρι την προσωρινή διακοπή) και αν μη τι άλλο την αδικεί το σκορ, αφού άξιζε μεγαλύτερη διαφορά ώστε να είναι το απόλυτο φαβορί. Κάτι, που με το 2-1 υπέρ της και έχοντας να ανέβει στη Θεσσαλονίκη δεν είναι…

Δεν εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της η ΑΕΚ και αποσυντονίστηκε εν συνεχεία…

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς… Άξιζε το γκολ και το πέτυχε νωρίς νωρίς, αφού ήδη στο 2’ ο Αραούχο είχε στείλει με το κεφάλι την μπάλα στο δοκάρι… Το 1-0 εν τέλει έγινε στο 8’ με σουτ στην κίνηση του Μάνταλου έπειτα από πάσα- ποίημα με τακουνάκι του Λιβάγια.

Πριν, ωστόσο, σταματήσουν οι πανηγυρισμοί της εξέδρας για το γκολ, ήρθαν οι διαμαρτυρίες… Ο Πορτογάλος ρέφερι Αρτούρ Σοάρες Ντίας με τη βοήθεια και του VAR (και εκεί βρίσκονταν συμπατριώτες του) έδωσε πέναλτι όταν χωρίς πρόθεση ο Σβάρνας βρήκε στο βηματισμό τον Λάρσον με αποτέλεσμα να του βάλει τρικλοποδιά και να πέσει εντός περιοχής. Οι γηπεδούχοι φώναξαν, αλλά αυτό δεν άλλαξε κάτι και στο 11’ ο Γκάμα από τα 11 μέτρα ισοφάρισε σε 1-1 για τον Άρη.

Η Ένωση στη συνέχεια είχε ρυθμό και ευκαιρίες για να βάλει όχι ένα, αλλά δύο ακόμα γκολ, αλλά δεν είδε δίχτυα και έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο. Μέχρι εκείνο το σημείο το 1-1 ήταν πραγματικά… μαγική εικόνα και αδικούσε την Ένωση, η οποία έκανε ότι ήθελε από τα πλάγια και… χόρευε την κάκιστη μεσοαμυντική λειτουργία των Θεσσαλονικέων.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με 20λεπτη καθυστέρηση εξαιτίας του χαμού, που έγινε στην ανάπαυλα με τον Μελισσανίδη και τον Καρυπίδη. Αυτή η αναταραχή επηρέασε τους ποδοσφαιριστές και ειδικά την ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι αν και απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα από την σωστή απευθείας κόκκινη που είδε στο 50’ ο Ματίγια για σκληρό μαρκάρισμα στον Λιβάγια δεν κατάφεραν να βρουν τους αντίστοιχους χώρους όπως στο πρώτο μισό του αγώνα. Παρόλα αυτά, κατάφεραν έστω να σκοράρουν άλλη μια φορά για να πάρουν αυτό το μικρό προβάδισμα εν όψει του δεύτερου ματς στη Θεσσαλονίκη.

Ήταν το κόρνερ του Βέρντε για να πάρει την κεφαλιά ο Βράνιες και αφού η μπάλα να χτυπήσει αρχικά στο δοκάρι να καταλήξει στα δίχτυα για το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ.

Αμέσως μετά και στους πανηγυρισμούς είχαμε την εξάλεπτη διακοπή, όταν ο βοηθός του Μίχαελ Ένινγκ, Λάζαρος Βαρδάκης να πέφτει στο ταρτάν ενώ επέβλεπε την προθέρμανση των αναπληρωματικών του Άρη. Πανδαιμόνιο ακολούθως με τον υπεύθυνο του ποδοσφαιρικού τμήματος των «κίτρινων», Άγγελο Χαριστέα να ζητά αρχικά από τους παίκτες της ομάδας του να φύγουν από το γήπεδο…

Όλο αυτό τελικά κακό έκανε στην ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έχασαν τη φρεσκάδα τους, κράτησαν τον έλεγχο, αλλά ήταν λιγότερη απειλητικοί με τον Άρη να κρατά, αν και με δέκα, έως το τέλος (με δέκα λεπτά καθυστερήσεις– φυσιολογικές) το 2-1.

Από την ΑΕΚ καλύτεροι ήταν οι Λιβάγια, Μάνταλος και Βράνιες, ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Γκάμα, ιδιαίτερα μαχητικός ήταν ο Ιντέγιε αν και απομονωμένος πολλές φορές, ενώ ο Δεληζήσης πάλευε πίσω να κρατήσει ότι μπορούσε.

Κίτρινες: 17’ Βράνιες, 76’ Κρίστισιτς – 18’ Ιντέγιε, 33’ Σάσα, 76’ Μπα, 88’ Κουέστα

Κόκκινη: 52’ Ματίγια

Διαιτητής: Αρτούρ Ριμπέιρο Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία), Βοηθοί: Ρουί Λιτσίνιο (Πορτογαλία), Πάουλο Σοάρες (Πορτογαλία), 4ος διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης VAR: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία), AVAR: Πέδρο Μότα (Πορτογαλία).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Λόπες, Βράνιες, Σβάρνας, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (74’ Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάγια, Αραούχο (88’ Χριστόπουλος).

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ,  Κόρχουτ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (52’ Μπα), Γκάμα (90’+5 Ντιγκινί), Λάρσον (67’ Σόουζα), Ιντέγιε.