29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2020 - 20:13

Δια... περιπάτου στους «4» η ΑΕΚ

Εύκολα στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας η Ένωση, 4-0 στο ΟΑΚΑ τον αμυντικά τραγικό Παναιτωλικό

Συμπληρώθηκε το παζλ... Η ΑΕΚ έγινε το βράδυ της Τετάρτης (19/2) η τέταρτη ομάδα, μετά τους ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Άρη, που εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, κερδίζοντας με 4-0 με τον Παναιτωλικό.

Στο άδειο από κόσμο ΟΑΚΑ, λόγω τιμωρίας της, η Ένωση ξεπέρασε εύκολα την αντίσταση των Αγρινιωτών και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Αγρίνιο έκλεισε θέση για τους «4» του θεσμού.

Σε ακόμα ένα ματς οι «κιτρινόμαυροι» ήταν άριστοι ανασταλτικά, και με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασαν στη νίκη, περιμένοντας πλέον τον αντίπαλό τους στην κλήρωση της Πέμπτης (20/2).

Οι Αγρινιώτες από την άλλη, προσπάθησαν όσο μπορούσαν για την έκπληξη αλλα παρουσιάστηκαν αγνώριστοι αμυντικά και μοιραία αποκλείστηαν εύκολα στρέφοντας στον εξής την προσοχή τους στην κρίσιμη κυριακάτικη (23/2) αναμέτρηση με τον Πανιώνιο.

Η ΑΕΚ πήρε... κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7' όταν ο Ολιβέιρα με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά το γκολ που δέχθηκαν, οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να πατήσουν την περιοχή του Τσιντώτα αλλά οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους. Μετά το μισάωρο, η Ένωση ανέβηκε και, αφού στο 35' ο Βράνιες απείλησε, στο 37' ο Κρίστιτσιτς βρήκε δίχτυα για το 2-0 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν δύο καλές στιγμές με Αραούχο (47') και Λόπες (59'). Οι «κιτρινομπλέ» ισορρόπησαν μετά το 60' και στο 65' έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, με τον Τσιντώτα να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Ρόσα. Ο «Δικέφαλος» πήρε ξανά την κατοχή είχε ακόμα μια καλή φάση με τον Λόπες στο 70' και στο 78' τριπλασίασε τα τέρματά του, όταν ο Αλμπάνης εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Αραούχο και από κοντά έγραψε το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λιβάγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 88' γράφοντας το 4-0.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο πανταχού παρών και αλάνθαστος Κρίστιτσιτς ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Μάνταλος, Σβάρνας και Αραούχο. Στην αντίπερα όχθη, ο μοναδικός που ξεχώρισε για τον Παναιτωλικό ήταν ο Ντουάρτε.

Πολύ καλή η διαιτησία του Τσαγκαράκη (Χανίων), ο οποίος είχε βοηθούς τους Νικολακάκη (Ηρακλείου) και Παπαδάκη (Ηρακλείου). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης) και AVAR ο Σαμοΐλης (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινες: 32' Μάνταλος, 38' Αραούχο, 71' Λιβάγια - 56' Κέβιν, 76' Μαλής

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμόες, Μάνταλος (71' Σιμάνσκι), Αραούχο (79' Οικονόμου), Λιβάγια, Ολιβέιρα (60' Αλμπάνης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σιέστεντ, Μαρσιάλ, Μαλής, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ταχάρ (72' Άλβαρες), Ντουάρτε, Μιμίτο, Φυτόπουλος (63' Ρόσα), Μπαΐροβιτς (68' Μουνιέ).