28/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Μαρτίου 2020 - 21:15

Με καρέ στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός

Εύκολο έργο είχαν οι «πράσινοι» απέναντι στο Βόλο τον οποίο νίκησαν με 4-1

Νίκη για να κλείσει με θετικό πρόσημο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ήθελε το βράδυ της Κυριακής (1/3) ο Παναθηναϊκός απέναντι στο Βόλο στο ΟΑΚΑ για την 26η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «πράσινοι» έφτασαν άνετα στη νίκη απέναντι στους Βολιώτες τους οποίους και κέρδισαν με 4-1 και τερμάτισαν στην τέταρτη θέση με 44 βαθμούς, ενώ ο Βόλος στην ενδέκατη με 27 πόντους, ισόβαθμος με τη Λαμία η οποία ηττήθηκε με 3-0 από τον ΟΦΗ.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι «πράσινοι» και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς, ενώ πήραν σαφές προβάδισμα με το 2-0 λίγο πριν το ημίχρονο. Παρά τη μείωση του σκορ σε 2-1 από το Βόλο, η ομάδα του Στέφανου Ξηρόφωτου έμεινε με δέκα παίκτες και δεχόμενη το 3-1 τα πάντα τελείωσαν, με το «τριφύλλι» να φτάνει σε καρέ τερμάτων.

Το παιχνίδι ήταν καλό σε γενικές γραμμές με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά. Έτσι μόλις στο 3’ ο Μπουζούκης με κάθετη βρήκε τον Νάγκι και εκείνος με πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Δέκα λεπτά μετά ο Ανουάρ με κάθετη πέρασε στον Ζαγαρίτη όμως ο Κανταμουρό έσωσε την ομάδα του.

Στο 15’ και το 18’ ήταν η σειρά του Γκαραβέλη να σώσει το Βόλο από το δεύτερο γκολ με τον πορτιέρο των Θεσσαλών να σταματά στην πρώτη περίπτωση τον Μακέντα και στη δεύτερη τον Νάγκι με τον ρυθμό πάντως να πέφτει στη συνέχεια και το «τριφύλλι» στο 45’ να κάνει το 2-0 με κεφαλιά του Μακέντα μετά από πρώτη κεφαλιά που πήρε ο Σένκεφελντ στο πρώτο δοκάρι.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και άγγιξε το 3-0, αλλά ο Γκαραβέλης στο 49’ σταμάτησε τη διπλή προσπάθεια των γηπεδούχων αρχικά με τον Μακέντα και εν συνεχεία με τον Σένκεφελντ.

Ο Βόλος βγήκε μπροστά και ο Γέντρισεκ στο 53’ με ένα εκπληκτικό σουτ μείωσε σε 2-1 ξαναβάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Όμως οι δύο κίτρινες που αντίκρισε ο Γκουαροτσένα αρχικά στο 62’ για μονομαχία με τον Μπεκ και δύο λεπτά αργότερα για χτύπημα στον Γιόχανσον έφεραν την αποβολή και δυσκόλεψαν το έργο των Θεσσαλών.

Τέσσερα λεπτά μετά την αποβολή ο Μακέντα από πλάγια αριστερά και μέσα στην περιοχή πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Γκαραβέλη πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 3-1, ενώ στο 76’ το «τριφύλλι» έφτασε στο 4-1 μετά από ωραία προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη και πλασέ του από πλάγια δεξιά.

Τα υπόλοιπα για τη λήξη της αναμέτρησης λεπτά ήταν διαδικαστικά και έτσι το 4-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Αριστείδη Βάτσιου.

Κίτρινες: 14’ Μπουζούκης, 42’ Ζαγαρίτης, 62’ Μπεκ – 62’ Γκουαροτσένα, 81’ Μαξ, 86’ Μουνίθ

Κόκκινη: 64’ Γκουαροτσένα (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), Βοηθοί: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Αϊναλής (Μακεδονίας), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (46’ Νούνες), Ζαγαρίτης, Ανουάρ, Κουρμπέλης (77’ Μπεκ), Νάγκι (77’ Περέα), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηρόφωτος): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Φεράρι, Μαξ, Λύρατζης (46’ Μπαλογιάννης), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (60’ Τόρες), Γέντρισεκ (75’ Κάσες).