20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 - 16:59

Ο Παναιτωλικός ελπίζει, ο Πανιώνιος όχι…

Σημαντικό τρίποντο για τους Αγρινιώτες με 1-0 κόντρα στους «κυανέρυθρους» και ξέφυγαν επτά βαθμούς στη μάχη της παραμονής * Έδωσε πέναλτι στους γηπεδούχους, αλλά το πήρε πίσω μέσω του VAR ο Φωτιάδης * Αποβλήθηκε στο φινάλε ο Κόρμπος

Ήταν ένα ματς που έπαιζαν οι δύο ουραγοί του πρωταθλήματος και η εξέλιξη του οποίου θα καθόριζε ουσιαστικά τη διαφορά των ομάδων στα πλέι οφ.

Μιλάμε για το ματς του Παναιτωλικού με τον Πανιώνιο με τους Αγρινιώτες να επικρατούν με 1-0 των αντιπάλων τους για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ένα ματς στο οποίο ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος και έφτασε δίκαια στη νίκη έχοντας εκτός από το γκολ και ευκαιρίες για μεγαλύτερο προβάδισμα, απέναντι σε έναν Πανιώνιο που για ακόμα μια φορά απέδειξε ότι είναι ομάδα περιορισμένων δυνατοτήτων φέτος.

Τελικά, χάρις σε ένα γκολ του Φάρλεϊ Ρόσα, τα «καναρίνια» έφτασαν στους τρεις βαθμούς και ανέβηκαν στους 17, αφήνοντας τους Νεοσμυρνιώτες στους 10. Αν μη τι άλλο αρκετά σημαντικό το πλεονέκτημα της ομάδας του Χάβου εν όψει των αγώνων πλέι άουτ που θα κρίνουν και τα πάντα.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, αλλά χωρίς τις μεγάλες φάσεις στα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να ανεβάζει στροφές και να απειλεί με γκολ όμως ο Κότνικ και ο Σαραμαντάς κράτησαν το 0-0. Στο ίδιο τέμπο οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος σκόραραν σχετικά νωρίς και έφτασαν στη νίκη, ενώ ο διαιτητής Φωτιάδη τους έδωσε πέναλτι αλλά το πήρε πίσω μέσω του VAR.

Ο Εμμανουηλίδης στο 6’ βγήκε απέναντι από τον Κνετ όμως το σουτ του ήταν «άψυχο» με αποτέλεσμα ο πορτιέρο του Παναιτωλικού να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 18’ από την εκτέλεση φάουλ του Γρίβα και την κεφαλιά του Ντομίνγκες η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Οι πρώτες στιγμές των γηπεδούχων με Λιάβα (21’) και Ντάλσιο (23’) δεν ανησύχησαν τον Κότνικ που μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο 26’ ο πορτιέρο του Πανιωνίου έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του δεύτερου. Ο Λιάβας θα απειλήσει εκ νέου στο 29’ όμως το σουτ του θα περάσει πάνω από τα δοκάρια.

Ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου μπλόκαρε τη μπάλα στο 40’ στη γυριστή κεφαλιά του Ντίας, ενώ στο 42’ μετά από ατομική προσπάθεια του Μουνιέ και δυνατό σουτ του Γάλλου, ο Κότνικ απέκρουσε τη μπάλα, όμως εκείνη είχε πορεία προς τα δίχτυα, με τον Σαραμαντά πάνω στη γραμμή να αποσοβεί το 1-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάουντα από κοντά είδε τον Κότνικ να απομακρύνει σε κόρνερ.

Τα «καναρίνια» μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο 45λεπτο και έτσι στο 48’ έχασαν νέα ευκαιρία να προηγηθούν με τον Ντάουντα να πιάνει την κεφαλιά και τον Κότνικ να διώχνει σε κόρνερ. Τελικά στο 53’ θα ανοίξουν το σκορ όταν ο Φάρλεϊ Ρόσα ελευθερώθηκε από το μαρκάρισμα του Οικονομίδη και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το 2-0 και στο 64’ ο Ντάλσιο έκανε ωραίο σουτ όμως ο Κότνικ μπλόκαρε τη μπάλα και ένα λεπτό μετά ο Ντάουντα με σουτ είδε τον Σταυρόπουλο να βάζει την κόντρα και να παραχωρεί κόρνερ. Με τη συμπλήρωση 75 λεπτών αγώνα ο Φωτιάδης υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σταυρόπουλου στον Ρόσα όμως με τη χρήση του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

Ο Πανιώνιος που δεν είχε απειλήσει στο δεύτερο μέρος έφτασε κοντά στο 1-1 όμως στο 81’ και στην ωραία εκτέλεση φάουλ του Αραμπούλι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Κνετ. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Κόρμπου πέρασε άουτ, ενώ ο κάπταιν του Πανιωνίου αποβλήθηκε ένα λεπτό μετά.

Κορυφαίοι για τον Παναιτωλικό οι Μουνιέ, Ρόσα, Ντίας και Κέβιν, ενώ για τον Πανιώνιο οι Κότνικ, Σταυρόπουλος και Αραμπούλι.

Κίτρινες: 36’ Ρόσα, 61’ Μαρσιάλ, 80’ Μουνιέ, 90+3’ Ντουάρτε – 39’ Σαραμαντάς, 52’ Σταυρόπουλος, 84’ Αραμπούλι, 85’ Ρέντζας, 90+4’ Παπανικολάου

Κόκκινη: 90+8’ Κόρμπος

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς), Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Δημόπουλος (Φλώρινας), 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Λιάβας, Κέβιν, Μαλής, Μαρσιάλ, Ντίας, Ντάλσιο, Ρόσα (89’ λ.τρ. Ντουάρτε), Μουνιέ (90+6’ Μπαΐροβιτς), Αλβάρες (82’ Ταχάρ), Ντάουντα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Κότνικ, Ρέντζας, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκεζ, Κόρμπος, Οικονομίδης (63’ Παπανικολάου), Γρίβας (56’ Καμαρά), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης (83’ Ρέτσος), Αραμπούλι.