19/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020 - 21:42

Μπήκε στα πλέι οφ ο ΟΦΗ, αδίκησε τον εαυτό του ο Ατρόμητος…

Οι Κρητικοί επικράτησαν δύσκολα με 1-0 στο «Γεντί Κουλέ» τους «κυανόλευκους» * Τα μπέρδεψαν γενικώς με το VAR οι Ζαχαριάδης - Σκουλάς * Οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης από την οποία προήλθε το γκολ

Νίκη εισόδου στην εξάδα των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1 πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 1-0 του Ατρόμητου στο «Γεντί Κουλέ», στο κλείσιμο της αυλαίας της 24ης αγωνιστικής.

Έτσι οι Κρητικοί κρατούν την τύχη στα… χέρια τους και μόνο για το αν θα διεκδικήσουν ευρωπαϊκό εισιτήριο ξανά!

Αντίθετα ο Ατρόμητος έχασε τον… τελικό, όπως τον είχε χαρακτηρίσει ο ίδιος ο Σάββας Παντελίδης και ψαλίδισε πλέον τις ελπίδες του. Βέβαια, το κακό με τους «κυανόλευκους» είναι ότι σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να λογίζεται ως… σύμπτωση. Κι αυτό διότι οι Περιστεριώτες δεν πάνε καθόλου καλά μένοντας χωρίς γκολ σε συνολικά εννέα πλέον ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Είναι, πάντως, γεγονός ότι αυτοί τη φορά ο Ατρόμητος προσπάθησε πολύ, ήταν καλύτερος (ειδικά στο α’ ημίχρονο) και με βάση την εικόνα του με αυτή την ήττα -αν μη τι άλλο- αδίκησε τον εαυτό του!

Μεγάλη κουβέντα, ωστόσο, σηκώνει σε αυτό το ματς και η χρήση του VAR… Εκεί ο διαιτητής Ζαχαριάδης και ο «Varίστας» Σκουλάς τα… μπέρδεψαν.

Σε άλλες περιπτώσεις γύρισαν πίσω και πολύ πίσω φάσεις, ενώ αγνόησαν ότι στο ξεκίνημα της φάσεις του μοναδικού τέρματος στο 82’ (τότε μέτρησε άσχετα αν η μπάλα είχε μπει στα δίχτυα τουλάχιστον ένα δίλεπτο νωρίτερα) υπήρχε οφσάιντ, πριν η μπάλα φτάσει στον σκόρερ Φιγκεϊρέδο. Με εκτεθειμένο Σεμέντο.

Είχε ακυρωθεί, βέβαια, τέρμα του ίδιου άσου του ΟΦΗ νωρίτερα (σωστά) στο 67’ με τον Ζοάο Βίκτορ να επηρεάζει τη φάση, που ήταν εκτεθειμένος, ενώ είχαν γυρίσει πολλά δευτερόλεπτα νωρίτερα φάση στο α’ ημίχρονο για να δοθεί ένα φάουλ υπέρ του ΟΦΗ ώστε να δικαιολογηθεί η μη αποβολή με κόκκινη του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Σωτηρίου, ο οποίος σε γύρισμα συμπαίκτη του έδιωξε εκτός περιοχής!

Κοινώς δεν γίνεται γυρίζουν ή όχι… αλά καρτ τις φάσεις πίσω.

Ανώτερος ο Ατρόμητος στο α’, ανέβηκε στο β’ ο ΟΦΗ

Το ματς σε γενικές γραμμές ήταν μέτριο, με ελάχιστες καλές φάσεις… Ο Ατρόμητος, ωστόσο, ήταν ανώτερος στο α’ ημίχρονο και μάλιστα ήταν και πιο απειλητικός μπροστά στην αντίπαλη εστία (δεν αναφερόμαστε στις τελικές, αλλά στην ουσία…). Ο Μανούσος προκαλούσε πολλά προβλήματα και σήκωνε στους ώμους του το επιθετικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, που ως ομάδα πίεζαν ψηλά με αποτέλεσμα να κερδίζουν συχνά μπάλες.

Το β’ ημίχρονο άρχισε στο ίδιο μοτίβο, αλλά σταδιακά ο ΟΦΗ ανέβαινε και μαζί οι γραμμές του, ενώ η είσοδος του Στάικου βοήθησε πολύ τους γηπεδούχους.

Οι Περιστεριώτες από την άλλη με την έξοδο του Μανούσου ουσιαστικά «έσβησαν» ως απειλή και αυτό έδωσε επιπλέον μέτρα στους Κρητικούς. Μια, δυο, τρεις, λοιπόν με oφσάιντ τελικά ο ΟΦΗ με γυριστή κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο πήρε το ματς, έφτασε τους 31 βαθμούς και όντας 6ος πια είναι στο +2 από τον Αστέρα Τρίπολης δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Αντιθέτως, ο Ατρόμητος έμεινε στους 26 και είναι στην 9η θέση, αλλά σε τετραπλή ισοβαθμία με Λαμία, ΑΕΛ και Βόλο, με συνέπεια να είναι μακριά μόνο από τον προτελευταίο Παναιτωλικό και τον ουραγό Πανιώνιο.

Με λάθη -τα είπαμε- ο διαιτητής Ζαχαριάδης (Μακεδονίας). Όλο και κάτι ξέφυγε από τους βοηθούς Πάτρα (Μακεδονίας), Σαμοΐλη (Αθηνών), ενώ τέταρτος ήταν ο Γιουματζίδης (Πέλλας).

VAR: Σκουλάς (Θεσσαλίας) και AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινες: 49’ Μεγιάδο – 73’ Κιβρακίδης, 80’ Γούτας, 84’ Νάτσος, 89’ Βέλλιος, 90’+1 Μπουσούλαζιτς.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Βαφέας (46’ Στάικος), Ζοάο Βίκτορ, Μεγιάδο, Τσιλιανίδης, Σεμέντο (90’+3 Νάστος), Ναμπί (63’ Βαζ), Φιγκεϊρέδο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Κατράνης (46’ λ.τρ. Νάτσος), Στρούγγης, Γούτας, Μπουσούλαζιτς, Ούμπιντες (83’ Βέλλιος), Ενσικουλού, Γιακουμάκης, Ανδρούτσος, Μανούσος (71’ Μάντσον).