26/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 - 17:58

Γλίτωσε στο 94' την απώλεια ο ΠΑΣ στη Δράμα

Ο Λέο λύτρωσε τους Γιάννιωτες στα... χασομέρια, 1-2 τη Δόξα

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στη Σούπερ Λίγκα 2 ο ΠΑΣ Γιάννινα... Το απόγευμα της Παρασκευής (28/2), οι Γιαννιώτες πέρασαν με 1-2 από την έδρα της Δόξας Δράμας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, και διατήρησαν το αήττητο μακριά από τους «Ζωσιμάδες».

Πλέον, οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος έφτασαν τους 46 βαθμούς και αύξησαν τη διαφορά τους από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης στο +10 έχοντας, φυσικά, παιχνίδι περισσότερο.

Οι Δραμινοί από την άλλη, που ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, έχασαν την ευκαιρία να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα στην προσπάθειά τους για είσοδο στα πλέι οφ και παρέμειναν ένατοι.

Ο Κριζμάν στο 21' έκανε το 0-1, ο Κρητικός ισοφάρισε για τους «μαυραετούς» στο 63', για να έρθει στο 94' ο Λέο και να γράψει το 1-2 λυτρώνοντας τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και δημιούργησε τις στιγμές του. Στο 10' το σουτ του Ελευθεριάδη κατέληξε άουτ ενώ στο 20' ο Μένκα απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Παντελάκη. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Κρίζμαν να σκοράρει από κοντά. Το σύνολο του Αργύρη Γιαννίκη διατήρησε υψηλό τέμπο στο παιχνίδι του και στο 24' απείλησε ξανά με μία κεφαλιά του Μπουκουβάλα. Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, με τους «μαυραετούς» να προσπαθούν να πατήσουν την περιοχή του Χουτεσιώτη αλλά να αντιμετωπίζονται εύκολα από τη γιαννιώτικη άμυνα.

Η ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να κυκλοφορήσει τη μπάλα και στο 51' έχασε ευκαιρία με τον Κρητικό. Στο 63', όμως, ο 25χρονος άσος ήταν πιο ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια και, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Χάμοντ, έφερε το ματς στα... ίσια με κεφαλιά.|

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε ρυθμούς, μετά το γκολ που δέχθηκε, με τον Αργύρη Γιαννίκη να ρίχνει στο γήπεδο και τον Λέο στο 74' θέλοντας να ενισχύσει την επίθεση του. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα από πάσα του υψηλόσωμου επιθετικού, ο Κρίζμαν σούταρε από καλή θέση αλλά ο Μένκα απέκρουσε. Για να φτάσουμε στο 94', όταν ο Παντελάκης πάσαρε με το κεφάλι στον Γάλλο άσο κι εκείνος εκτέλεσε από κοντά τον γκολκίπερ των Δραμινών για το 1-2 χαρίζοντας τη νίκη στον «Άγιαξ της Ηπείρου».

Μόνο και μόνο για το γκολ που σημείωσε, ο Λέο παίρνει τον τίτλο του MVP των νικητών. Από εκεί και πέρα, πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Αποστολόπουλος ενώ θετικός, όσο αγωνίστηκε, ήταν και ο Λιάσος. Από πλευράς Δόξας Δράμας, ο Πλέγας ήταν ο καλύτερος ενώ διακρίθηκαν και οι Κρητικός και Σαμπανίδης.

Διαιτητής ήταν ο Βλάχος (Ανατολικής Αττικής), με βοηθούς τους Καραθανάση (Ανατολικής Αττικής) και Αναστασάκη (Χανίων). Τέταρτος ήταν ο Μαρόπουλος (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 33' Κόντος, 42' Καψάλης, 73' Σαμπανίδης, 83' Ρόβας, 90+6' Χουτεσιώτης - 17' Λιάσος, 36' Μπουκουβάλας, 50' Παντελάκης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Πινδώνης (82' Μαρκοπουλιώτης), Κρητικός (90+1' Αποστολίδης), Κόντος (59' Χάμοντ), Ρόβας, Σαμπανίδης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Λιάσος (74' Κάστρο), Νικολιάς (74' Λέο), Ελευθεριάδης (64' Ξύδας), Παμλίδης, Κρίζμαν.