26/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 - 20:19

Απέφυγε το κάζο στο φινάλε η ΑΕΚ

Εξ αναβολής νίκη με 84-83 κόντρα στο Ρέθυμνο * Η ταυτότητα της 18ης αγωνιστικής της Βasket League

Μια ανάσα από το να γνωρίσει την πρώτη της ήττα μετά από δώδεκα σερί νικηφόρα αποτελέσματα στην Basket League βρέθηκε την Τετάρτη (26/2) η ΑΕΚ, αλλά γλίτωσε το... στραπάτσο στο φινάλε και επικράτησε με 84-83 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Το ματς ήταν εξ αναβολής από τη 18η αγωνιστική και οι κυπελλούχοι Ελλάδας, που είχαν τις σημαντικές απουσίες του ασθενούς Ζήση και των τραυματιών Λάνγκφορντ, Ρέι και Γκραντ, τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Κρητικούς, που προηγήθηκαν με 43-33 στο α' ημίχρονο.

Από το τρίτο δεκάλεπτο και ύστερα οι «κιτρινόμαυροι» μάζεψαν την κατάσταση, αλλά και πάλι... φλέρταραν εντονότατα με την ήττα, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +6 (77-83) 1 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, αλλά έχασαν παντελώς την ψυχραιμία τους.

Ο Χάρις ήταν ο μοιραίος αστοχώντας σε δύο βολές κι ενώ το σκορ ήταν στο 82-83, για να ευστοχήσει αντίθετα από τη γραμμή των βολών ο Τολιόπουλος 3,2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Τσάλμερς ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 26 πόντους, σταθερή αξία ο Φράνκαμπ για το Ρέθυμνο με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 26 (3), Γιάνκοβιτς 11 (1), Χρυσικόπουλος 17 (3), Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 7 (1), Γιαννόπουλος, Σλότερ 7, Γκραντ 6.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 9, Καμπερίδης 8, Κάρτερ 19 (4), Γκόρντον 5, Φράνκαμπ 25 (5), Χριστοδούλου 5 (1), Χότον 6, Μαραγκάκης, Λαναράς, Γαρέζος, Χάρις 3 (1), Ραζής 3 (1).