26/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 - 18:21

Διπλό στην παράταση για το Λαύριο

Επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 77-75 η ομάδα του Σερέλη

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε το Σάββατο (22/2) για τη 19η αγωνιστική της Basket League, με το Λαύριο να επικρατεί εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 77-75 στην παράταση.

Ήταν ένα παιχνίδι ισορροπημένο και στα 40 λεπτά της κανονικής διάρκειας, ήταν φανερό ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, με τον Άλμαν να χάνει την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς για τους φιλοξενούμενους πριν προκύψει το έξτρα πεντάλεπτο, έχοντας 1/2 βολές 10 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (65-65).

Τελικά, στην παράταση είχαν περισσότερες λύσεις οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κι ενώ ο Φράνκαμπ προσπάθησε στα τελευταία δευτερόλεπτα να δώσει τη νίκη στους Κρητικούς, αστοχώντας όμως σε τρίποντο.

Στην 5η θέση με 10-9 ανέβηκε το Λαύριο, που είχε πρώτους σκόρερ τους Ντεκόζι και Λούντζη με 13 πόντους έκαστος, στο 8-10 και 7η η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου (εκκρεμεί το εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ), με τον Φράνκαμπ να πραγματοποιεί άλλη μία σπουδαία εμφάνιση με 31 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 13-19, 33-36, 54-49, 65-65 (κ.α.), 75-77 (παρ.)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Μαραγκάκης 2, Χάρις 6, Κάρτερ 13 (3), Γκόρντον 11, Φράνκαμπ 31 (4), Λι 2, Χριστοδούλου, Χότον, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 10 (1), Ραζής.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Άλμαν 11 (2), Μουράτος 7, Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 10, Ντεκόζι 13 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 13 (1), Γουάτσον 2, Λεγκίκας, Ντέιβις 11 (1), Γερομιχαλός 4.