26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 - 14:58

Γύρισε σελίδα, πήρε τη νίκη η Παναχαϊκή

Οι Αχαιοί επικράτησαν 2-0 του Εργοτέλη * Kαι δοκάρι οι νικητές

Η αλλαγή στα διοικητικά έδωσε φαίνεται νέο... αέρα στην Παναχαϊκή. Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, οι Αχαιοί επικράτησαν 2-0 του Εργοτέλη την Κυριακή (23/2) στην Αγυιά για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2 και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για είσοδο στην εξάδα των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι, υπό το βλέμμα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου που αναμένεται να τους αναλάβει ξανά, ήταν σαφώς καλύτεροι, έχοντας και δοκάρι.

Στον αντίποδα, οι Κρητικοί προσπάθησαν, ενώ είχαν και γκολ τους να ακυρώνεται ως οφσάιντ, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το ματς και έχασαν έδαφος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Κυνηγόπουλο να βγάζει τη σέντρα στον Μυτίδη που έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Καλογεράκης έδιωξε εντυπωσιακά.

Τελικά, το γκολ ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με τον Μυτίδη να κάνει εξαιρετική ενέργεια και να... σερβίρει στον Μαυριά για το 1-0.

Οι Αχαιοί συνέχισαν να έχουν τα ηνία και στο 21ο λεπτό ο εξαιρετικός στο ματς Μυτίδης έγινε από δημιουργός σκόρερ, αυτή τη φορά με προβολή έπειτα από κόρνερ του Μαυριά.

Ο Εργοτέλης απείλησε στο 34', αλλά το ωραίο πλασέ του Έφορντ πέρασε λίγο άουυτ, ενώ ο Καπούταγλης δεν δυσκολεύτηκε στο 40' να «καθαρίσει» σε κεφαλιά του Μανουσάκη, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Η Παναχαϊκή μπήκε... φουριόζα και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50' θα μπορούσε να έχει κάνει τρία τα τέρματά της, όταν ο Μυτίδης έβγαλε την πάσα στον Μαυριά που είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι, ενώ ο επερχόμενος Κυνηγόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καλογεράκη.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σταδιακά, με τον Εργοτέλη να σκοράρει στο 83ο λεπτό, όμως ο Μπαράτα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών), με βοηθούς τους Γιώργο-Παναγιώτη Αραβίδη (Αθηνών) και Αθανάσιο Μπουρτζοβίτη (Κορινθίας), ενώ 4ος ήταν ο Αθανάσιος Ρούσσος (Κορινθίας).

Κίτρινες: 82' Παπατόλιος - 41' Μπάτζιος, 70' Ατέφ, 83' Τσέλιος, 83' Μπουτσάκης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Αλέξης Σπηλιόπουλος): Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Πατάπης, Μαυριάς (89′ Θεολόγου), Μυτίδης, Ανάκογλου (70′ Αντωνακόπουλος), Παπατόλιος, Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μασούρας (75′ Φροξυλιάς), Τσελεπίδης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κάστρο, Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζαλούγης, Τσέλιος, Κατσούρι (75′ Πέιος), Μπουτσάκης (67′ Μπαράτα), Έφορντ, Ατέφ, Μανουσάκης (56′ Μεντάτ Ράμεζ).